Bułgaria waluta

Bułgaria waluta. Jaką walutę zabrać ze sobą do Bułgarii, ile można tej waluty wwieźć i inne cenne informacje nt. waluty dla turysty wybierającego się do Bułgarii.

Bułgaria waluta

Waluta obowiązująca w Bułgarii to lewa (BGN). Stotinki to odpowiedniki polskich groszy, czyli 1 lewa to 100 stoinek.

Bułgaria waluta a kurs euro

Kurs bułgarskiego lewa jest niezmienny w stosunku do euro, a to oznacza, że jest z nim sztywno powiązany. 1 EUR więc to 1,95 BGN. Oczywiście kurs może być nieco mniej korzystny w kantorach w popularnych kurortach, jednak i tak najlepiej zaopatrzyć się w euro.

Bułgaria waluta - jaką walutę zabrać?

Biorąc pod uwagę fakt, iż nie wszystkie kantory w Polsce posiadają bułgarską walutę, co więcej, jeśli ją posiadają, jej kurs jest często dla nas niekorzystny, najbezpieczniejszym wyjściem będzie zabranie ze sobą euro. Kurs jest dla niekorzystny dla kupującego, ponieważ znacznie przewyższa realną wartość bułgarskiej waluty. Mając w portfelu euro, mamy pewność, że niemalże w każdym kantorze w Bułgarii za 1 EUR dostaniemy 1,93-1,95 BGN. Można również zabrać ze sobą amerykańskie dolary.

Bułgaria waluta - kantory w Bułgarii

Wiele hoteli posiada własny kantor, jednakże jeżeli znajdujemy się w popularnym kurorcie, warto zwrócić uwagę na kurs. W Bułgarii niestety jest też dużo nieuczciwych kantorów, które zamiast za 1 EUR przedstawić 1,94 BGN, piszą na tablicach 1,49 BGN. Jest to tak zwana metoda "czeskiego błędu". Dlatego też, jeśli wymieniamy duże sumy, możemy naprawdę dużo stracić. To, na co dodatkowo warto zwrócić uwagę, to czy kantor pobiera dodatkową prowizję za wymianę. W pobliżu okienka, tudzież na nim, powinien widnieć napis: "no commission". By jednak mieć pewność, warto zapytać, ponieważ wiele kantorów nie uwzględnia reklamacji po dokonaniu wymiany.

Bułgaria waluta - karty płatnicze

W wielu restauracjach, barach, pubach, czy sklepach istnieje możliwość płatności kartą Visa, czy American Express.

Bułgaria waluta - ile można wwieźć?

Obcokrajowcy mogą wwieźć nie więcej niż 10 000 BGN. Jeżeli chcemy zabrać ze sobą więcej, niż 10 000 BGN (równowartość ok. 5 100 EUR), powinniśmy uzyskać zezwolenie Bułgarskiego Banku Narodowego. Przy wwozie waluty w wysokości do 1000 USD nie trzeba wypełniać deklaracji celnej.

***

Więcej o wakacjach w Bułgarii znajdziesz na naszym Forum Bułgaria na podróże.gazeta.pl

Więcej o: