Turcja waluta

Walutą Turcji jest lira turecka. Ponieważ w ostatnich kilku latach waluta Turcji była kilkukrotnie zmieniana, wybierając się na wakacje do Turcji, warto przeczytać co nieco na ten temat. W tekście znajdziecie też odpowiedź na pytanie, jaką twardą walutę zabrać do Turcji: dolary czy euro i który wybór bardziej się opłaca.

Turcja waluta. Lira turecka

Turcja waluta. Aktualnie oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY, symbol TL). Lira turecka obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku, wcześniej walutą Turcji był nowa lira turecka, która z kolei zastąpiła starą lirę turecką (wprowadzoną w drodze denominacji, z powodu ogromnej inflacji wprowadzając nowe pieniądze odrzucono aż sześć zer).

Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. Dostępne są banknoty o nominałach: L5, L10, L20, L50, L100, L200 (L również jest symbolem liry tureckiej) oraz monety 1, 5, 10, 25, 50 Kr i L1. Na wszystkich banknotach liry tureckiej znajduje się portret Mustafy Kemala Atatürka, zwanego ojcem narodu tureckiego.

Waluta Turcji jest w pełni wymienialna poza tureckimi granicami.

Turcja waluta. Lira turecka

1 USD - 1,77 TRY

1 EUR - 2,33 TRY

1 PLN - 0,55 TRY

1 lira turecka to ok. 1,8 złotego.

Turcja waluta. Co oprócz liry - dolary czy euro?

Turcja waluta. Polscy turyści podróżujący do Turcji zwykle zabierają twardą walutę, dolary lub euro, którą dopiero na miejscu wymieniają na liry tureckie (tym bardziej, że zakup lir w Polsce może być trudny i mało opłacalny). W wielu popularnych wśród turystów regionach Turcji wymiana nie jest konieczna - można płacić także walutą obcą, szczególnie euro, dolarami amerykańskimi i funtami brytyjskimi. Warto pamiętać, że nie zawsze się to opłaca - może się zdarzyć, że sprzedawca przeliczy cenę w lirach na cenę w euro lub dolarach w stosunku 1:1 (na czym rzecz jasna turysta traci nawet kilkukrotnie), zdarza się to rzadko, ale taka sytuacja może mieć miejsce. W większych miastach i ośrodkach turystycznych Turcji nie ma problemu z płaceniem w dolarach i euro, jeśli w planach ma się odwiedzenie tylko takich miejsc, można zrezygnować z wymiany waluty. Dolarami i euro zapłaciły nie tylko w dużych centrach handlowych czy punktach usługowych, ale też na straganach i targowiskach, ale tam szczególnie należy się targować o kurs wymiany (tym bardziej, że w kulturze tureckiej targowanie się jest dobrze widziane, a nietargowanie się może zostać odebrane jako niegrzeczność). Jeśli będziemy się umiejętnie targować, rodzaj posiadanej waluty nie będzie miał znaczenia.

Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonej do Turcji waluty obcej.

Turcja waluta. Kiedy nie obejdzie się bez lir tureckich?

Turecka waluta będzie niezbędna, jeśli planujecie wycieczki poza główne miasta i w odleglejsze, mniej turystyczne rejony Turcji. Tym bardziej, że w tych miejscach może także być problem z płaceniem kartami płatniczymi.

Turcja waluta. Gdzie wymieniać walutę?

W Turcji nie ma problemu z wymianą waluty - pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach, hotelach, na lotnisku. Najbardziej opłaca się wymiana w kantorach, bo nawet jeśli w banku kurs będzie korzystniejszy, to wymiana waluty zajmuje tam zwykle dużo czasu (nawet kilkadziesiąt minut). Najmniej korzystna jest wymiana waluty na lotnisku, więc jeśli tylko można, lepiej tego unikać.

Niezależnie od miejsca, w którym dokonujemy wymiany waluty, należy zatrzymać dowód wymiany (szczególnie, jeżeli planujemy wyjazd z Turcji z pamiątkami lub większą ilością gotówki). Okazania dowodów wymiany waluty mogą bowiem zażądać tureccy celnicy.

CZYTAJ WIĘCEJ O: TURCJA

Więcej o: