Austria Wiedeń - miasto inspiracji

Wiedeń to miasto architektonicznych kontrastów, które znakomicie kształtują jego niepowtarzalny klimat. Liczne galerie, muzea i teatry przypominają też o wiodącej roli Wiednia jako stolicy kultury europejskiej. To tu inspiracji poszukiwali najwięksi artyści i kompozytorzy m.in. Beethoven i Mozart.

Austria Wiedeń - magiczne miasto nad Dunajem

Wiedeń, jako głowa i serce kraju, z historią tak samo burzliwą jak historia Austrii, zawsze chętnie eksponował swoja przeszłość: od architektury Starego Miasta poprzez ludową muzykę graną w Heurigen (winiarnie, w których sprzedaje się młode wino) i dźwięki walca, aż po obyczaj całowania kobiecej ręki na powitanie. Związki Wiednia z przeszłością są bardzo dynamiczne, pokazuje to niestrudzona praca nad renowacją, ochroną środowiska i reinterpretacją przeszłości. Architektoniczną mieszankę baroku, gotyku i secesji w Wiedniu, uzupełnia dziś "ekologiczny postmodernizm" Fernwarme (miejskiej spalarni śmieci) i widok olbrzymich gazowni przekształconych w domy mieszkalne. Rzeźby z różnych stuleci sąsiadują z nowoczesnymi, czasem szokującymi, pomnikami powstałymi w ostatnich latach. To osobliwość Wiednia. Kontrasty? W Wiedniu jest ich mnóstwo. Kościół św. Ruperta, najstarszy z odnotowanych w wiedeńskich dokumentach, stoi wśród dziś już trochę wychodzącego z mody "trójkąta bermudzkiego" klubów i barów. Dorożki muszą sobie radzić na brukowanych ulicach pełnych audi i BMW, a kierowcy trąbią na siebie i wykłócają się głośno, nie przebierając w słowach.

Austria Wiedeń - wybrane zabytki i atrakcje w centrum Wiednia

Stephansplatz . Jest centralnym punktem śródmieścia i właściwie całego Wiednia. Dla wygody zwiedzających docierają doń dwie linie metra. Na placu spotykają się też dwa ciągi piesze. Przy Stephansplatz znajduje się gotycka Katedra św. Szczepana - Stephansdom . Zwiedzając Wiedeń, warto obejść kościół dookoła, żeby poczuć imponującą monumentalność budowli i przyjrzeć się szczegółom architektonicznym wieży południowej, z której hrabia Starhemberg dowodził działaniami przeciwko Turkom w czasie bitwy pod Wiedniem. W środku znajduje się wiele barokowych ołtarzy, wzniesionych na miejscu dawnych gotyckich.

Blutgasse (Krwawa Aleja) i Mozarthaus. Krwawa Aleja wzięła nazwę od masakry, do której podobno doszło w Wiedniu w XIV wieku. Dzisiejsi turyści przejdą tamtędy do bramy Mozarthaus - muzeum poświęconego rodzinie Mozartów. To właśnie na pierwszym piętrze tego domu Mozart tworzył swoje dzieła, m.in. Wesele Fiagra.

Kościół Kapucynów. W krypcie tego kościoła spoczywają szczątki władców Wiednia z dynastii Habsburgów. Najpiękniejsze są grobowce cesarza Franciszka Stefana I i jego małżonki Marii Teresy, ale największe zainteresowanie budzi krypta Franciszka Józefa.

Gmach Staatsoper. Wybudowano go w latach 1861-1869, ale w roku 1945 jedna z bomb nieszczęśliwie spadła wprost na wiedeńską operę. Rekonstrukcję słynnej opery z Wiednia przeprowadzono według oryginalnego projektu i tak starannie, że prace trwały dłużej niż za pierwszym razem.

Hofburg. Cesarski pałac Habsburgów. Nie ma lepszego symbolu przeszłości Austrii i Wiednia niż Hofburg, rezydencja austriackich władców od Albrechta I, aż po kres monarchii austro-węgierskiej.

Heldenplatz. To Plac Bohaterów, na którym w 1938 r. zgromadziło się ok. 200 tys. wiedeńczyków witających Adolfa Hitlera. Stojące tam pomniki upamiętniają zwycięstwo arcyksięcia Karola nad Napoleonem I pod Aspern oraz wszechobecnego żołnierza-bohatera, księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

Michaelerkirche. Dawny kościół parafialny cesarzy austriackich. To jeden z wielu imponujących obiektów sakralnych Wiednia. Warto go zwiedzić m.in. ze względu na malowidła ołtarzowe i sporą liczbę szlacheckich grobowców.

Więcej o: