Turcja Side

Turcja Side. Pomimo licznych dyskotek i kawiarni wtłoczonych między starożytne zabytki Side zachowało swój urok, stając się swego rodzaju skansenem, jedynym takim w Turcji, w dodatku bardzo malowniczo zlokalizowanym.

Turcja Side

Chociaż historia położonego na półwyspie Side sięga VII w. p.n.e., miasto najbardziej zmieniło się w ostatnich 20 latach. Do niedawna była to senna wioska rybacka - obecni właściciele restauracji i pansiyons to w większości rybacy, którym sprzykrzyła się skromna profesja. Turystyka stała się źródłem poważnych dochodów, a hotele, restauracje, sklepy z dywanami i bary szybko wygrał z greckimi, rzymskimi i bizantyjskimi ruinami. Pomimo licznych dyskotek i kawiarni wtłoczonych między starożytne zabytki Side zachowało swój urok, stając się swego rodzaju skansenem, jedynym takim w Turcji, w dodatku bardzo malowniczo zlokalizowanym.

Przybywające tłumy to dla Side żadna nowość. Liczące 60 tys. mieszkańców miasto było największym i najbogatszym portem południowego wybrzeża Azji Mniejszej - otaczała je jednak zła sława. Arrian, biograf Aleksandra Wielkiego, pisał po zajęciu Side w 333 r. p.n.e, że na wodach kwitło piractwo; pojmanych ludzi sprzedawano jako niewolników na agorze, skąd trafiali na wyspę Delos, słynącą w starożytnym świecie z handlu żywym towarem.

Turcja Side - zwiedzanie

Droga do miasta przypomina kręty labirynt wytyczony wśród ruin. Za bramą wjazdową oraz posągiem Wespazjana oczom zwiedzających okazuje się rzymski teatr na 25 tys. osób, a w pobliżu rozciąga się agora. Można także obejrzeć pozostałości toalety publicznej z 24 "stanowiskami", bizantyjską bazylikę oraz resztki murów miejskich, za którymi jest zejście na plażę.

Po drugiej stronie drogi, naprzeciwko teatru, wznoszą się rzymskie łaźnie, w których urządzono muzeum miejskie. Zaprezentowano tam znaleziska z pobliskich wykopalisk, a wśród nich wiele wspaniałych, lecz bezgłowych posągów - podobno mieszkańcy tych terenów, świeżo nawróceni przez św. Pawła, w fanatycznym uniesieniu pozbawili głów posągi swych niedawnych bóstw. W Side jest wiele zabytkowych obiektów z okresu wczesnego chrześcijaństwa - w czasach bizantyjskich była tu siedziba biskupa.

Turcja Side - plaże

Po obu stronach półwyspu rozciągają się plaże. Można tam popływać, a także ponurkować, skacząc do wody ze skał i kamieni starego portu - niestety, niewiele tam ryb, za to sporo amatorów wodnych rozrywek.

Turcja Side - zachody słońca

Zachód słońca najlepiej podziwiać z bliźniaczych świątyń Apollina i Ateny, skąd roztacza się widok mieniące się odcieniami czerwieni morze.

Turcja Side - pobliskie Manavgat

Side to miejscowość turystyczna, pobliskie Manavgat jest natomiast ośrodkiem handlu artykułami rolnymi. W poniedziałek - dzień targowy - wśród straganów z żywnością można znaleźć lokalne wyroby, stare monety czy chodniki. Powodem, dla którego warto odwiedzić to miasto, jest wycieczka statkiem w górę rzeki do wodospadów Manavgat. Z Side statki wypływają z przystani obok głównego mostu. Roślinność jest tu tak bujna, żer tworzy zasłonę nad rzeką; zdarza się, że trzeba zejść z pokładu i pogłębiać dno, bo koryto zamula się czasem w jedną noc.

***

Proponujemy skorzystać z naszego forum, gdzie użytkownicy opisują swoje wrażenia nt. wczasów w Turcji, a także pomagają sobie w wyszukiwaniu najkorzystniejszych ofert: Turcja - forum, opinie

Więcej o: