Turcja Bodrum

Turcja Bodrum. Bodrum położone na półwyspie naprzeciwko greckiej wyspy Kos, to jeden z najpopularniejszych kurortów Turcji. W mieście unosi się duch mitów i historii. Turystów kuszą piękne piaszczyste plaże i skaliste zatoczki przypominające fiordy.

Turcja Bodrum - magiczne miasto

Do tradycji Bodrum należy tolerancja, a nawet sympatia dla wszelkiej maści ekscentryków. Sławę ośrodka bohemy zawdzięcza początkowemu okresowi republiki tureckiej, kiedy to w 1932 r. został tu zesłany Cevat Sakir Kabaagacli, znany też jako "rybak z Halikarnasu". Pisał tu doskonałe powieści i opowiadania o Bodrum, które zainteresowały miejscowością wielu pisarzy i ludzi sztuki.

Nocna atmosfera Bodrum ma w sobie coś z magii - zycie nocne kwitnie, często przeciąga się aż do rana. Po wypiciu drinka w barze przy promenadzie można wstapić na kolację do jednej z portowych resteuracji. Posiłek o zmierzchu to dopiero początek wieczoru - dyskoteki rozkręcają się po północy. Na wschodnim końcu Cumhuriyet Cadessi, na krańcu ostro opadającej w dół plażzy zaprasza słynna Halikarnas Disco . Wokół olbrzymich świątynnych filarów zwieńczonych pochodniami tryskają fontanny, a efektu dopełniają skierowane na nie światła stroboskopowe i laserowe.

Turcja Bodrum - plaże Bodrum

W Bodrum przy Cumhuriyet Cadessi rozciąga się kilka piaszczystych, a w pobliżu zamku 0 skalistych plaż. Czystość wody pozostawia pozostawia jednak wiele do życzenia. Aby znaleźć najlepsze plaże, trzeba wyjechać poza miasto. Wielu turystów decuduje się na pozostanie w jednej z okolicznych miejscowości na półwyspie (kursują do nich regularnie autobusy z Bodrum). W Gumbet, 5 km od Bodrum, jest długa piaszczysta plaża, przy której rozlokowały się motele i pansiyons. Kurort ten oferuje kursy windsurfingu oraz nurkowania. Z bardziej uczęszczanych plaż można popłynąć do Bodrum kaikiem.

W Bitez , nad zatoką, kilka kilometrów dalej na zachód, działa szkoła windsurfingu, która udostepnia swe pomosty amatorom sportów wodnych. O ile Gumbet chętnie odwiedzają młodzi ludzie, o tyle Bitez jest preferowany przez starsze pokolenie. Ma tez bardziej elitarnyc harakter.

Turcja Bodrum - jachty i zabawy

Bodrum stanowi świetną bazę wypadową dla miłośników rejsów. Za pośrednictwem biur podróży można wynająć jacht z załogą. Program jednodniowej wycieczki obejmuje zwykle wizytę na pobliskiej wyspie Karaada (można tam zażyć dobroczynnych kapieli błotnych) oraz obiad na plaży w Ortakencie. W drodze powrotnej turyści zazwyczaj zatrzymują się w zatoczce zwanej Akwarium. Jest to akwen wyjątkowo bogaty w faunę i florę, nadający się znakomicie do nurkowania z fajką.

Turcja Bodrum - Zamek św. Piotra

Zamek św. Piotra z efektownymi blankkami i wieżami górującymi nad miastem, to najcenniejszy z ocalałych zabytków. Joannici przybyli tu w 1402 r. i niemal natychmiast rozpoczęli budowę zamku, ukończonego ostatecznie w 1522 r. Do wnętrza wiedzie siedem bram ozdobionych herbami i inskrypcjami. Dziedziniec zdobią piękne amfory wydobyte z wraków statków. Ścieżki, oznaczone trzema kolorami, prowadzą turystów do poszczególnych części zespołu oraz do urządzonych we wnętrzach ekspozycji.

***

Proponujemy skorzystać z naszego forum, gdzie użytkownicy opisują swoje wrażenia nt. wczasów w Turcji, a także pomagają sobie w wyszukiwaniu najkorzystniejszych ofert: Turcja - forum, opinie

Więcej o: