Tunezja waluta

Walutą Tunezji jest dinar tunezyjski. Wartość jednego dinara to więcej niż 2 złote. Przed wyjazdem na wczasy, sprawdź niezbędne informacje na temat waluty Tunezji.

Tunezja waluta - gdzie zakupić dinary?

Tunezja waluta. Walutę Tunezji można nabyć tylko w tym kraju. Zakup dinarów poza Tunezją jest niemożliwy, a transport walut poza jej granice - nielegalny. Walutami, które podlegają transakcji wymiany są euro lub dolary. Przed wyjazdem na wczasy pamiętajmy o obowiązkowej wizycie w kantorze, zwłaszcza kiedy podróżujemy indywidualnie i problemu kupna waluty nie rozwiąże za nas organizator.

Tunezja waluta - zakupy w Tunezji

Tunezja waluta. Jeden dinar tunezyjski (TND) dzieli się na tysiąc milimów, które krążą w formie monet. Należy o tym pamiętać wybierając się na suk, czyli popularne w krajach arabskich targowisko. Transakcji handlowych dokonuje się tylko w walucie krajowej, a wartość produktów często podawana jest w milimach. Ceny bywają wysokie, nierzadko wygórowane, ale z pasją dyplomaty i negocjatora można je efektywnie zbić. Nie mniej lepiej mieć w zapasie więcej walut, suk to barwne widowisko - kwintesencja arabskiej egzotyki - które niejednego turystę na pewno łatwo. kupi.

Tunezja waluta - powrót do kraju

Tunezja waluta. Przed powrotem z Tunezji lepiej dokładnie przejrzeć kieszenie portfela i ostatnie waluty przeznaczyć na pamiątkowe drobiazgi. Po zbyciu walut lepiej też zapoznać się z listą "zakazanych pamiątek", aby nie okazało się, że cenne waluty poświęciliśmy w nieodpowiednim celu. Resztę walut można też wymienić na dolary lub euro, choć nie zawsze jest to opłacalne. Pierwszego dnia pobytu w Tunezji nie należy też kupować zbyt dużej liczby walut, ponieważ ich wymiana w przyszłości może być problematyczna. Na wypadek wymiany dinarów na euro lub dolary pod koniec pobytu, koniecznie trzeba zachować kwit transakcji kupna dinarów. Dla własnego bezpieczeństwa wakacyjny kapitał lepiej rozdysponować jeszcze w Tunezji.

Tunezja waluta - banki i bankomaty

Tunezja waluta. W Tunezji nie ma problemu z wymianą walut. Oficjalny kurs waluty podawany jest w dzienniku "La Presse". Różnice w kursach walut są minimalne lub nie ma ich wcale w porównaniu z tymi, jakie ustala bank centralny Tunezji. Banki działają w określonych godzinach w ciągu dnia, ale trzeba wziąć pod uwagę południową przerwę. Kantory są otwierane codziennie od 9.00 do 12.00, a potem od 15.00 do 18.00. W sobotę bank jest nieczynny, a czas pracy pozostałych instytucji wymiany walut jest krótszy i trwa zwykle do południa. Inne godziny obowiązują także w trakcie ramadanu. Banki na lotniskach zwykle funkcjonują całą dobę. Pamiętajmy, że w strefie wolnocłowej zakupów dokonuje się w walucie wymienialnej - dolarach lub euro. W dużych miastach waluty można wymieniać na poczcie.

Tunezja waluta - formy płatności

Tunezja waluta. Korzystanie z kart kredytowych nie jest powszechną praktyką w Tunezji, ale zalety tej formy płatności doceniają turyści. Pozwala ona m.in. zaoszczędzić czas, jaki musielibyśmy poświęcić na wymianę walut w banku. Międzynarodowe karty kredytowe takie jak Visa, Master czy Meastro, honoruje większość lepszych hotel (powyżej 3 gwiazdek), dużych sklepów oraz restauracji. Ich posiadacze nie powinni mieć problemów ze znalezieniem bankomatu w dużych miastach i centrach turystycznych Tunezji.

Więcej o: