Tunezja Hammamet - stolica wschodniego wybrzeża

Hammamet to popularny kierunek wakacyjnych podróży do Tunezji. Spośród tysięcy turystów odwiedzających co roku Hammamet, także wśród Polaków ten śródziemnomorski kurort zdobył uznanie. Dlaczego uwielbiamy Hammamet?

Tunezja Hammamet - kilka faktów

Tunezja Hammamet. Hammamet to miasto położone na Przylądku Bon. Sam przylądek, mimo niedużej odległości od Tunisu (ok. 70 kilometrów), sporo odbiega od standardów turystycznych stolicy. Hammamet leży w zatoce na wschodnim wybrzeżu Tunezji, w południowej części przylądka, który - niczym pomost - wrzyna się w Morze Śródziemne. Dawniej Hammamet był skromną osadą rybacką, ale w latach 60. XX wieku, wraz z budową kompleksów hotelowych, zaczął przekształcać się w prężny ośrodek turystyczny. Współczesny Hammamet jest dumą wśród kurortów przylądka Bon. Ma rozbudową infrastrukturę hotelowo-restauracyjną i mnóstwo centrów rozrywek, w tym kasyna. Mimo że liczy ok. 63 tys. mieszkańców to w porównaniu np. z gwarnym, prawie 200 tysięcznym Sousse, zachowuje niepowtarzalny klimat małego miasteczka.

Tunezja Hammamet - plaże

Tunezja Hammamet. Plaże w Hammamet są nie tylko najpiękniejsze zarówno na Przylądku Bon jak i w całej Tunezji, są również dobrze zagospodarowane. Na szerokiej, piaszczystej plaży można odpoczywać w cieniu trzcinowych parasoli, którymi usłane jest wybrzeże, a wieczorami spacerować wzdłuż wody, której temperatura w czerwcu dochodzi tu do 27 stopni C. Piasek jest tak drobny, że przechadzka brzegiem morza to czysta przyjemność. Miejscowa plaża na kilku kilometrach rozciąga się wzdłuż strefy hotelowej. Niedaleko centrum Hammamet położona jest największa w Tunezji marina, a ciągnąca się przy niej plaża w kurorcie Hammamaet Yasmine - najmłodszej części miasta, uchodzi za najdłuższą w Tunezji.

Tunezja Hammamet - rozrywka

Tunezja Hammamet. To niewiarygodne, jak dawna wioska rybacka Hammamet zmieniła się w imponujący kurort turystyczny. Dzisiejszy Hammamet to również jedno z najbardziej roztańczonych miast Tunezji - idealne na wakacyjny relaks dla młodych wczasowiczów. Miejscowe dyskoteki, bary i kluby zapewniają całonocną rozrywkę przy współczesnych hitach z nutą arabskiej egzotyki. Wiele podobnych atrakcji w Hammamet można spotkać w nowoczesnej, hotelowej strefie miasta - Hammamet Yasmine. Późną nocą muzykę słychać tu nie tylko w dyskotekach przy plaży, także roztańczone centrum bawi się do rana.

Tunezja Hammamet - zabytki

Tunezja Hammamet. W centrum Hammamet znajduje się kazba - twierdza, regularnie okupowana przez XVII wiecznych chrześcijan, aż do jej zdobycia. Dla wspaniałych widoków na miejską medynę, warto wspiąć się na mury kazby, której zabytki zostały zrabowane w trakcie wojen religijnych. Medyna, czyli zabytkowa dzielnica, w przypadku Hammamet składa się z odrestaurowanych domów, sklepów i targu. Dużą atrakcją Hammamet jest Międzynarodowe Centrum Kultury zlokalizowane w willi George'a Sebastiana - rumuńskiego milionera. Budowla powstała w okresie międzywojennym, a gościli w niej m.in. Winston Chruchil i Anthony Eden. Dziś "willa Sebastiana" jest ciekawostką turystyczną.

Tunezja Hammamet - pogoda

Tunezja Hammamet. Przylądek Bon i Hammamet leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego. Wysokie temperatury suchego i gorącego lata, typowe dla północnej Tunezji, nieco łagodzi orzeźwiający wiatr znad Morza Śródziemnego. Najbardziej upalne miesiące w Hammamet, podobnie jak w całym rejonie podzwrotnikowym w Tunezji, to lipiec i sierpień. Temperatury sięgają wówczas ok. 40 stopni C. Najlepszy czas na plażowanie przypada w maju i czerwcu, kiedy Hammamet ogarnia ponad 30 stopniowy upał - ostatnie chwile przed nieznośnym lipcowym skwarem. To również dobry moment, aby pożeglować po turkusowych wodach Tunezji. Okazje ku temu stwarza pobliski port jachtowy.

Więcej o: