Chorwacja wyspy

Chorwacja posiada aż 1185 wysp. Wyspy to nieco inna Chorwacja. Na wyspach chorwackich można znaleźć rajskie krajobrazy, piękne plaże, kameralne zatoczki i hotele, a także zabytkowe miasta. Chorwacja - poznaj najpiękniejsze wyspy.

Spośród 1185 wysp Chorwacji, 47 jest zamieszkanych. Niektóre są oblegane przez turystów, inne oferują spokój i kameralny odpoczynek. Każda z wysp Chorwacji ma inny charakter. Niektóre są absolutnie wyjątkowe i magiczne.

Na chorwackie wyspy można się dostać z lądu promami. Sieć promowych połączeń funkcjonuje także pomiędzy poszczególnymi wyspami. Głównym przewoźnikiem jest Jadrolinia. Informacje o cenach i rozkładzie jazdy można sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika. Prezentujemy wyspy, które szczególnie warto odwiedzić, będąc w Chorwacji.

Chorwacja wyspy - Hvar

Chorwacja wyspy. Słoneczna wyspa Hvar znajduje się na liście dziesięciu najpiękniejszych wysp świata. To wyspa, na której nie tylko znaleźć można piękne plaże i widoki, ale też zabytki - m.in. największy plac miejski na wyspach po obu stronach Adriatyku, pierwszy teatr miejski w Europie, Arsenał, słynny pałac Tvrdalj. Hvar należy do archipelagu wysp środkowej Dalmacji i jest czwartą co do wielkości wyspą Adriatyku. Hvar znana jest ze swojego łagodnego klimatu i dużego nasłonecznienia - aż 2724 godzin w ciągu roku na Hvar świeci słońce! Wyspa Hvar jest w większości górzysta. Większość miejscowości leży przy tu głównej drodze, biegnącej przez całą wyspę. Na każdym kroku znaleźć tu można ślady bogatej historii. Nad miastem Hvar wznoszą się dwie niezwykłe twierdze. Turystów zachwycają wyszlifowane, błyszczące w promieniach słońca ulice, fasady domów. Harmonia historii i sztuki z teraźniejszością decyduje o uroku wyspy. Warto spędzić kilka godzin w mniejszych miejscowościach na Hvar - takich jak, Stari Grad, Jelsa. Na wyspę Hvar dość często kursują promy ze Splitu do Starego Gradu - w sezonie 5 razy dzienne, poza sezonem 3 razy.

Chorwacja wczasy

Chorwacja wyspy - Krk

Chorwacja wyspy. Wyspa Krk to największa i najbardziej popularna wyspa Chorwacji. Na wyspie Krk odnaleźć można piękne plaże, przytulne miasteczka i wygodne hotele. To właśnie na wyspie Krk, w miejscowości Baska znajduje się jedna z największych plaż chorwackiego Adriatyku. Jedną czwartą wyspy zajmuje miasto Krk. Poza nim istnieje na wyspie jeszcze kilka mniejszych miejscowości o typowo turystycznym charakterze. Na uwagę zasługują m.in. Njivice, Punat, Baska, a także większe miasteczko Omisalj. Turyści, którzy odkryli Krk w XIX w., nazwali ją złotą wyspą. Przede wszystkim ze względu na dary tutejszej ziemi. Na Krk powstaje m.in. wyśmienita oliwa z oliwek. Ponadto Krk oferuje bogactwo zabytków. Już sama Starówka w mieście Krk to urzekająca plątanina malowniczych uliczek. Oczarowuje też usadowione na skałach miasteczko Vrbnik. Wyspa Krk bywa również uważana za kolebkę kultury chorwackiej. To stąd pochodzą najstarsze zabytki piśmiennictwa w alfabecie głagolickim - najstarszym piśmie Słowian. Aby dostać się na wyspę Krk, nie trzeba płynąć promem - w 1980 roku otwarto most łączący wyspę z lądem. Przejazd mostem o długości niemal 1,5 km jest płatny jedynie przy wjeździe.

Chorwacja wyspy - Pag

Chorwacja wyspy. Podobno na wyspie Pag w Chorwacji odbywają się najlepsze plażowe imprezy. Wyspa Pag bywa nazywana chorwacką Ibizą, głównie za sprawą całodobowej imprezy na plaży Zrce w Novalji. Pag ma ponadto najbardziej rozwiniętą linię brzegową na Adriatyku, a dzięki temu liczne piaszczyste i żwirowe plaże. Zatoka Paska, w której leży miasto Pag, zachwyca niezwykłym kształtem laguny. Uroku wyspie dodają prastare gaje oliwne, a także unoszący się w powietrzu zapach szałwi. Znaki firmowe wyspy to słynny owczy ser, koronki, tradycyjnie odparowywana sól morska, jagnięcina z ogniska, domowe białe wino i wędzona szynka z oliwą z oliwek. Ser cieszy się jednak największym powodzeniem wśród turystów. Ma specyficzny zapach i smak, które nadają mu oleje eteryczne i aromatyczne zioła z wyspy Pag. Wygląd wyspy jest surowy i kamienisty. Główne miasta to Pag i Novalja. Można w nich odnaleźć liczne pamiątki z przeszłości. Na wyspę można dojechać od strony Zadaru mostem (o długości 300 m) lub dopłynąć promem relacji Prizna - Žigljen. Z większych miast w okolicy, np. Zadaru kursują też na wyspę Pag autobusy.

Chorwacja wyspy - czytaj więcej

Chorwacja wyspy - Rab

Chorwacja wyspy. Rab to kolejna wyspa Chorwacji, którą warto odwiedzić. Leży w północnej części chorwackiego Adriatyku, pomiędzy wyspą Krk a wyspą Pag. Powinni ją wybrać szczególnie ci turyści, którzy jadą do Chorwacji odpocząć na plażach. Wyspa Rab ma jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Na zachodzie wyspy znajdują się plaże kamieniste, na wschodzie żwirowe, a na północy piaszczyste. Najładniejsza jest Rajska Plaża w pobliżu miejscowości Lopar. Piaszczyste plaże znajdują się także w pobliżu miejscowości Supetarska Draga i Barbat. Wyspa Rab jest też rajem dla nudystów. Opalanie nago możliwe jest m.in. na plażach położonych w pobliżu Loparu. Właśnie na Rabie zapoczątkowano adriatycki naturyzm. Co ciekawe, rozpoczął go tutaj jeden z angielskich królów. Warto zobaczyć piękne, średniowieczne miasto Rab.

Chorwacja wyspy - Mljet

Chorwacja wyspy. Osoby poszukujące w Chorwacji dziewiczo pięknych miejsc, powinny wybrać się na wyspę Mljet. Zielona wyspa Mljet, należąca do Dalmacji, wymieniana jest jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Wyspa Mljet jest w przeważającej części nienaruszonym rajem natury. Niemal całą jej powierzchnię pokrywają lasy. Jedną trzecią wyspy zajmuje Nacional Park Mljet, gdzie rośnie bujna i różnorodna roślinność śródziemnomorska. Znajdują się tam także dwie głębokie zatoki, które ze względu na niezwykle wąskie cieśniny łączące je z morzem, nazwane są jeziorami. Niemal cały obszar Parku Narodowego Mljet pokrywa gęsty las iglasty, w którym zachowało się wiele bardzo starych drzew. Turyści mogą spacerować w ich cieniu specjalnie wytyczonymi ścieżkami lub jeździć w parku na rowerach. Wybrzeże wyspy jest w dużej części skaliste, z licznymi jaskiniami i klifami. Wyspa Mljet, mimo rosnącej popularności, wciąż robi wrażenie bezludnej. Pełno tu miejsc, w których można się zrelaksować.

Chorwacja wyspy - Brac

Chorwacja wyspy. Wyspa Brac, największa wyspa Dalmacji, zwana jest wyspą kamienia i wiatru. Kamienia - bo w kamieniołomach na Bracu od wieków wydobywa się najlepszy kamień, z którego powstało wiele słynnych budowli. Wiatru zaś dlatego, że nigdzie na Adriatyku, jak twierdzą wielbiciele windsurfingu, nie wieje tak, jak w kanale pomiędzy Bracem i Hvarem. Na wyspie Brac, w miejscowości Bol, znajduje się też najpiękniejsza plaża Chorwacji - Zlatni Rat. To trójkątna, rajska plaża, której wygląd zmienia się w zależności od kierunku wiatru i fal. Ta niepowtarzalna żwirowa plaża obecna jest we wszystkich folderach reklamujących Chorwację. Zatrzymać się można w głównych miejscowościach Supetar i Bol. Na wyspę Brac dostać się można promem ze Splitu do Supetaru, a także z Makarskiej do Sumartinu. Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, na którym lądują w sezonie samoloty czarterowe.

Chorwacja plaże

Chorwacja wyspy - Korcula

Chorwacja wyspy. Wyspa Korcula to obecnie najbardziej zaludniona wyspa Dalmacji. Słynie z pięknych plaż oraz korzystnego dla zdrowia klimatu. Większość starych miast znajduje się w środku wyspy, skąd odchodzą drogi do malowniczych zatok. Najważniejsze miasta na wybrzeżu wyspy to zabytkowe miasto Korcula, pobliska Lumbarda z najpiękniejszymi plażami i Vela Luka na drugim końcu wyspy. Miasto Korcula to m.in. piękna starówka z wąskimi uliczkami, nastrojowymi knajpkami i sklepami z pamiątkami otoczona potężnymi murami obronnymi, wzniesionymi przez Wenecjan z XV w. Na wyspę można się dostać promem z miejscowości Orebić.

Chorwacja wyspy - rejs

Chorwacja wyspy. Liczne wyspy Chorwacji sprzyjają żeglarstwu. Latem po Adriatyku pływają tysiące jachtów, a wieczorami w marinach tętni życie. Rejs po wyspach Chorwacji to wspaniała przygoda. Coś dla tych, którzy nie lubią siedzieć w miejscu. Biura podróży oferują na przykład rejs po wyspach Dalmacji.

Więcej o: