Austria Tyrol - wokół Innsbrucku

Słoneczna, alpejska wiosna oznacza koniec białego szaleństwa. Sezon trekkingowy rozpoczną niedługo amatorzy pieszych wędrówek. Idealnym miejscem na wiosenny wypoczynek jest Tyrol ze swą piękna stolicą - Innsbruckiem.

Austria Tyrol - malownicza stolica Innsbruck

Słowa popularnej piosenki mówią, że Innsbruck, stolica Tyrolu jest "pięknym alpejskim miastem". I tak jest w istocie, wystarczy tylko popatrzeć na zabytkowe średniowieczne centrum w imponującym otoczeniu górskich szczytów Tyrolu - taki opis jest najzupełniej zgodny z prawdą. Za panowania cesarza Maksymiliana i cesarzowej Marii Teresy szczyty okalające Innsbruck były gwarancją, że niewiele może się tu zmienić. Od północy łańcuch Karwendel wznosi się na ponad 2000 m ponad miastem, a na południu ograniczają je dwa bliźniacze charakterystyczne masywy: Patscherkofel i Nockspitze.

Austria Tyrol - miasto cesarza

Pierwszą osobą, która dostrzegła wielorakie zalety ukrytego wśród gór Tyrolu Innsbrucku, był cesarz Maksymilian I. Maksymilian był pierwszym władcą, który rzeczywiście miał tu swój dwór, kiedy wstępował na tron. Najtrwalszym śladem, jaki po sobie pozostawił w tej części Tyrolu, jest wybudowany na jego zamówienie imponujący renesansowy pomnik w Hofkirche. Maria Teresa również wprowadziła do Innsbrucku splendor dworskiego życia: zleciła rozbudowę starej królewskiej rezydencji (Hofburga), a dla upamiętnienia małżeństwa syna Leopolda z Maria Ludwiką - budowę łuku triumfalnego.

Austria Tyrol - atrakcyjne zniżki na wycieczki

Innsbruck położony wśród najpiękniejszych krajobrazów Tyrolu, jest siedzibą krajowego klubu turystyki pieszej i szkoły wspinaczkowej. Ma też do zaoferowania zdumiewającą ilość ciekawych, dobrze przygotowanych wycieczek po Tyrolu. Goście hoteli w Innsbrucku oraz przyległych miastach Igls i Patsch mogą otrzymać bezpłatną Kartę Klubowa Innsbrucku, która od czerwca do września uprawnia do udziału w górskich wycieczkach z przewodnikiem, przejazdów w góry wahadłowymi autobusami oraz wielu zniżek, m.in. na wyciągach i w wypożyczalniach sprzętu.

Austria Tyrol - Wędrówki po okolicy Innsbrucku

Sposobem na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu w tych okolicach Tyrolu jest m.in. szlak Zirbenweg, łatwa ścieżka przez sosnowy las, albo wjazd kolejka linową na wysokość 2 tys. m do stacji górskiej. Stamtąd roztacza się wspaniały widok na Tyrol i dolinę Innsbrucku. Jeżeli ma się trochę wolnego czasu, warto zajrzeć do Alpejskiego Ogrodu Patscherkofel, najwyżej położonego ogrodu botanicznego nie tylko w Tyrolu, lecz w całej Europie.

Najbardziej romantyczną wycieczką po Tyrolu jest górski marsz z latarniami. Żeby wziąć w nim udział, trzeba pokazać kartę na dworcu w Innsbrucku lub w Igls i pojechać bezpłatnie na początek szlaku, skąd w towarzystwie przewodników niosących latarnie idzie się cichą, łatwą ścieżką do wiejskiego hotelu turystycznego, gdzie czeka jedzenie i napoje. Przed północą goście są odwożeni do hoteli.

Nawet jeżeli nie płaci się za przewodnika wycieczek po Tyrolu, to koszty przejazdów na trasach mogą okazać się spore, dlatego warto rozważyć kupno biletu turystycznego, upoważniającego do nieograniczonej liczby przejazdów niektórymi górskimi kolejami oraz do zniżek na określone wyciągi.

Więcej o: