Turcja pogoda. Turcja leży w strefie klimatów podzwrotnikowych, ale zajmuje tak duży obszar o zróżnicowanych właściwościach geofizycznych. Klimat Turcji jest więc z różnicowany w zależności od regionu. Pogoda na wybrzeżu Egejskim jest inna od pogody we wschodniej Anatolii. Klimat na wybrzeżach Turcji jest łagodniejszy niż w głębi lądu. Na wybrzeżu Egejskim zimy są chłodne i deszczowe, a lata - gorące i umiarkowanie wilgotne. Średnia temperatura lata na wybrzeżu Turcji to 27°C, a zimy 8°C. Na wybrzeżu Morza Czarnego cały rok mogą występować opady. Średnia temperatura na tym wybrzeżu to 23°C w sezonie letnim i 7°C w zimie. Na wybrzeżu Śródziemnomorskim średnia temperatura w zimie wynosi tu 9°C, a w lecie 29°C. Region morza Marmara, czyli okolice Stambułu, to mieszanka klimatu kontynentalnego z łagodnym śródziemnomorskim. Średnia temperatura w zimie wynosi tu 4°C, a w lecie średnio 27°C. Region środkowej i wschodniej Anatolii odznacza się suchym i upalnym latem oraz chłodnymi zimami.
Turcja pogoda. Największe roczne opady deszczu występują na wybrzeżu Morza Czarnego, a zwłaszcza w jego wschodniej części. Roczny poziom opadów wynosi tam ok. 2200 mm. Wybrzeże Morza Czarnego to również jedyny region Turcji, gdzie opady występują przez cały rok. Przyczyniają się do tego północne wiatry z terenów Rosji. Największe prawdopodobieństwo opadów nad Morzem Czarnym występuje poza sezonem. W pozostałych obszarach kraju, od maja do października, ilość opadów zazwyczaj jest minimalna. Deszcze w Turcji są na szczęście krótkotrwałe.
Turcja pogoda. Wiosna lub jesień to najprzyjemniejszy czas na spędzenie urlopu w Turcji. Wypoczynek nad Morzem Śródziemnym w Turcji można zacząć już w maju. Temperatura powietrza przekracza wtedy 25°C. W maju kwitnie też o mnóstwo kwiatów wypalanych w późniejszych miesiącach przez słońce. Idealnym miesiącem do spędzenia urlopu w Turcji jest czerwiec. Temperatura jest wysoka (ok. 30°C), ale jeszcze nie tak męczące. Na zwiedzanie Turcji najlepszy jest okres od kwietnia do czerwca albo od września do października. Zarówno na wybrzeżu Morza Egejskiego, jak i Śródziemnego, a także w Stambule panują wówczas idealne warunki do podróżowania po Turcji.
Turcja pogoda. Od lipca do września spodziewać się można największych upałów. Na przełomie lipca i sierpnia pogoda w Turcji może być dla niektórych męcząca. Lipiec i sierpień to także najbardziej suche miesiące. We wrześniu, na wybrzeżu Turcji wciąż jest jeszcze bardzo gorąco, często ponad 30°C. Warto wiedzieć, że plaże na północnym wybrzeżu zawsze są nieco chłodniejsze.
Turcja pogoda. Między grudniem a kwietniem pogoda w Turcji jest mało atrakcyjna. Jadąc na wschód po sezonie, trzeba się przygotować na chłody, które dają się we znaki szczególnie po zachodzie słońca. Wschodnią Turcję lepiej odwiedzić między lipcem a wrześniem. Najchłodniej w Turcji jest w okresie od grudnia do lutego. Od grudnia do marca w Turcji może też padać deszcz, a maksymalna temperatura wynosi w regionie Antalyi ok. 15°C. Na zachodzie maksymalna temperatura nie przekracza 16°C. W regionie Antalyi morze jest bardzo ciepłe nawet do listopada. Zimą w Stambule, w centrum i na wschodzie kraju może padać śnieg.