Tunezja wczasy - warto wiedzieć

Tunezja to idealny kraj na wczasy. Pomimo niewielkiej odległości od Polski posiada ciekawą, egzotyczną dla nas kulturę i obyczaje. Ponadto w Tunezji można liczyć na ładną pogodę i piękne plaże.

Tunezja wczasy

Tunezja wczasy. Tunezja to kraj, który jest wśród Polaków bardzo popularny. Przede wszystkim dlatego, że wczasy w Tunezji należą do tańszych z opcji zagranicznych wyjazdów. Wakacje w Tunezji z biurem podróży to opcja dla wygodnych - ofert jest tak dużo, że można bez problemu znaleźć coś dla siebie. Jeśli chce się jechać do Tunezji na własną rękę, warto przejrzeć oferty tanich linii lotniczych z przesiadką w którymś z włoskich miast.

Tunezja wczasy - pogoda

Tunezja wczasy. Tunezja to jeden z ulubionych krajów urlopowych Polaków popularny także po sezonie. Tunezja leży w Afryce, ale klimat tego kraju podchodzi jednak bardziej pod Europę. Afrykańskie upały panują tu tylko w sezonie, potem temperatura stopniowo się obniża. We wrześniu i październiku można się jeszcze opalać, ale w listopadzie i grudniu jest raczej nie. W październiku temperatura wynosi około 20°C, w listopadzie około 16°C, a w grudniu bywa jeszcze mniej. Minimum, czyli ok. 6°C to dla mieszkańców Tunezji takie zimno, jak dla nas 20-stopniowe mrozy. Najprzyjemniejsza pogoda na wczasy w Tunezji jest w czerwcu i wrześniu. Wtedy panuje tu mniejszy tłok.

Tunezja wczasy - hotele

Tunezja wczasy. Hotele w Tunezji są często rozczarowaniem dla turystów. Standard hoteli jest zwykle zawyżony. Różni się od tego, do którego przyzwyczailiśmy się w Europie. Można przyjąć, że 3 gwiazdki w Tunezji odpowiadają naszym 2 gwiazdkom. Niestety im droższy hotel tym lepszy. Osoby nastawione na zwiedzanie Tunezji powinny szukać hoteli blisko centrów miast, a unikać tych na peryferiach. Te drugie są dobrą propozycją dla rodzin lub osób szukających spokoju, zamierzających spędzić większą część wczasów przy basenie. Szukając hotelu w Tunezji, warto przejrzeć opinie zamieszczone w Internecie np. na forum Tunezja Podroze.gazeta.pl

Tunezja wczasy - waluta

Tunezja wczasy. Obowiązująca waluta w Tunezji to dinar. Jeden dinar tunezyjski to z kolei tysiąc milimów. Wybierając się na wakacje w Tunezji, trzeba pamiętać, że waluta tunezyjska jest niewymienialna i nie można jej kupić w Polsce ani nie można jej wywozić poza Tunezję. Pod koniec wczasów w Tunezji warto wydać całą lokalną walutę. Do Tunezji najlepiej przywieźć ze sobą euro lub dolary i tam wymienić na walutę lokalną. Zarówno dolary, jak i euro są łatwo wymienialne w Tunezji, a w części sklepów można płacić w euro.

Tunezja wczasy - zakupy

Tunezja wczasy. W Tunezji ogólnie przyjęte jest pozostawianie napiwków kelnerom, pokojówkom, portierom, taksówkarzom. W restauracji jest to zazwyczaj 10-15 proc. sumy rachunku. Zakupy na wczasach w Tunezji nie obędą się bez targowania. Targować się trzeba zawsze i niemal o wszystko. Ci, którzy wolą mieć jasno określoną cenę mogą się udać do sklepów z pamiątkami sieci ONAT. Pamiątki najlepiej kupować jednak na suku, czyli tradycyjnym targu arabskim. Suk w Tunezji znajduje się zazwyczaj w centrum miasta, a sklepy na nim są rozmieszczone według branż. Na wczasach w Tunezji warto kupować wyroby ze skóry oraz ceramikę. Najlepsza ceramika wytwarzana jest w Nabulu i na Djerbie, ale można ją kupić w całym kraju. Inną typową pamiątką z Tunezji jest dywan. Warto pamiętać, że od dywanów trzeba zapłacić cło w Tunezji, więc trzeba mieć ze sobą rachunek. Tunezyjskie targowiska zawsze mienią się kolorami, a w powietrzu unosi się aromat przypraw, które także mogą być praktycznym upominkiem dla bliskich. Piękne są też tkane ręcznie chusty w rozmaite wzory.

Tunezja wczasy - zwiedzanie

Tunezja wczasy. Aby zwiedzić prawdziwą Tunezję trzeba się oddalić od turystycznych kurortów, takich jak Sousse. W Tunezji jest co oglądać - od pozostałości panowania Rzymian i Fenicjan, po pustynię, zielone lasy. Będąc na wczasach w Tunezji warto się wybrać na wycieczkę na Saharę oraz do Tunisu. Wycieczki najlepiej wykupić na miejscu. Przemierzanie Sahary na grzbiecie wielbłąda to ciekawa przygoda. Można podążać szlakiem dawnych karawan niewolników, a także śladami twórców "Gwiezdnych Wojen", którzy w tych rejonach kręcili słynny film. Biura podróży organizują różne wyprawy od godzinnej do 10-dniowej. Ośrodki zajmujące się organizacją takich wycieczek znajdują się głównie w Duz, Nefcie i Tauzar. Dobrym czasem na wycieczke na Saharę jest jesień. Na taką wyprawę zabierać wówczas zabrać ciepłą odzież, gdyż temperatura na pustyni w nocy może znacząco spaść. Będąc w Tunezji, warto także odwiedzić stolicę Tunezji - Tunis. W Tunisie znajduje się jedna z najciekawszych medin świata arabskiego.

Tunezja wczasy - nurkowanie

Tunezja wczasy. Przez cały rok można w Tunezji uprawiać nurkowanie i windsurfing. Szkoły nurkowe znajdują się niemal na każdym kroku. Szczególnie atrakcyjnymi miejscami do nurkowania jest Tabarka i Hammamet. Tabarka to raj dla miłośników korali. Wokół przylądka znajduje się około 20 miejsc do nurkowania. Najpiękniejsze rafy koralowe można podziwiać w Narodowym Parku Morskim i okolicach skalistych wysepek La Galite. Wiele wraków znajduje się także w pobliżu Hammamet.

Tunezja wczasy - kuchnia

Tunezja wczasy. Dzisiejsza kuchnia Tunezji jest fantastyczną mieszanką tradycji kulinarnych rdzennych mieszkańców pustyni, wpływów orientalnych i tradycji europejskich. Tunezyjska kuchnia wyróżnia się przede wszystkim pikantnością. Kraj ten kocha jajecznicę, tłuste ciasta, zapiekanki, omlety i wypełniony płynnym żółtkiem brik. Brik, symbol tunezyjskiej kuchni to złożony w trójkąt, cieniutki placuszek faszerowany nadzieniem - tuńczykiem, owocami morza, króliczym mięsem, jagnięciną lub jarzynami. Drugim charakterystycznym przysmakiem jest harissa - rodzaj gęstej, pikantnej pasty powstałej z papryczek chili, czosnku, kolendry, kminku (i innych przypraw) oraz oliwy. Można tak wymieniać i wymieniać, smakosze, a szczególnie wielbiciele pikantnej kuchni na pewno powinni przyjechać do Tunezji.

Tunezja wczasy - informacje praktyczne

Tunezja wczasy. Niewielkie odległości w Tunezji najłatwiej pokonywać taksówką. Przed wejściem do taksówki trzeba jednak ustalić cenę za kurs. Taksówki mają taryfikatory, ale o cenę należy się oczywiście targować. W wielu miejscach w Tunezji obowiązuje zakaz fotografowana, nieprzestrzeganie grozi nawet bezpowrotną aparatu.

Więcej o: