Portugalia Porto - miasto winem płynące

Porto - miasto wina, żeglarzy, złotych plaż i zabytkowych kamienic. To tu, w malowniczym Porto nad rzeką Duero, od wieków wytwarza się najlepsze wino na świecie. To również tu urodził się znany podróżnik - książę Henryk Żeglarz. Współczesne Porto, dawniej skromna osada rybacka, to - obok Lizbony - najważniejsze miasto handlowe Portugalii.

Portugalia Porto - co zwiedzać?

Sercem Porto jest Praca da Liberdade, na którym króluje konny pomnik Piotra IV. Od północnego skraju placu odchodzi Avenida dos Aliados, prowadząca na wzniesienie, gdzie stoi ratusz, a także współczesny pomnik Almeidy Garretta, poety i prozaika urodzonego w Porto. Na południowy wschód od placu znajduje się dworzec kolejowy z ładnym holem wyłożonym tradycyjnymi azulejos ukazującymi sceny historyczne. Odjeżdża stąd pociąg kursujący wzdłuż Duero do Pocincho.

W południowych rejonach miasta wznosi się Se, katedra datowana na XII w. Ozdobą gotyckich krużganków sa piękne azulejos. Z katedry roztacza się zachwycający widok na Porto. Nieco niżej, w średniowiecznej wieży mieści się biuro informacji turystycznej, oferujące m.in. wycieczki po Porto, rejsy po Duero i loty Helikopterem. Nieopodal katedry znajduje się XV-wieczny kościół Igreja Santa Clara - jedna z najpiękniejszych budowli w Porto. Warto zwrócić tu uwagę na złocone drewniane stalle i ołtarze.

W zachodniej części Porto stoi odrestaurowany dom, gdzie w 1394 r. urodził się książę Henryk Żeglarz, twórca kolonii Portugalii. Przez pewien czas budynek służył jako komora celna, a teraz działa w nim muzeum. Idąc dalej dochodzi się do Igreja Sao Franciscio. Wnętrza kościoła olśniewają barokowym przepychem, złoconymi kolumnami, łukami i rzeźbami. Na miejscu klasztoru, który spłonął w 1832 r. wybudowano Giełdę, słynącą z eleganckiego neomauretańskiego holu. Dalej, na północ, znajduje się XVIII-wieczna najwyższa granitowa wieża w Portugalii. Warto pokonać ok. 225 schodków i dotrzeć na szczyt wieży, ponieważ rozpościera się z niej urzekająca panorama Porto.

Główna ulica handlowa Porto to Rua de Santa Catarina, gdzie wszystko można kupić - od butów po ceramikę. Strome uliczki schodzące w kierunku rzeki wiodą do Cais da Raibeira - najbardziej gwarnego miejsca w Porto, wpisanego na listę UNESCO. Wiele sklepików i restauracji ulokowało się wzdłuż pozostałości starych murów miejskich. Na kilku widać ślady po powodzi, sięgające nawet 2 m. W górnym nurcie rzeki wyróżniają się stalowe łuki kolejowego mostu wybudowanego w XIX wieku według projektu Gustave'a Eiffela. W zachodniej części Porto znajduje się sporo muzeów m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej oraz winiarnia Solor do Vinho do Porto, gdzie warto spróbować rozmaitych gatunków porto.

Portugalia Porto - stolica wina

Portugalia Porto. Brzegi Porto, położonego majestatycznie na skalistych klifach ponad rzeką Duero, spina sześć mostów prowadzących do Vila Nova de Gaia. Na tych przemysłowych przedmieściach znajdują się największe wytwórnie porto. W XVII i XVIII w. w rejonie górskiego biegu Duero wytwarzano przede wszystkim czerwone wina stołowe. W 1829 r. mikroklimat w Porto uległ niespodziewanej zmianie. Zrobiło się ciepło, dzięki czemu otrzymywano niezwykle słodkie grona potrzebne do produkcji win, które szczególne uznanie zdobyły wśród Brytyjczyków. Aby zatrzymać proces fermentacji i związać cukry zawarte w trunku, wytwórcy porto zaczęli dodawać aguardente, czyli wódki. W ten sposób powstały znane do dziś słodkie nektary.

Portugalia Porto - dzielnica wytwórców wina

Vila Nova de Gaia to przemysłowa dzielnica Porto skupiająca fabryki ceramiki, szkła i mydła. Ta część miasta słynie przede wszystkim jako "stolica" wytwórców porto. Niektóre z ok. 80 tutejszych piwnic składowych zapraszają do zwiedzania pomieszczeń i degustacji win. Najbardziej znana to Sandeman, której charakterystyczny znak firmowy zdobi przycumowane wzdłuż brzegu barcos rabelos .

Wiosną ciężarówki przywożą młode wino z okolic Górnego Duero. Nowe zapasy dojrzewają w dębowych beczkach o pojemności 530 litrów. W piwnicach miesza się różne gatunki i roczniki win, aby uzyskać charakterystyczne smaki i kolory, a następnie rozlewa do butelek i odkłada do ponownego leżakowania.

Wieczorem wiele osób przechodzi na drugą stronę rzeki, by zjeść tutaj kolację i z daleko podziwiać Porto. Poza tradycyjnymi restauracjami na samym końcu nabrzeża można znaleźć różnorodne lokale i tarasy, składające się na nadrzeczy kompleks Cais de Gaia.

Więcej o: