Tunezja Monastir - nie tylko plaże

Tunezja Monastir. Nazwa Monastir przywodzi na myśl czasy chrześcijaństwa w północnej Afryce. Współczesny Monastir to miasto muzułmańskie, w którym na każdym kroku czuć wpływy arabskie. Jest w nim coś pociągającego, co mimo sąsiedztwa kurortu Sousse, jak magnes przyciąga turystów.

Tunezja Monastir - miasto prezydenta

Tunezja Monastir. Monastir ma ogromne znaczenie historyczne dla mieszkańców Tunezji. To właśnie tu w 1903 roku urodził się pierwszy prezydent niepodległej Tunezji - Habib Burgiba. Kiedy zmarł po prawie stu latach życia, pochowano go w mauzoleum w Monastirze, wybudowanym za kilka milionów dinarów. Fakt, że z Monastiru wywodził się prezydent Tunezji, rozsławił miasto i stał się źródłem wielu przywilejów. Za czasów rządów Burgiby, blisko 70 tysięczny Monastir rozrósł się i unowocześnił. Miasto obsługuje międzynarodowy port lotniczy, ma rozbudowaną przystań jachtową i przytulne parki miejskie.

Tunezja Monastir - zabytki

Tunezja Monastir. Główną atrakcją Monastiru jest wspaniałe mauzoleum Burgiby na miejskim cmentarzu. Ma ono ogromną wartość również architektoniczną. Budowlę, z której charakterystycznie wystają dwa strzeliste minarety, kryją zielone i złote kopuły. Prowadzi do niej aleja palmowa. Mauzoleum sukcesywnie rozbudowywano już w czasach rządów Burgiby. Grobowiec powiększał się wraz z wiekiem prezydenta, aż stał się architektonicznym cudem Monastiru. W Monastirze znajduje się również meczet oraz średniowieczny ribat Harthema - ufortyfikowany klasztor muzułmański. Jego rolą, tak jak pozostałych ribatów w Afryce północnej, było strzeżenie granic świata islamu.

Tunezja Monastir - turystyka

Tunezja Monastir. Oprócz zabytków i miejsc historycznych, Monastir to wciąż miasto portowe i centrum turystyczne Tunezji. Poważną konkurencją dla Monastiru w tym względzie jest sąsiedni kurort Sousse, położony zaledwie 30 km dalej. Plaże Monastiru są miękkie i szerokie. W przerwie wylegiwania się na słońcu można tu m.in. żeglować, ponieważ miasto jest jednym z ważniejszych ośrodków tego sportu w Tunezji. Między Monastirem a Sousse zlokalizowany jest Monastir Skanes - miasteczko hotelowe z rozbudowaną bazą restauracji, dyskotek i klubów, dobrze przystosowane do obsługi ruchu turystycznego.

Tunezja Monastir - hotele

Tunezja Monastir. Baza hotelowa Monastiru wcale nie ustępuje największym kurortom Tunezji. Położone w atrakcyjnych punktach miasta, często z najpiękniejszymi widokami, apartamenty wczasowe mają bardzo zróżnicowany standard. Nie brakuje ofert hoteli "królewskich" typu "royal", a szczególnym uznaniem wczasowiczów cieszy się pięciogwiazdkowy Royal Thalassa Monastir z widokami na plaże i ogrody, z kompleksem basenów i saun. Nowoczesny resort z największymi udogodnieniami najłatwiej znaleźć w Monastirze Skanes - specjalnie wybudowanym centrum hotelowo-rozrywkowym. W przypadku mniej zamożnej kieszeni można rozważyć ofertę hoteli trzygwiazdkowych, których w Monastirze także nie brakuje.

Tunezja Monastir - kuchnia

Tunezja Monastir. Hotele dysponują rozbudowanym zapleczem gastronomicznym. Podczas wakacji na wybrzeżu Tunezji warto jednak skorzystać z okazji i udać się na niezwykłą "wycieczkę fakultatywną", czyli w podróż kulinarną. Miłe wspomnienia zapewni nam niejedna portowa knajpka w Monastirze. Restauracje serwują tu, podobnie jak w całej Tunezji, dania międzynarodowe, jak i specjały kuchni Tunezji np. dania z kuskusem albo brik - rodzaj faszerowanego pieroga. Goście Monastiru polecają m.in. restauracje Le Pirate, La Grotte i Arabellę.

Więcej o: