Turcja temperatura

Turcja - choć Polakom kojarzy się głównie z letnimi upałami - jest krajem bardzo zróżnicowanym klimatycznie i pogodowo. Warto wiedzieć, jaka temperatura panuje w poszczególnych regionach Turcji w konkretnych miesiącach, by jak najlepiej zaplanować wakacje w tym kraju.

Turcja temperatura. Klimat Turcji

Turcja temperatura. Turcja jest podzielona na kilka stref klimatycznych. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego panuje klimat subtropikalny z suchym, upalnym latem i deszczową, ciepłą zimą. Północne, czarnomorskie wybrzeże ma klimat łagodny. Turcja centralna znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego, który przynosi upalne lata i niezbyt chłodne zimy. Wschodnie rejony Turcji, gdzie dominują góry, to z kolei kraina dużych kontrastów temperaturowych - latem panują tu umiarkowane upały (ok. 26-27 stopni Celsjusza), za to zima jest długa (trwa od listopada do marca) i dość chłodna.

Turcja temperatura. Wybrzeże Morza Śródziemnego

Turcja temperatura. Klimat śródziemnomorski, subtropikalny. Średnia temperatura w styczniu wynosi od 5 do 8°C w nocy, 14-16 °C w dzień, w lipcu od 30 do 34°C (upały rozpoczynają się w czerwcu i trwają do września). Temperatura wody nawet w zimie nie spada poniżej +17°?, a najcieplejsza (temperatura od +25 do +26 °?) jest w okresie od lipca do października. Zarówno w Morzu Śródziemnym jak i Morzu Egejskim można się kąpać praktycznie od maja do października.

Turcja temperatura. Wybrzeże Morza Czarnego

Turcja temperatura. Klimat łagodny, zimą średnia temperatura wynosi 10-12°C (styczeń-marzec), latem 23-27°C (lipiec, sierpień). Lipiec i sierpień są praktycznie bezdeszczowe, najbardziej pada od października do grudnia. W kwietniu temperatura woda w Morzu Czarnym nie przekracza jeszcze 17°C, zaczyna rosnąć od maja i w sierpniu wynosi ok. 24°C.

Turcja temperatura. Turcja centralna, środkowa i południowo-wschodnia Anatolia

Turcja temperatura. W sercu Turcji, środkowej Anatolii, latem jest gorąco i sucho, zimą zaś bardzo zimno i wilgotno. Południowo-wschodnia Anatolia jest sucha i gorąca, latem temperatury sięgają 46°C, przy tym wilgotność jest najniższa w kraju. Na wschodzie Anatolii występują duże wahania temperatury, upały dochodzą do 38°C, a mrozy do nawet -43°C.

Turcja temperatura. Kiedy jechać?

Turcja temperatura. Najlepszy okres na odwiedzenie nadmorskich kurortów Turcji to okres od kwietnia do końca października (latem trzeba pamiętać o tym, by chronić głowę i ciało przed słońcem i dużo pić, by się nie odwodnić, inaczej może nam grozić udar słoneczny. Ponieważ latem na morzem w Turcji upały mogą przekraczać 40°C, osoby, które źle znoszą wysokie temperatury, powinny przyjechać na tureckie wybrzeże wiosną i jesienią (a nie w lipcu lub sierpniu, kiedy temperatury są najwyższe).

Środkowa i wschodnia Turcja z jej zróżnicowaniem temperatur przyciąga głównie prawdziwych podróżników i poszukiwaczy przygód. Tutaj także latem panują upały, za to zimą bywa ekstremalnie zimno, a wiele miejsc jest zasypanych śniegiem i niedostępnych.

CZYTAJ WIĘCEJ O: TURCJA

Więcej o: