Turcja ceny. Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TL) - ok. 1,80 zł (luty 2012). Występują tu monety o nominałach 25, 50, 100 i 250 tys. TL i banknoty o nominałach 250 tys., 500 tys., 1mln, 5mln, 10mln i 20mln TL.
W Turcji można również płacić w euro czy dolarach. Przelicznik nie zawsze jest jednak korzystny. Walutę można wymienić m.in. w hotelach i bankach. Najbardziej opłacalna jest wymiana waluty w kantorach (bez prowizji). Wówczas należy zawsze prosić o potwierdzenie wymiany. Najmniej korzystnie jest wymieniać banknoty na lotnisku ze względu na wysoki kurs walut.
Przy płaceniu w Turcji należy uważać i dokładnie liczyć wydaną nam resztę. Banknoty tureckie są do siebie bardzo podobne, a sprzedawcy i taksówkarze czekają na pomyłkę turysty.
W Stambule bankomaty są właściwie wszędzie i nie ma problemu z ich używaniem. Bankomaty, które wydają euro, dolary są jednak głównie w miejscowościach turystycznych. Podróżując po mały miasteczkach, lepiej mieć przy sobie gotówkę.
Turcja ceny. Ceny w Turcji są płynne. Targować się trzeba praktycznie wszędzie. Targowanie się jest zwykle przyjęte wszędzie tam, gdzie na produkcie nie ma wyraźnie zaznaczonej ceny, ale nie jest to regułą. Turcy po prostu lubią się targować i czerpią z tego prawdziwą przyjemność. Dla dobrze targującego się klienta potrafią zejść z początkowej ceny nawet kilkadziesiąt procent. Warto pamiętać o tym, że nie wypada targować się o towary bardzo tanie. Przystąpienie do negocjacji oznacza, że jesteśmy wstępnie zainteresowani kupnem. Najlepiej od razu podać 50 proc. niższą kwotę i po reakcji sprzedawcy zorientować się, jakie mamy szansę dobić targu i jak bardzo wygórowana była początkowa cena produktu.
Turcja ceny. W Turcji istnieje zwyczaj dawania bakszyszu, czyli napiwku. Muzułmanie oczekują go jako formy podziękowania za wykonaną przysługę (np. za przeniesienie bagażu, za posprzątanie pokoju, miłą obsługę w restauracji). Bakszysz, to zgodnie z religią islamu rodzaj jałmużny, zgodny z nakazem dzielenia się częścią swoich dochodów z biednymi. Powinien wynieść min. 1-2 euro na osobę (zależnie od stopnia zadowolenia z usługi). Napiwek ten nie jest obowiązkiem.
Turcja ceny. Na początku wizyty w Turcji trzeba zapłacić za wizę. Cena wizy do Turcji nie jest ujednolicona i zależy od kraju, z którego mamy paszport. W 2011 koszt wizy dla obywateli Polski wynosił 20$ (lub 15 EUR) płatne na lotnisku.
woda 1,5l- 1,5 TL
napój cola, fanta w puszce 2-3 TL
piwo Efes w puszce 500 ml - 3,25 TL
tureckie słodycze- 15 TL/kg
papierosy - 5 TRY
czekolada - 3 TRY
kebab na ulicy - 4 TRY
chleb - 0,9 TRY
Stambuł Błękitny Meczet - wstęp wolny (wstęp do wszystkich meczetów w Turcji jest bezpłatny)
Stambuł Hagia Sohpia - 20 TL
Stambuł Cistern Basilica - 10 TL
Pamukkale - 20 TL
Oludeniz - wstęp na cypel laguny - 4,5 TL
Efez - ruiny miasta - 20 TL
Olympos - starożytne ruiny licyjskie - 3 TL
Turcja ceny. Tzw. dolmusz, czyli niewielki autobus kursujący w obrębie miast i na niewielkich odległościach i poza nimi. Przykładowa cena - odległość 60 km - 5 tl. Dolmusz zatrzymuje się na przystankach, a także na żądanie. Podczas dłuższego pobytu w Stambule, warto kupić tzw. AKBIL - rodzaj elektronicznego biletu, którego można używać m.in. w autobusach, tramwajach, metrze, kolejkach i na promach.
Turcja ceny. Turcja jest zakupowym rajem, szczególnie jeśli chodzi o ciekawe pamiątki i ubrania. Do najpopularniejszych towarów przywożonych z Turcji należą wyroby skórzane: kurtki, buty, torebki, a także dywany, ceramika. Warto przywieźć z Turcji tureckie słodycze, a także rękodzieło takie jak, świeczniki, lampy, fajki wodne, biżuterię. Zakupy najbardziej opłaca się robić na bazarach, przy czym należy się dzielnie targować. Najlepszym miejscem jest do tego Kryty Bazar w Stambule, gdzie dostaniemy najładniejsze pamiątki, ubrania, a także Bazar Egipski, gdzie można kupić przyprawy, turecką kawę i herbatę, a także słodycze.