Chorwacja Dalmacja

Dalmacja to najpopularniejszy region Chorwacji, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża od od wyspy Pag do Zatoki Kotorskiej. Dalmacja to cel wycieczek. Dalmacja to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Chorwacji.

Chorwacja Dalmacja

Chorwacja Dalmacja. Nazwa Dalmacja pochodzi od jednego z plemion iliryjskich, Dalmatów, zamieszkujących te tereny Dalmacji w starożytności. Dalmacja może się poszczycić największą liczbą godzin słonecznych w całej Chorwacji. W Dalmacji znajdują się najładniejsze miasta Chorwacji, a także niezwykle bogata roślinność - drzewa oliwne, magnolie, oleandry, rododendrony i palmy. Do Dalmacji należy także ponad tysiąc rajskich wysp i wysepek. Dalmację dzielimy na północną z ośrodkiem w Zadarze, środkową z centrum administracyjnym w Splicie i południową z Dubrownikiem.

Chorwacja Dalmacja - Dalmacja Północna

Chorwacja Dalmacja. Dalmacja Północna rozciąga się od wyspy Pag po miasteczko Primošten. Do Dalmacji Północnej zalicza się aż 383 wyspy oraz wspaniałe klify. Na terenie tym znajdują się liczne Parki Narodowe m.in. Kornati, Krka czy Paklenica. Ta część Dalmacji to ciekawe miasta - Zadar czy Szybenik. Zadar to tętniąca życiem miejscowość turystyczna, a także kulturalne centrum regionu, które ze względu na swoją ciekawą historię i zabytki. Szybenik należy zaś do najbardziej malowniczych chorwackich miast. Punktem obowiązkowym podczas odwiedzin tej części Dalmacji, powinna być wizyta w Parku Narodowym Krka.

Chorwacja Dalmacja - Dalmacja Środkowa

Chorwacja Dalmacja. Dalmacja Środkowa to region tętniący życiem. Centrum tej części Dalmacji jest miasto Split. W Splicie zwiedzić trzeba Pałac Dioklecjana, a wieczorem warto wtopić się w tętniące zabawą miasto. Split da się zwiedzić w jeden dzień. Na południe od Splitu ciągnie się wspaniały krajobraz pełen pięknych plaż. Ze Splitu można wypłynąć na piękne wyspy Dalmacji - np. wyspę Brac z niezwykłą trójkątną plażą Zlatni Rat. W rejonie Dalmacji Środkowej znajduje się także niezwykle popularna Riwiera Makarska, gdzie góry malowniczo komponują się z morzem. W miejscowościach na Riwierze Makarskiej można jednocześnie wypocząć i dobrze się bawić. W środkowej części Dalmacji znajduje się także piękne portowe miasteczko Trogir z doskonale zachowaną starówką i masą innych zabytków. Wczasy można też spędzić w miasteczku Omis, gdzie co roku w lipcu odbywa się festiwal dalmatyńskiej pieśni "a capella".

Chorwacja

Chorwacja Dalmacja - Dalmacja Południowa

Chorwacja Dalmacja. Najmniejszy, ale najcieplejszy region Chorwacji - Dalmacja Południowa znajduje się na samym południu Chorwacji. Sercem Południowej Dalmacji jest słynne miasto i wizytówka Chorwacji, czyli Dubrownik. Miasto to jest pomnikiem kultury i historii. Otacza je średniowieczny mur, pod którym rozłożyły się plaże i cumują łodzie. Miasto przecina sieć wąskich kamiennych uliczek, a obok nich stoją solidne kamienice i domy z czerwonymi dachami. Główny deptak, lśni w słońcu wielkimi, błyszczącymi płytami z jasnego kamienia. Pełno tu knajpek, w których można usiąść i chłonąć atmosferę miasta. W Dubrowniku odbywa się wiele festiwali i imprez kulturalnych. Na zachód od Dubrownika znajduje się półwysep Peljesac, gdzie warto się zatrzymać przynajmniej na kilka dni. To miejsce wciąż niezadeptane przez turystów. Dzika przyroda, góry, malownicze wioski pasterskie i rybackie, żwirowe plaże - to atrakcje tego rejonu. Największa miejscowość - Orebić to sympatyczne miasteczko, gdzie można spędzić spokojny urlop. W tej części Dalmacji, na uwagę zasługuje m.in. wysepka Lastovo, która przyciąga licznymi zatoczkami. Dalmacja Południowa to rejon idealny na wycieczki piesze, rowerowe, do uprawiania sportów wodnych.

Chorwacja Dalmacja - wycieczki

Chorwacja Dalmacja - Dalmacja wyspy

Chorwacja Dalmacja. Aby poznać dobrze wyspy Dalmacji warto wynająć żaglówkę. Najciekawsze, najbardziej znane wyspy Dalmacji to Brac, Hvar, Korcula, Vis, Lastovo i Mljet. Dla fanów sportów wodnych i plażowania idealna będzie Brac. Hvar i Korcula to coś dla amatorów zwiedzania i historii. Obie wyspy mogą się bowiem poszczyć pięknymi, zabytkowymi miastami. Vis, Lastovo i Mljet to wyspy, które spodobają się turystom szukającym na urlopie spokoju i piękna przyrody. Wyspa Vis to najdalej oddalona od wybrzeża dalmatyńska wyspa idealna dla samotników, wędkarzy. Mljet wymieniana jest jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Wyspa tonie wręcz w zieleni, mnóstwo tu ścieżek spacerowych, ukrytych zatoczek, zachwyca wciąż dziewiczy krajobraz.

Więcej o: