Chorwacja dojazd - samochodem, autokarem czy samolotem?

Chorwacja to jeden z ulubionych krajów urlopowych Polaków - dojazd jest w miarę szybki, łatwy i przyjemny, a kraj piękny. Utarło się, że najlepsza (bo najtańsza) opcja dojazdu do Chorwacji z Polski to podróż własnym samochodem. Ale można też inaczej.

Chorwacja dojazd - samochodem najlepiej

Warszawę i chorwackie miasto Krk dzieli tylko ok. 1215 km. Z Polski południowej jest jeszcze bliżej, a mieszkańcy Polski północno-zachodniej mogą wybrać komfortowy wariant podróżowania po niemieckich i austriackich autostradach. Jeśli nie przewiduje się zwiedzania miast na trasie i robienia dłuższych przystanków, z Polski do Chorwacji można dotrzeć w jeden dzień (ok. 20 godzin z przerwami). Lepiej jednak planować trasę rozsądnie i mieć w zapasie nieco czasu, chociażby na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Chorwacja dojazd - trasy samochodem

Trasę z Polski do Chorwacji można pokonać na kilka sposobów. Najpopularniejsza opcja dojazdu do Chorwacji zakłada przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię (Cieszyn - Ołomuniec - Brno - Wiedeń - Graz - Maribor, do przejścia słoweńsko-chorwackiego w Gruśkoyje, razem 650 km). Inny popularny wariant to podróż przez Słowację i Węgry (Chyżne - Ruźomberok - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt, do granicy chorwackiej w Gorićanie, razem 520 km).

Chorwacja dojazd - dojazd do Chorwacji najszybszy i najtańszy

Najwygodniejsza i najszybsza trasa dojazdu do Chorwacji to ta wiodąca przez Czechy, Austrię i Słowenię (lub Niemcy, Austrię i Słowenię w przypadku mieszkańców Polski północno-zachodniej), ale finansowo bardziej opłaca się podróżować samochodem przez Słowację i Węgry (gdzie opłaty drogowe są niższe, ale trzeba się liczyć z gorszym stanem dróg).

Jeśli kierujemy się bezpośrednio do Dalmacji, warto wziąć pod uwagę także przejazd przez Bośnię i Hercegowinę (w takim przypadku potrzebna jednak będzie Zielona Karta).

Chorwacja dojazd - stacje benzynowe

Stacje benzynowe są gęsto rozmieszczone przy głównych drogach w Chorwacji i wszystkich krajach tranzytowych. Gaz (LPG) w większości wspomnianych krajów jest rzadziej dostępny niż w Polsce.

Chorwacja dojazd - potrzebne dokumenty

Kierowcy podróżujący do Chorwacji samochodem powinni posiadać ważne prawo jazdy i świadectwo badania technicznego pojazdu. Zielona Karta nie jest już wymagana (wystarczy krajowe OC). Konieczne będą również: apteczka pierwszej pomocy, kamizelki odblaskowe i linka holownicza. Czeskie, słowackie, austriackie i węgierskie autostrady są płatne. Na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych należy wykupić tzw. winietkę.

Chorwacja dojazd - samolotem do Chorwacji

Samolot to najszybszy i najwygodniejszy środek dotarcia do Chorwacji, lot trwa tylko ok. 3 godzin, ale cena biletu lotniczego w dwie strony (oscylująca zwykle w granicach od 600 zł do nawet 2 tys. zł w sezonie) skutecznie odstrasza osoby podróżujące z rodziną czy przyjaciółmi - dojazd samochodem po podziale kosztów na kilka osób wychodzi po prostu dużo taniej. Jeśli ktoś nie chce lub nie może dotrzeć do Chorwacji inaczej niż samolotem, powinien pomyśleć o rezerwacji lotu na kilka miesięcy przed podróżą (wtedy cena biletu do Chorwacji w dwie strony nie przekracza zwykle 1 tys. zł).

Głównym portem lotniczym w Chorwacji jest międzynarodowe lotnisko w Zagrzebiu (leżące 17 km od miasta). Chorwacja posiada ponadto 6 innych międzynarodowych lotnisk: w Splicie, Zadarze, Dubrowniku, Puli, Rijece i Osijeku.

Do Chorwacji można dolecieć bezpośrednio lub z przesiadką, loty (także poza sezonem) mogą się odbywać np. przez Monachium, Wiedeń lub Frankfurt nad Menem. Można też rozważyć lot z jednego z europejskich miast (np. z Berlina, gdzie wybór połączeń jest zwykle bardzo duży). Wśród tanich przewoźników od kilku lat ciekawą ofertę ma Norwegian - lot z Warszawy do Splitu lub Dubrownika (w dwie strony) kosztuje poniżej 700 zł. W sezonie można spróbować skorzystać z lotu czarterowego, ale wybór czarterów w Polsce nie jest zwykle duży.

Chorwacja dojazd - autokarem do Chorwacji

Do Chorwacji można także dojechać autokarem, rośnie liczba przewoźników świadczących taką usługę z Polski. Przewoźników jest kilku, najbardziej opłaca się kupić bilet powrotny (jego cena wynosi wtedy zwykle ok. 400-500 zł). Autokary do Chorwacji wyjeżdżają zwykle w piątek rano, z Chorwacji w sobotę po południu (w Polsce jest się w niedzielę wieczorem). Wiele autokarów dojeżdża prosto do marin żeglarskich.

Więcej o: