Tunezja Sousse

Sousse to jeden z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych Tunezji. Można tu nie tylko wypocząć na plaży, ale także zwiedzić ciekawe zabytki związane z historią Tunezji.

Sousse to spore miasto nastawione przede wszystkim na turystów. Sousse usytuowane jest około 140 km od stolicy kraju, na wschodnim wybrzeżu zatoki Hammamet. Wzdłuż morza ciągną się tu niezliczone hotele. Są jednak też miejsca warte zwiedzenia - medyna, historyczne centrum miasta, będące od 1988 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Plątanina wąskich uliczek zachęcająca kryje się za murami o długości 2km. Wysokość murów, które powstały, by chronić miasto przed Berberami i chrześcijanami, w niektórych miejscach sięga 8m.

Tunezja Sousse - plaże

Sousse dysponuje jedną z najpiękniejszych plaż wybrzeża północnej Afryki. Wzdłuż morza wyrastają nowe, luksusowe hotele tworząc gęsto zabudowaną przybrzeżną strefę turystyczną. Niektóre hotele mają zarezerwowane fragmenty plaż tylko dla swoich gości. Plaże publiczne znajdują się blisko centrum, w otoczeniu barów i sklepów. Najbardziej znana jest szeroka plaża przy hotelu Boujafar. W Sousse plaże są szerokie i piaszczyste, z cudownym, złotym i drobnym piaskiem oraz łagodnym zejściem do morza.

Tunezja Sousse - zwiedzanie

Medyna w Sousse zachowała swój tradycyjny charakter i tętni rytmem arabskiego targu. Plac u wejścia do medyny zastawiają dziesiątki stoisk z wyrobami tunezyjskich rzemieślników, z pamiątkami. Na stoiskach piętrzą się kolorowe warzywa, owoce i pachnące przyprawy. Największy targ w Sousse odbywa się w niedziele.

Z medyną sąsiaduje ribat, czyli obronny klasztor muzułmański z wieżą strażniczą zbudowany na planie kwadratu prawdopodobnie w 787 r. Z jego wieży rozciąga się piękny widok na medynę i meczet.

Zobacz także: Tunezja wczasy

Tuż obok wznoszą się surowe mury Wielkiego Meczetu z IX w. Niestety, dla turystów jest dostępny tylko dziedziniec, do wnętrza wejść nie można. Wielki Meczet stanowi ogromną atrakcję dla turystów, którzy z bliska mogą obserwować odmienną kulturę islamu. Na dziedzińcu świątyni można oglądać ciekawe inskrypcje.

Dużą atrakcją Sousse jest Port El-Kantaoui, luksusowa przystań dla jachtów pełna przepychu i elegancji. Tutaj znajdują się sklepy z drogimi pamiątkami i ubraniami, ale warto tu pospacerować popatrzeć na piękny krajobraz portu, a także ogromne luksusowe jachty.

W Sousse odwiedzić też można kilka muzeów m.in Muzeum Archeologiczne ze wspaniałą kolekcją mozaik, Dar Essid - dom arabskiej rodziny z XIX-wiecznym wyposażeniem oraz muzeum Kalaout El Koubba z ciekawym zbiorem strojów ślubnych.

Tunezja Sousse - rozrywka

Nowa część miasta , nazywana ville nouvelle, powstała w czasie kolonizacji francuskiej. Dziś to dzielnica pełna hoteli, barów i dyskotek. Życie nocne w Sousse toczy się na promenadzie i avenue Heid. Tutaj można znaleźć najlepsze bary, restauracje, kluby w Sousse.

Tunezja Sousse - hotele

Wybierając hotel w Tunezji warto pamiętać, że standard hoteli w Tunezji jest często zawyżony. Warto poczytać opinie o hotelach w Sousse na forach internetowych np. Tunezja Podroze.gazeta.pl.

Najlepsze hotele w Sousse zdaniem użytkowników portalu TripAdvisor.com, to:

TOP 10: Moevenpick Resort & Marine Spa Sousse, Marhaba Beach Hotel, Hotel El Menchia, Hotel El Ksar, Marhaba Salem, Tour Khalef Marhaba Thalasso & Spa, Marhaba Club Hotel, Riadh Palms Hotel, Marhaba Royal Salem, Marhaba Hotel.

Więcej o: