Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto i jego tajemnice

Zakazane Miasto to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna Pekinu i obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego, kto pierwszy raz przyjechał do Chin. Zakazane Miasto olśniewa swoją potęgą i pięknem. Fascynująca jest również historia powstania tego największego na świecie kompleksu pałacowego i zastosowane przez jego projektanta rozwiązania architektoniczne.

Zaskakujące Chiny

Chiny to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze. To tam powstało wiele przełomowych wynalazków np. porcelana, papier czy proch. W Chinach działali tak wielcy mędrcy, jak Konfucjusz czy Sun Tzu, których idee, pomimo upływu lat, nie straciły na aktualności. Dziś Państwo Środka zaskakuje przede wszystkim dynamiką rozwoju gospodarczego oraz zakrojonymi na ogromną skalę futurystycznymi przedsięwzięciami budowlanymi i inżynieryjnymi. Jednak pomimo wyraźnego ukierunkowania na przyszłość, rządzący azjatycką potęgą nie zapominają o przeszłości. Starają się pielęgnować i dbać o dziedzictwo narodowe.

Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto

A do niego bez wątpienia należy Zakazane Miasto (Gugong) - jedna z dwóch głównych, obok Wielkiego Muru, atrakcji Chin. Zakazane Miasto w Pekinie każdego dnia odwiedza ok. 60 tys. turystów! Z okazji zbliżającej się wielkimi krokami 600. rocznicy ustanowienia Pekinu stolicą Państwa Środka (przypada ona w 2020 roku) władze zainicjowały kompleksowy program rewitalizacji Zakazanego Miasta oraz zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne na jego terenie. Dzięki nim poznajemy coraz więcej ciekawych faktów o tej architektonicznej perełce, wpisanej w 1987 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto - cesarska przeszłość

Zakazane Miasto przez prawie 500 lat pełniło rolę ośrodka władzy kolejnych cesarzy z dynastii Ming i Quing. Powstało na polecenie cesarza Yongle (Zhu Di), który postanowił przenieść stolicę z Nankinu do Pekinu. Kompleks składa się aż z 980 budynków, w których znajduje się ok. 9 tys. pomieszczeń. Całość otoczona jest wysokim na 8 metrów murem obronnym oraz fosą o głębokości 6 metrów i szerokości 52 metrów.

Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto - większe niż Manhattan

Gugong zajmuje łączną powierzchnię 72 ha, czyli większą niż nowojorski Manhattan . Projektantem Zakazanego Miasta był Nguyen An - poeta, matematyk, kaligrafista, ale przede wszystkim wybitny architekt i wizjoner. To właśnie temu pochodzącemu z Wietnamu eunuchowi cesarz powierzył zadanie wzniesienia pałacu, jakiego dotąd nie widział świat. Budowli, która miała zarówno zadziwiać, jak i onieśmielać swoją potęgą. Zhu Di chciał, aby wszyscy, którzy przybędą do jego rezydencji, czuli się bezbronni i mało ważni. Ten pożądany przez władcę efekt bez wątpienia udało się osiągnąć. I to w rekordowym tempie - obiekt powstał w zaledwie 14 lat (1406-1420).

Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto - magiczne jian

Nie byłoby to jednak możliwe bez użycia prostych, aczkolwiek bardzo efektywnych rozwiązań architektonicznych i stolarskich. Co ciekawe, żadne z nich nie wymagało zastosowania gwoździ czy bolców. Nguyen tworząc Zakazane Miasto bazował bowiem na tradycyjnym chińskim systemie modułów "jian" (mała prostokątna przestrzeń ograniczona ramą). W dużym uproszczeniu można by je przyrównać do prefabrykatów we współczesnej architekturze. Podstawową zaletą tej "magicznej jednostki", jak ją nazywali niektórzy, była możliwość szybkiego i prostego łączenia poszczególnych elementów w większe powierzchnie. W Zakazanym Mieście wszystkie 980 budynków powstało na bazie "jian".

Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto - sprytne dougong

Kolejnymi ważnymi elementami konstrukcyjnym, jakie wykorzystał Nguyen, były drewniane wsporniki "dougong". Stosowano je wyłącznie do budowy obiektów o charakterze publicznym i sakralnym. Pełniły one dwojaką funkcję. Dekoracyjną oraz praktyczną - swoistego amortyzatora pomiędzy kolumną a podporą dachu. Dzięki "dougong" możliwe było skrajne wysunięcie dachu poza obszar wyznaczony przez kolumny. Pekin - Zakazane Miasto - filary z Syczuanu

Oczywiście same filary budynków Zakazanego Miasta, o charakterystycznym czerwonym kolorze, także są niezwykle istotnym elementem, z którym na dodatek wiąże się ciekawa historia. Do ich wykonania użyto bardzo rzadkiego gatunku drewna cedrowego - Phoebe nanmu. Tysiące jego ton rzekami sprowadzono do Pekinu z oddalonej aż o 2 tys. kilometrów prowincji Syczuan. Jak na tamte czasy była to olbrzymia operacja logistyczna.

Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto - im drożej, tym lepiej

Dlaczego Nguyen An zdecydował się właśnie na ten materiał? Czy przede wszystkim miał na względzie jego naturalne właściwości - Phoebe nanmu jest odporne na próchnienie oraz ma słodki zapach, który odstrasza owady żywiące się drewnem? Niekoniecznie. Historycy przypuszczają bowiem, że o jego wyborze przesądziła wspomniana już powyżej rzadkość występowania, a co za tym idzie wysoka cena. Zmyślny projektant wiedział, że zastosowanie tak ekskluzywnego budulca spodoba się Zhu Di. Majestat władzy i wysoki status społeczny cesarza został podkreślony także przez żółty kolor dachów (zarezerwowany dla zasiadającego na tronie) oraz umieszczenie na każdym z nich podobizn mitologicznych, symbolizujących potęgę zwierząt - feniksa i smoka.

Chiny wycieczka. Pekin - Zakazane Miasto - harmonia i detale

Gugong zachwyca nie tylko potęgą, ale także harmonią, symetrią i skrupulatnym zaplanowaniem dosłownie każdego detalu. Wszystko jest tu gruntownie przemyślane. Kompleks powstał na planie kwadratu, wzdłuż głównej osi północ-południe. Projektując go Nguyen An odwołał się zarówno do antycznej koncepcji filozoficznej, mówiącej o uzupełnianiu się przeciwstawnych sił Yin i Yang, jak i założeń chińskiej numerologii. W efekcie powstała budowla, która spełniała wszystkie oczekiwania cesarza Yongle i stała się ikoną nie tylko chińskiego, ale i światowego dziedzictwa kulturowego.

Chiny wycieczka. Chiny wycieczka - monumentalna forteca

Jednak Zakazane Miasto to nie jedyny obiekt, który badacze wzięli w ostatnim czasie pod lupę i który może stanowić świadectwo niezwykłego kunsztu inżynieryjnego oraz wielkości chińskiej myśli architektonicznej. Równie fascynującą historię kryją bowiem pozostałości 40-kilometrowej fortyfikacji obronnej, która w XV wieku okalała całą stolicę imperium. Zamykała ona obszar większy niż ten, jaki obecnie zajmuje Nowy Jork. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych skanerów udało się obliczyć, że do jej budowy zużyto ponad 300 milionów cegieł. Taka ilość wystarczyłaby, aby opleść Niebieską Planetę niemal 2,5 raza. Z kolei ziemia, którą umocniono przestrzenie pomiędzy dwoma murami (przez co konstrukcja była znacznie mocniejsza od tych budowanych w Europie w tym samym czasie), zmieściłaby się na 1,5 miliona wywrotek.

Polecamy: Cuda stworzone przez człowieka: Chiny

embed

Dzięki programowi "Cuda stworzone przez człowieka: Chiny" zobaczysz, jak przebiega realizacja jednego z najambitniejszych projektów inżynieryjnych w historii świata, a także poznasz tajemnice chińskiego dziedzictwa narodowego.

Emisja już 7 i 14 lutego, o godz. 22.30 na kanale Discovery Science.

Więcej o: