Bułgaria pogoda

Bułgaria przyciąga co roku tysiące turystów spragnionych słońca. Pogoda w Bułgarii sprzyja wakacyjnemu relaksowi. Bułgaria - kiedy jechać, pogoda w sezonie, po sezonie, pogoda na narty.

Bułgaria pogoda - klimat

Na większej części Bułgarii dominuje klimat umiarkowany ciepły suchy. Jedynie na południu i nad Morzem Czarnym jest podzwrotnikowy kontynentalny. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia roczna temperatura powietrza w Bułgarii to 12°C. Średnia roczna temperatura w styczniu na południu Bułgarii i nad Morzem Czarnym to ok. 2°C, na północy

-3°C, a w górach -6°C. Średnia temperatura w lipcu to 23°C na północy Bułgarii i nad morzem, ok. 25°C w części środkowej i południowej kraju, a 18°C w górach. Pogoda w Bułgarii to ciepłe, suche lata i chłodne zimy.

Bułgaria pogoda - w sezonie

Bułgaria pogoda. Pogoda na wybrzeżu Bułgarii jest łagodna i przyjemna. Pogoda w Bułgarii sprawia, że warto spędzić tam wczasy przede wszystkim w sezonie wakacyjnym. Najgorętszym miesiącem jest lipiec. Upały są tu jednak mało odczuwalne dzięki morskiej bryzie. Średnia odczuwalna temperatura powietrza na wybrzeżu wynosi wtedy ok. 23°C. To wcale nie tak dużo w porównaniu z np. wybrzeżem włoskim, gdzie pogoda jest bardziej uciążliwa. Letnia temperatura Bułgarii jest wprost idealna do odpoczynku. Brzegi bułgarskie mają ponadto ekspozycję wschodnią, dzięki czemu promienie słońca świecą już intensywnie od samego rana. W lipcu i sierpniu w Bułgarii ponad 300 godzin świeci słońce, a w maju i wrześniu ponad 240 godzin. W głębi kraju lato jest chłodniejsze. W stolicy kraju Sofii, średnia temperatura w okresie wakacyjnym wynosi ok. 21°C.

Bułgaria pogoda po sezonie

Bułgaria pogoda. Na wybrzeżu czarnomorskim panuje stosunkowo łagodna zima, a siarczyste mrozy w Bułgarii należą raczej do rzadkości. Temperatura zimą wynosi zwykle około zera stopni. Nad Morzem Czarnym wieją zimą silne wiatry. Długa i zazwyczaj pogodna jesień w Bułgarii pozwala na przedłużanie sezonu wczasowego. Jesień to w Bułgarii szczególnie piękna pora. Pogoda sprzyja wtedy podróżom po całym kraju, a szczególnie zwiedzaniu miast, które na jesieni są mniej zatłoczone. Do Bułgarii można jechać już w maju. Średnia temperatura w Bułgarii w maju to ok. 18°C. Podobna pogoda jest w październiku. To równie dobry czas na zwiedzanie Bułgarii. Na opalanie na słonecznych plażach Bułgarii lepiej się jednak wybrać od czerwca do września. Wtedy gwarancja pogody jest większa.

Bułgaria pogoda - opady

Bułgaria pogoda. Średnia roczna suma opadów waha się od 450-500 mm w Dobrudży i zachodniej części Niziny Trackiej do 1200 mm w górach. W górach opady deszczu są znacznie większe, niż w innych częściach kraju. Zimą w górach mogą wystąpić obfite opady śniegu.

Bułgaria pogoda - temperatura wody

Bułgaria pogoda. Średnia temperatura wody od czerwca do września wynosi 23°C. Ze względu na dużą bezwładność cieplną wody nagrzewają się najsilniej nie w lipcu, który jest najgorętszym miesiącem na lądzie, lecz w sierpniu, kiedy to ich temperatura sięga 27-29°C. Ogrzana woda zatrzymuje ciepło i dzięki jej wpływowi jesień pozostaje wciąż ciepła i słoneczna.

Bułgaria pogoda - góry

Bułgaria pogoda. Pasmo górskie Rodopów to atrakcja Bułgarii zarówno latem jak i zimą. Kiedy nad samym morzem słońce grzeje mocno, w górach panuje przyjemny chłód. W Bułgarii nawet lato jest więc dobrym okresem do wędrówek górskimi szlakami. Zimą, kiedy w Bułgarii leży śnieg, góry te są rajem dla miłośników białego szaleństwa. Pierwszy śnieg w górach Bułgarii pada przeciętnie w połowie listopada. Czasem utrzymuje się nawet do początku maja. Śnieg w Bułgarii jest lekki, a przez noc nie zamarza, dlatego dobrze się tu jeździ. Warto odwiedzić takie kurorty, Bańsko, Pamporowo czy Borowec, które oferują dobre warunki narciarskie.

Bułgaria pogoda - Słoneczny Brzeg

Bułgaria pogoda. Słoneczny Brzeg to jeden z najbardziej obleganych kurortów wakacyjnych Bułgarii. Średnie roczna temperatura w Słonecznym Brzegu wynoszą: styczeń 5°C, luty 6°C, marzec 9°C, kwiecień 14°C, maj 19°C, czerwiec 24°C, lipiec 27°C, sierpień 27°C, wrzesień 23°C, październik 18°C, listopad 13°C, grudzień 8°C

Aktualna pogoda w Bułgarii - SPRAWDŹ

Więcej o: