Bułgaria wakacje

Wakacje w Bułgarii są popularne wśród Polaków od lat. Bułgaria wciąż pozostaje kultowym kierunkiem na wakacje. Bułgaria wakacje - wszystko, co warto wiedzieć.

Bułgaria wakacje. Bułgaria to niewielki kraj, które oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu w wakacje i nie tylko. Sa tu malownicze wzgórza, po których można wędrować lub jeździć na nartach, długie, piaszczyste plaże, na których można leżeć i odpoczywać nawet całe wakacje, a także ciekawe miasta, które mają warte poznania zabytki. Wakacje w Bułgarii są wręcz kultową pozycją na liście urlopowej Polaków. Do Bułgarii jeździmy od lat - kiedyś, bo nie było zbyt wielu innych możliwości, teraz, bo w konkurencji z takimi wakacyjnymi kierunkami, jak Grecja, Hiszpania, czy Włochy, Bułgaria wciąż wypada bardzo dobrze. Bułgaria to po prostu dobry kierunek na wakacje.

Bułgaria wakacje - pogoda

Bułgaria wakacje. Klimat w Bułgarii jest zróżnicowany. Dominuje umiarkowany ciepły suchy, ale na południu i nad Morzem Czarnym jest podzwrotnikowy kontynentalny. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Część Bułgarii idealna na wakacje to wybrzeże to wybrzeże. Atutem wybrzeża czarnomorskiego jest pogoda - jeśli nie dopisuje w głębi kraju, to na wybrzeżu i tak jest ciepło. Dzięki morskiej bryzie letnie upały nie są tu jednak uciążliwe. Najgorętszym miesiącem jest lipiec, średnia odczuwalna temperatura wynosi wtedy na wybrzeżu wynosi ok. 23°C. Bułgaria gwarantuje także bardzo słoneczne wakacje. W lipcu i sierpniu w Bułgarii ponad 300 godzin świeci słońce. Po i przed sezonem, czyli w maju i wrześniu słońca także jest pod dostatkiem, a średnia temperatura w Bułgarii w maju to ok. 18°C - to idealny czas na zwiedzanie kraju. Zima w Bułgarii jest łagodna, siarczyste mrozy w Bułgarii należą raczej do rzadkości. Temperatura zimą wynosi zwykle około zera stopni. Najzimniej jest w rejonach górskich, gdzie nawet do końca kwietnia można jeździć na nartach. Na wakacje do Bułgarii można się wybrać o każdej porze roku, zależy jak się zamierza spędzić urlop.

Bułgaria atrakcje

Bułgaria wakacje - kurorty

Bułgaria wakacje. Bułgaria to idealny kierunek na wakacje przede wszystkim ze względu na Bułgarską Riwierę i znajdujące się tam kurorty. Kurorty Bułgarii oferują przede wszystkim ogromny wybór hoteli, ciepłe morze, szerokie plaże i słońce. Stolicą Bułgarskiej Riwiery jest Warna - wakacyjne centrum rozrywkowe. Niedaleko Warny leży słynny kurort Złote Piaski. Wokół drugiego co do wielkości miasta wybrzeża Burgas rozlokowały się dwa ciekawe miasta Nesebyr i Sozopol, a także najpiękniejsze kąpieliska - m.in. Słoneczny Brzeg. Kurorty dobre na wakacje to m.in. Achtopol, Albena, Bałczik, Słoneczny Brzeg, Złote Piaski.

Bułgaria wakacje - hotele

Bułgaria wakacje. Bułgaria oferuje ogromny wybór hoteli, a szczególnie takie kurorty jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg. Wybierając hotel na wakacje trzeba jednać być czujnym. W Bułgarii, podobnie jak w Polsce, wciąż jest jeszcze sporo hoteli, będących pozostałością z poprzedniej epoki. Rażą często nieestetyczne betonowe bryły, niewyremontowane wnętrza i stare wyposażenie hoteli. Nawet jeśli hotel wygląda dobrze z zewnątrz, wewnątrz może być ruderą. Zawsze trzeba przeczytać opinie gości danych hoteli (np. na forum Bułgaria - Podroze.gazeta.pl). Problemem hoteli w Bułgarii są też za małe baseny.

Bułgaria wakacje - waluta

Bułgaria wakacje. Waluta obowiązująca w Bułgarii to lewa (BGN). Kurs bułgarskiego lewa jest niezmienny w stosunku do euro, czyli 1 EUR to 1,93-1,95 BGN. Jadąc na wakacje do Bułgarii najlepiej zabrać ze sobą euro.

Bułgaria waluta

Bułgaria wakacje - plaże

Bułgaria wakacje. Bułgarskie wybrzeże obfituje w piękne i szerokie plaże, które łącznie zajmują ok. 130 km z 378 km całej linii brzegowej. Bułgaria słynie z szerokich, pokrytych drobnym białym lub żółtym piaskiem plaż. Południowe wybrzeże jest bardziej dzikie, często kamieniste plaże otaczają wydmy, a między skałami malownicze znajdują się zatoczki - to miejsce na spokojniejsze wakacje, z dala od tłumów. Plaże w Bułgarii w większości są plażami publicznymi. Parasole i leżaki są odpłatne.

Bułgaria wakacje - język

Bułgaria wakacje. Język bułgarski należy do grupy południowej języków słowiańskich, razem z serbskim, chorwackim, słoweńskim i macedońskim. Bułgarski, podobnie jak polski, jest językiem słowiańskim, stąd Polacy słuchając Bułgarów mogą usłyszeć wiele znajomo brzmiących słów, które znaczą jednak zupełnie coś innego. Na wakacjach w Bułgarii można słyszeć takie słowa, jak godina, co wcale nie znaczy 'godzina', tylko 'rok', 'bułka' to nie rodzaj pieczywa, a 'narzeczona'. I jeszcze wiele takich ciekawostek można na wakacjach w Bułgarii usłyszeć.

Więcej o: