Tunezja informacje

Tunezja informacje. Tunezję najłatwiej kojarzymy z plażą, słońcem i luksusowymi ośrodkami. Rzadziej posiadamy konkretne informacje na temat krajów sąsiednich lub obyczajów, panujących w Tunezji. Przed wyjazdem na wczasy lepiej uzupełnić brakujące informacje i nabyć kilka przydatnych wskazówek.

Tunezja informacje - podstawowe informacje na temat Tunezji

Tunezja informacje. Tunezja leży w północnej części Afryki; stolicą republiki jest Tunis. Ze wszystkich krajów afrykańskich, Tunezja jest najdalej na północ wysuniętym skrawkiem kontynentu. Ma tylko dwóch sąsiadów: na zachodzie Algierię, na wschodzie zaś - Libię. Powierzchnia Tunezji jest prawie dwukrotnie mniejsza od Polski, ale atrakcyjne położenie nad Morzem Śródziemnym i przyjazny klimat podzwrotnikowy powodują, że państwo to jest chętnie odwiedzane przez Polaków. Z podstawowych informacji na temat Tunezji warto zapamiętać, że to kraj arabski, w którym mały procent zajmują żydzi i chrześcijanie. W dużych miastach można spotkać kościoły i wspólnoty katolickie, które liczą zaledwie 1 % wyznawców. To ważna informacja dla katolików, chcących uczestniczyć w celebrowaniu mszy świętej. Większość mieszkańców posługuje się językiem arabskim, stąd w znakomitej większości Tunezyjczycy czują przynależność do Arabów. Na południu Tunezji można spotkać małe społeczności Berberów, co jest ciekawą informacją zwłaszcza dla miłośników rejonu saharyjskiego.

Tunezja informacje - dokumenty niezbędne w podróży

Tunezja informacje. Informacji na temat wiz nie należy bagatelizować, zwłaszcza kiedy planujemy dłuższą podróż indywidualnie. Pamiętajmy zatem, że Polaków nie obowiązują wizy pod warunkiem, że pobyt w Tunezji nie trwa dłużej niż 90 dni. Powyżej tego okresu informacji na temat wiz należy szukać w Ambasadzie Tunezji, przy ulicy Myśliwieckiej 14 w Warszawie. Dokument podróży - paszport w dniu przylotu musi mieć ważność co najmniej trzech miesięcy; powinien być niezniszczony i czytelny. Tunezyjczycy honorują polskie prawo jazdy. Naszym kierowcom zaleca się jednak zachować wzmożoną czujność na drodze, ponieważ przepisy ruchu przez rodowitych mieszkańców bywają traktowane bardzo lekko.

Tunezja informacje - opieka medyczna

Tunezja informacje. W planie podróży do Tunezji trzeba uwzględnić ryzyko zagrożeń związanych ze zmianą sposobu żywienia oraz wody. Z ważnych informacji - w celach konsumpcji należy unikać korzystania z wody w kranie lub zbiorników miejskich. Bezpieczniej jest ograniczyć się do wody butelkowej. Na wypadek problemów żołądkowych, przed wyjazdem warto rozsądnie spakować apteczkę, choć leki na podobne dolegliwości można dostać w lokalnych aptekach. W razie potrzeby konsultacji, jeśli podróżujemy indywidualnie, a hotel nie dysponuje opieką medyczną, zamiast do krajowej służby zdrowia lepiej udać się do kliniki prywatnej. Różnice w cenach usług lekarskich bywają jednak spore. Szczepienia są nieobowiązkowe, ale zalecane przeciwko polio i tężcowi.

Tunezja informacje - stosowny ubiór

Tunezja informacje. Ważne jest aby zachować odpowiedni ubiór, zwłaszcza w miejscach kultu i świątyniach. Zakazy noszenia krótkich koszulek i szortów znamy z własnego doświadczenia, czyli z wizyt w kościołach chrześcijańskich. Informacji na temat właściwego stroju nie warto poszukiwać w meczetach - istnieją niepisane reguły, których w islamie przestrzega się wyjątkowo rygorystycznie. Wybierając się na zwiedzanie meczetu lepiej zrezygnować z fikuśnej sukienki, krótkich spodni i gołych ramion lub spakować przynajmniej chustę albo długie spodnie. To ważne informacje, a ich nieprzestrzeganie grozi pewnym wyproszeniem ze świątyni. Kobiety obowiązują również nakrycia głowy, wszystkich - zdjęcie obuwia przy wejściu do środka. Skąpych ubiorów lepiej unikać także na ulicy, co w przeciwnym razie może spotkać się z dezaprobatą tradycyjnych muzułmanów, zwłaszcza w świętym miesiącu postnym - ramadanie.

Tunezja informacje - co jeszcze warto wiedzieć

Tunezja informacje. W islamie obowiązuje zakaz spożywania używek, np. alkoholu. Turyści, wyłączeni spod nakazów Koranu, muszą jednak zachować podstawowe reguły, czyli zrezygnować z konsumpcji mocnych napojów w miejscach publicznych. Tę informację lepiej mieć na uwadze, wybierając Tunezję jako swój wakacyjny kierunek. Nie oznacza to, iż Tunezyjczykom obcy jest smak alkoholu - wręcz odwrotnie, podczas wakacji w Tunezji warto spróbować oryginalnej wódki figowej zwanej boukha. Zakaz posiadania i zażywania narkotyków w Tunezji jest niekwestionowany. Za jego złamanie grożą kary kilkuletniego więzienia.

Czytaj więcej o: Tunezja

Więcej o: