Turcja Alanya

Alanya to popularny kurort Turcji. Alanya to cel wielu turystów, którzy odwiedzają Turcję po rac pierwszy. Turcja Alanya - atrakcje, warto wiedzieć.

Turcja Alanya

Turcja Alanya. Przeżywająca czasy rozkwitu Alanya, 110 km na wschód od Antalyi, to eleganckie miasto z szerokimi alejami rozciągające się u brzegu dwóch dużych zatok. Dzięki pięknemu portowi i przyjemnej atmosferze uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na wakacje w Turcji. Centrum dzieli na pół wysoki na 250 m, sięgający morza cypel skalny. Jego szczyt wieńczą mury obronne z trzema wieżami oraz 150 bastionami - najbardziej imponująca i najtrudniejsza do zdobycia twierdza w Turcji. Z trzech stron roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na morze, a od strony lądu można podziwiać zarysy gór Taurus.

Turcja Alanya - historia

Turcja Alanya. Dokładna data założenia Alanyi nie jest znana, wiadomo jednak, że historia sięga czasów hellenistycznych. Miasto nazywało się wówczas Coracesium, a władali nim kolejno Rzymianie, Bizantyjczycy, Ormianie, Turcy seldżuccy i osmańscy. Zwiedzając twierdzę, łatwo rozpoznać elementy rzymskie, bizantyjskie i seldżuckie. Czytaj wiecej

Turcja

Turcja Alanya - twierdza

Turcja Alanya. Do twierdzy wiedzie stroma 5-kilometrowa trasa, którą najlepiej pokonać taksówką lub dolmusem. Drogę powrotną wśród drzew figowych, chleba świętojańskiego, wonnego jaśminu i ze wspaniałymi widokami na port warto przebyć piechotą, zatrzymując się dla zregenerowania sił w kawiarni czy przy stoisku z napojami.

Turcja Alanya - Grota Kapiącego Kamienia

Turcja Alanya. Na zachód od twierdzy, na wysokości morza i tuż obok biura informacji turystycznej, znajduje się Dalmatas Magarasi (codz. 6.00-10.00 dla kuracjuszy, 10.00-19.00 dla zwiedzających; wstęp płatny), czyli Grota Kapiącego Kamienia, pełna wilgotnych stalaktytów i stalagmitów liczących 15-20 tys. lat. Podobno można tu wyleczyć 80% przypadków chorób układu oddechowego, zwłaszcza astmę, a to dzięki wilgotności powietrza (90-100%), stałej temperaturze 22-23°C, wysokiej zawartości dwutlenku węgla oraz naturalnej jonizacji i promieniowaniu. Lekarze kierują tu na kuracje pacjentów z całej Turcji; chorzy spędzają w jaskini po 4 godziny dziennie przez 21 dni. Opatulone w szaliki kobiety nie tracą przy tym czasu, zajmując się dzierganim na drutach, szyciem czy szydełkowaniem. Zainteresowani uzyskają w Alanyi poradę lekarską i stosowne zaświadczenie. Osoby z chorobami serca mogą odczuwać w jaskini trudności z oddychaniem z powodu wysokiego ciśnienia i gęstości powietrza. Czytaj więcej:

Turcja

Turcja Alanya - muzea

Turcja Alanya. Tuż obok w Muzeum Alanyi (wt.-nd. 9.00-12.00 i 13.30-18.30; wstęp płatny) warto obejrzeć wystawy archeologiczne i etnograficzne. Eksponaty starannie dobrano i opisano, a w ogrodzie zgromadzono dawne sprzęty rolnicze.

Naprzeciwko twierdzy jest port ufortyfikowany przez sułtana Alaeddina Keykubata I. Najważniejszą budowlą obronną była swego czasu 35-metrowa, ośmiokątna Kizil Kule (Czerwona Wieża), zaprojektowana w 1227 r. przez syryjskiego architekta. Obecnie mieści się w niej Muzeum Etnograficzne (codz. 10.00-20.00; wstęp płatny). Widok z murów obronnych jest przepiękny.

Turcja Alanya - kurort

Turcja Alanya. Dzisiejszy port to pełne życia miejsce, gdzie kawiarnie pełne są gości, a przystanie - łodzi rybackich i statków turystycznych. Na wybrzeżu w rejonie Alanyi są liczne groty, do których można popłynąć statkiem - na turystów czeka Jaskinia Pirata, Grota Zakochanych z mieniącymi się na dnie kamieniami, a także "brama życzeń" - ogromny wyłom w skale , po którego przekroczeniu bezpłodne kobiety podobno mogą doczekać się dzieci.

Z każdej strony Alanya ma piaszczyste, choć nieco szare plaże z niezliczonymi hotelami w pobliżu. Największy wybór jest po wschodniej stronie miasta.

Więcej o: