Turcja waluta. Aktualnie oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY, symbol TL). Lira turecka obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku, wcześniej walutą Turcji był nowa lira turecka, która z kolei zastąpiła starą lirę turecką (wprowadzoną w drodze denominacji, z powodu ogromnej inflacji wprowadzając nowe pieniądze odrzucono aż sześć zer).
Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. Dostępne są banknoty o nominałach: L5, L10, L20, L50, L100, L200 (L również jest symbolem liry tureckiej) oraz monety 1, 5, 10, 25, 50 Kr i L1. Na wszystkich banknotach liry tureckiej znajduje się portret Mustafy Kemala Atatürka, zwanego ojcem narodu tureckiego.
Waluta Turcji jest w pełni wymienialna poza tureckimi granicami.
1 USD - 1,77 TRY
1 EUR - 2,33 TRY
1 PLN - 0,55 TRY
1 lira turecka to ok. 1,8 złotego.
Turcja waluta. Polscy turyści podróżujący do Turcji zwykle zabierają twardą walutę, dolary lub euro, którą dopiero na miejscu wymieniają na liry tureckie (tym bardziej, że zakup lir w Polsce może być trudny i mało opłacalny). W wielu popularnych wśród turystów regionach Turcji wymiana nie jest konieczna - można płacić także walutą obcą, szczególnie euro, dolarami amerykańskimi i funtami brytyjskimi. Warto pamiętać, że nie zawsze się to opłaca - może się zdarzyć, że sprzedawca przeliczy cenę w lirach na cenę w euro lub dolarach w stosunku 1:1 (na czym rzecz jasna turysta traci nawet kilkukrotnie), zdarza się to rzadko, ale taka sytuacja może mieć miejsce. W większych miastach i ośrodkach turystycznych Turcji nie ma problemu z płaceniem w dolarach i euro, jeśli w planach ma się odwiedzenie tylko takich miejsc, można zrezygnować z wymiany waluty. Dolarami i euro zapłaciły nie tylko w dużych centrach handlowych czy punktach usługowych, ale też na straganach i targowiskach, ale tam szczególnie należy się targować o kurs wymiany (tym bardziej, że w kulturze tureckiej targowanie się jest dobrze widziane, a nietargowanie się może zostać odebrane jako niegrzeczność). Jeśli będziemy się umiejętnie targować, rodzaj posiadanej waluty nie będzie miał znaczenia.
Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonej do Turcji waluty obcej.
Turecka waluta będzie niezbędna, jeśli planujecie wycieczki poza główne miasta i w odleglejsze, mniej turystyczne rejony Turcji. Tym bardziej, że w tych miejscach może także być problem z płaceniem kartami płatniczymi.
W Turcji nie ma problemu z wymianą waluty - pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach, hotelach, na lotnisku. Najbardziej opłaca się wymiana w kantorach, bo nawet jeśli w banku kurs będzie korzystniejszy, to wymiana waluty zajmuje tam zwykle dużo czasu (nawet kilkadziesiąt minut). Najmniej korzystna jest wymiana waluty na lotnisku, więc jeśli tylko można, lepiej tego unikać.
Niezależnie od miejsca, w którym dokonujemy wymiany waluty, należy zatrzymać dowód wymiany (szczególnie, jeżeli planujemy wyjazd z Turcji z pamiątkami lub większą ilością gotówki). Okazania dowodów wymiany waluty mogą bowiem zażądać tureccy celnicy.