Portugalia Faro - na końcu Europy

Faro na południowym krańcu Portugalii to stolica popularnego regionu Algarve. Wybrzeże w okolicach Faro ma mnóstwo atrakcyjnie położonych plaż, co sprawia, że miasto chętnie odwiedzają turyści. Wspaniałe laguny wlewające się między piaszczyste wały czynią Faro jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Portugalii. I choć latarnia w Faro nie dorównuje egipskiej z wyspy Faros, to jest to ważny symbol miasta. W języku portugalskim "faro" znaczy "latarnia".

Portugalia Faro - co warto zobaczyć?

Portugalia Faro. Starożytna przeszłość Faro nie jest zbyt dobrze udokumentowana. Wiadomo, że zanim Faro stało się mauretańską metropolią, służyło Grekom i Rzymianom jako ośrodek handlowy. Zostało poważnie zniszczone przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło Portugalię w 1755 r. i pewnie dlatego dziś tworzy mieszaninę stylów i epok.

Tętniące życiem Faro ma swój urok. Centrum, dostępne jedynie dla pieszych, jest zróżnicowane - można tu spotkać malutkie domy, XIX-wieczne rezydencje, współczesne wille i sklepy. Główny deptak Faro biegnie przez środek dzielnicy mauretańskiej, która rozciąga się między starówką a XIX-wieczną Bairro Ribeirinho.

Na południe od małego portu, za XVIII-wieczną bramą Arco da Vila leży spokojne stare miasto. Sercem starówki Faro jest Se - renesansowa katedra z XIII-wieczną wieżą. Polichromowane płytki z XVIII w., którymi wyłożono katedralne kaplice, robią duże wrażenie, podobnie jak cała bryła budowli. Godne uwagi są także czerwone motywy chińskie zdobiąca XVIII-wieczne organy oraz pochodzące z katedry w Silves stalle w prezbiterium, przeniesione tutaj w XVI stuleciu razem z biskupstwem.

Dość makabryczną atrakcją Faro jest Kaplica Kości, do której wchodzi się przez barokowy kościół do Carmo z zachwycającą fasadą i dwoma bliźniaczymi wieżami. Niewielkie ossuarium zostało wzniesione w 1816 r. - jego ściany w całości pokryto kośćmi pochodzącymi z kościelnego cmentarza (podobnie łącznie użyto ich 1245).

Portugalia Faro - latarnia morska i plaże

Portugalia Faro. Od strony morza Faro jest osłonięte olbrzymią piaszczystą zatoką. Na jej zachodnim krańcu wybudowano lotnisko. Niektóre łachy są naprawdę ogromne, zwłaszcza te tworzące zewnętrzne wyspy graniczne. Latarnia morska w Faro, czyli Cabo de Santa Maria, to najdalej wysunięty na południe punkt miasta i całej Portugalii. Na piaszczystą mierzeję Ilha de Faro, która zaczyna się w okolicach lotniska, a pod koniec zatacza półkole, da się wjechać samochodem. Kurort Praia de Faro cieszy się szczególną popularnością wśród okolicznych mieszkańców. Do Ilha da Culatra, drugiej piaszczystej mierzei, dociera się jedynie promem, wypływającym z Olhao. Cała naturalna laguna i okoliczne tereny, rozciągające się na długości 50 km od Ancao na zachodzie do Cacela na wschodzie, są objęte ochroną jako park Rio Formosa - jeden z najpiękniejszych w Portugalii. Odławiane w zatoce małże i ostrygi stanowią 90% wszystkich połowów tych mięczaków w Portugalii.

Więcej o: