Tunezja Mahdia - święte miasto

Tunezja Mahdia. Mahdia to miasto o barwnej historii, której ważnym rozdziałem były wojny religijne. Dziś po dawnych rewolucjach w Tunezji pozostało kilka zabytków i replik budowli, a Mahdia stała się centrum turystycznym. Niedostępne dla wszystkich świątynie, w których przesiadują nabożni muzułmanie, stale przypominają, że Mahdia to również ważny ośrodek pielgrzymkowy dla wyznawców islamu w Tunezji.

Tunezja Mahdia - położenie

Tunezja Mahdia. Mahdię warto odwiedzić przy okazji wycieczki na południe od Monastiru. Te dwie miejscowości dzieli ok. 50 km. Jeszcze dalej na południe Tunezji znajduje się metropolia Safakis. Mahdia, jak wiele miejscowości we wschodniej Tunezji, jest przykładem świetnego zagospodarowania linii wybrzeża. Ma też ciekawą lokalizację, bo swymi granicami sięga niewielkiego cypla. Dawniej właśnie nietypowe usytuowanie Mahdii przesądzało o klęskach szturmujących ją wrogów. Dziś atrakcyjne położenie miasta, niedaleko wielkich metropolii, ale i nie w ich cieniu sprawia, że przykuwa ona uwagę turystów znużonych tłumami w Susie lub Hammamet.

Tunezja Mahdia - centrum religijne

Tunezja Mahdia. Mahdię założył Ubajdullah - propagator szyickiego islamu. W efekcie jego działalności Mahdia stała się ważnym centrum religijnym w Tunezji. Ubajdullah przyjął tytuł "el-Mahdi" (wybawca), a od tego słowa zrodziła się nazwa miasta. Zakładając Mahdię jako centrum islamu szyickiego, "el-Mahdi" stanął w opozycji do głównego nurtu - islamu sunnickiego. Mimo wielu oponentów Ubajdullah zyskał grono wyznawców w Tunezji, którzy właśnie tu - w Mahdii - założyli swoją siedzibę. Dzisiejsza Mahdia zachowanych ma wiele zabytkowych meczetów, których turystom nie pozwala się zwiedzać, przynajmniej w czasie modlitw. Można zobaczyć tu m.in. surowe świątynie Fatymidów - dynastii zapoczątkowanej przez Ubajdullaha. Wielki Meczet to przykład typowej w tamtych czasach architektury - pozbawiony jest minaretów, ma grube i masywne ściany.

Tunezja Mahdia - miasto dla każdego

Mahdia ma dwa oblicza. Zabytkowa medyna i stare świątynie w Mahdii przywołują na myśl jej niezwykłe początki. Centrum turystyczne z kolei, wybudowane poza obszarem starego miasta, przypomina że Mahdia to nowoczesny, rozbudowujący się kurort. Mahdia, dawniej osada rybacka, to duży port, w którym ludność para się rybołówstwem. W portowych knajpkach goście mogą spróbować owoców morza oraz makreli, sardynek lub sardeli żyjących w okolicznych wodach. W Mahdii warto pospacerować śladami Hiszpanów, którzy okupowali miasto w XVI w. Kierując się na koniec miasta, choć zabrzmi to nietypowo, trzeba zobaczyć... cmentarz ulokowany malowniczo na skraju półwyspu. Letnią porą spacer uprzyjemnią rosnące wokół kwiaty i przyjemny, spokojny powiew wiatru znad morza.

Tunezja Mahdia - tutaj odpoczniesz

Tunezja Mahdia. Także u podnóży Mahdii ciągną się piaszczyste plaże, którymi usłane jest wybrzeże Tunezji. Mahdia nie ma długich tradycji związanych z turystyką. Wręcz przeciwnie, to niewielkie w porównaniu z innymi kurortami miasto przez długi czas było zaniedbywane przez biura podróży. Niektórym turystom fakt, że jest kameralne, oddalone przynajmniej 70 km od Susy, wydaje się niezwykle atrakcyjny. Nie oznacza to jednak, że Mahdia jest prowincją kurortów w Tunezji. Swego czasu powstała tu strefa turystyczna. Mahdia ma piękne białe, miękkie plaże i ukryte zatoczki, do których można żeglować. Plażowicze mają znakomite perspektywy, aby w Mahdii spędzić wakacje marzeń. Także miłośnicy aktywnej turystyki mogą tu poświęcać czas np. surfowaniu. Mahdia jest przygotowana do obsługi bardzo różnych turystów - również młodym ma do zaoferowania sporo klubowej rozrywki.

Tunezja Mahdia - zobacz koniecznie

Tunezja Mahdia. W planie spaceru po zabytkowej części Mahdii powinniśmy uwzględnić następujące zabytki:

Wielki Meczet - replika świątyni z 916 r., w międzyczasie kościół katolicki.

Fragmenty łuku na skałach - pozostałości bramy fortowej z czasów wojen Ubajdullaha.

Fort na końcu cmentarza - dawne więzienie; legenda głosi, że w podziemiach fortu ciągną się tunele.

Więcej o: