Bułgaria ceny

Choć ceny w Bułgarii z roku na rok rosną, Bułgaria wciąż jeszcze uchodzi za stosunkowo niedrogi kraj na wakacje. W porównaniu z innymi europejskimi kurortami, urlop w Bułgarii jest tani.

Bułgaria ceny

W Bułgarii ceny w poszczególnych kurortach mogą się od siebie różnić. Rozbieżność może być bardzo duża. Najdroższy i najpopularniejszy kurort w Bułgarii to Złote Piaski. Ceny w małych sklepach w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu mogą być nawet o 30 proc. wyższe niż w mniej popularnych miejscowościach. Podobnie jest w Albenie. Albena to zamknięta miejscowość turystyczna, za wjazd do której należy uiścić opłatę. Wszystkie ceny, łącznie z kwaterami, jest wyższe niż w okolicznych wioskach. Większe zakupy warto zrobić w miastach, takich jak Warna lub Burgas, gdzie można odwiedzić markety, oferujące niższe ceny. Najdroższe są sklepiki umiejscowione blisko plaży i w hotelach - tam ceny są bardzo wygórowane.

Bułgaria ceny - waluta

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew (BGN), który dzieli się na 100 stotinek, 1 lew to zwykle równowartość ok. 2 zł (aktualnie 2,1 zł - 1 marca 2012). Nie opłaca się wymieniać złotówek na lewy w Polsce. Wyjeżdżając z Polski najlepiej wymienić złotówki na euro lub dolary amerykańskie, a na miejscu wymienić je na lewy. Najbardziej pewnym miejscem wymiany euro na lewy są banki lub kantory przy hotelach i centrach handlowych. Na kantory należy uważać, jeśli już zdecydujemy się wymienić pieniądze w jednym z licznych, drobnych kantorów, które znajdują się blisko plaży warto dokładnie sprawdzić jaki jest kurs kupna. Kantory takie często podają na tablicach tylko cenę sprzedaży euro, która jest bardziej atrakcyjna.

Bułgaria ceny - w sklepach

Ceny - mleko (1 litr) - ok. 1,70 lewa;

Ceny - bochenek chleba - ok. 0,80 lewa.

Ceny - woda mineralna niegazowana 1,5l - ok. 0,70

Ceny - butelka Coca Coli 2 litry - ok. 2,00 lewa

Ceny - 1 litr soku pomarańczowego 100% w kartonie - ok. 2,50 lewa (ok. 1,27 euro)

Ceny - 10 jajek - ok. 2,30 lewa (ok. 1,17 euro)

Ceny - piwo Zagorka w puszce 0,5l - 1,10 lewa

Ceny - butelka bułgarskiego wina 0,75l - od 4,00 lewa

Ceny - butelka Rakiji - ok. 7,00 lewa

Ceny - Piwo Zagorka w puszce 0,5l - 1,10 lewa

Ceny - duży jogurt smakowy - ok. 1,50 lewa

Ceny - parówki pakowane (4 sztuki) - ok. 2,60 lewa

W sklepach w Bułgarii, szczególnie w popularnych kurortach można znaleźć sporo polskich produktów. Ich ceny nie różnią się znacznie od cen tych produktów w Polsce.

Bułgaria ceny - restauracje, bary

Piwo w knajpie kosztuje - ok. 3-6 lewa. Średnio za obiad w restauracji zapłacić trzeba około 8 lewa. Pełny posiłek, składający się z przystawki, dania głównego i deseru można zjeść za ok. 20 - 30 lew. Wstęp do dyskoteki to wydatek rzędu 3 lew. Podobną kwotę trzeba wydać na drinka.

Bułgaria ceny - zakupy

Najtańsze pamiątki w Bułgarii kupić można na ulicznych stoiskach, warto się targować. Warto kupić ceramikę, drewniane rzeźby, hafty z Nesseberu i Warny, ręcznie robione dywany i kilimy, kolorowe kapy, miniaturowe ikony. Bułgaria jest największym na świecie eksporterem olejku różanego, dlatego warto kupić flakonik tego ekstraktu.

Więcej o: