Chorwacja plaże

Chorwacja oprócz czystego morza, gór, parków, pięknych miast, oferuje również wspaniałe plaże. Chorwacja ma plaże kamieniste, żwirowe i piaszczyste - w zależności od miejsca, jakie wybierzemy. Chorwacja - najpiękniejsze plaże.

Chorwacja plaże

Chorwacja ma aż 5800 km linii brzegowej, wiec dla wszystkich chętnych znajdzie się kawałek plaży. A Chorwacja posiada piękne plaże. Większość plaż w Chorwacji to plaże z drobnym, przechodzącym w piasek żwirem. Piaszczyste plaże nie są częstym widokiem w Chorwacji. Żwirowe plaże Chorwacji mogą być jednak piękniejsze niż piaszczyste plaże Hiszpanii czy Włoch. Woda przy chorwackich kamienistych plażach jest przejrzysta i nawet blisko brzegu można obserwować kolorowe ryby. Ponadto plaże w Chorwacji są bardzo czyste. Chorwacja posiadająca 97,3 proc. plaż spełniających normy Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej. Najpopularniejsze kąpieliska Chorwacji, oznaczone błękitną flagą, znajdują się m.in. w miejscowościach Makarska, Brela, Baska Voda, Novalja, Pag na wyspie Pag, Hvar na wyspie Hvar.

Chorwacja wczasy

Chorwacja plaże - tłok

Chorwacja plaże. Dużo osób skarży się na tłumy w Chorwacji. Rzeczywiście, jeździ tam mnóstwo ludzi i większa część wybrzeża jest zatłoczona. Dotyczy to zwłaszcza plaż w pobliżu hoteli, kempingów czy innych skupisk turystów. Są jednak w Chorwacji miejsca, gdzie nawet w sezonie znajdziemy spokój. Wystarczy oddalić się kilka kilometrów od popularnych kurortów. Wiele plaż znajduje się w kameralnych zatoczkach. Przy odrobinie szczęścia można sobie taką zatoczkę zająć i plażować tam z rodziną unikając tłoku. Rodziny z dziećmi z pewnością znajdą w Chorwacji miejsca, gdzie jest łagodne zejście do wody i piasek.

Chorwacja plaże - najpiękniejsze plaże w Chorwacji

Chorwacja plaże. Do najpiękniejszych plaż Chorwacji należy plaża Zlatni Rat na wyspie Brac. To niepowtarzalnie piękna żwirowa plaża obecna we wszystkich folderach reklamujących Chorwację. Znajduje się w miejscowości Bol. Fascynuje swoim wyjątkowym kształtem i zmiennością, gdyż ma kształt języka wysuniętego w morze, a ponadto zmienia wygląd w zależności od kierunku wiatru i fal. Szczególnie upodobali ją sobie windsurferzy.

Z długich, ładnych plaż żwirowych znana jest także Riwiera Makarska. Najbardziej atrakcyjna plaża w tej części Chorwacji to Punta Rata w miejscowości Brela, która kilka lat temu znalazła się na liście 20 najpiękniejszych plaż świata magazynu Forbes. Plażę otacza sosnowy las, a żwir przy morzu zmienia się w piach. Rozpoznawalnym symbolem plaży jest wystająca z morza skała.

Chorwacja wczasy

Zree Beach w mieście Novalija na wyspie Pag to kolejna piękna chorwacka plaża. Otoczona jest lasami i ma wydzielony obszar dla dzieci. Na Zree Beach znajdują się też słynne beach bary, które nocą wypełniają się po brzegi. Na wyróżnienie zasługuje też Vela Plaza w miejscowości Baska na wyspie Krk znajdująca się w samym centrum miasta. Z uwagi na wspaniałe warunki krajobrazowe wyjątkowa jest także plaża Banje w Dubrowniku, nad którą wznoszą się majestatyczne mury miasta.

Chorwacja plaże - dostępność

Chorwacja plaże. Plaże w Chorwacji są publicznie dostępne. Całe wybrzeże (z bardzo nielicznymi wyjątkami) jest dostępne dla wszystkich. Nie ma tu stref wydzielonych do kąpieli ani flag sygnalizujących, że można wchodzić do wody. Przed wejściem do wody trzeba wybadać głębokość. Głębia zaczyna się często już blisko brzegu. Na plażach Chorwacji jest raczej bezpiecznie, rzadko dochodzi do kradzieży.

Chorwacja plaże

Chorwacja plaże. Wybrzeże Chorwacji jest skaliste, stąd w wielu miejscach pomiędzy ostrymi skałami wylano betonowe tarasy. Zupełnie nie zakłóca to jednak krajobrazu Chorwacji, a znacznie ułatwia poruszanie się. Na takich kamienistych plażach ciężko jest znaleźć miejsce idealnie równe do leżenia. Warto zabrać ze sobą np. składany materac plażowy, a już na pewno matę do leżenia. Trzeba mieć też ze sobą buty z twardą podeszwą. Ułatwi to poruszanie się po plaży, a także w morzu. W morzu często występują jeżowce.

Chorwacja plaże - plaże dla nudystów, opalanie topless

Chorwacja plaże. Na plażach Chorwacji panuje duża swoboda. Widok pań opalających się topless jest całkowicie normalny. Chorwacja to także jeden z krajów najbardziej lubianych przez naturystów. Plaże tylko dla nudystów oznaczone są literami FKK. Bez ubrania można się opalać na krańcach plaż albo w kameralnych zatoczkach. Słynny jest kemping dla naturystów Valalta znajdujący się na półwyspie Istria w bezpośrednim kontakcie z miasteczkiem Rovinj. Kemping otoczony jest całkowicie dziewiczą przyrodą, znajduje się bezpośrednio nad morzem.

Więcej o: