Chorwacja wczasy - warto wiedzieć

Chorwacja to idealne miejsce na wczasy, szczególnie na wczasy w sezonie wakacyjnym. Chorwacja to piękne plaże, miasta, parki krajobrazowe. Wczasy w Chorwacji to także gwarancja słońca i dobrej zabawy. Chorwacja wczasy - to musisz wiedzieć! Pogoda, noclegi, dojazd, wycieczki

Chorwacja wczasy - pogoda

Chorwacja wczasy. W Chorwacji ciepło jest już w kwietniu. Długo trwa też jesień. Chorwacja to idealne miejsce na wczasy w miesiącach od kwietnia do października. W okresie od czerwca do września na wybrzeżu Chorwacji występuje największa ilość dni słonecznych. Na wycieczki objazdowe po Chorwacji najlepsze są miesiące przed lub tuż po najwyższym sezonie - czyli kwiecień, maj, wrzesień. Szczyt sezonu, czyli czerwiec, lipiec, sierpień to czas idealny na plażowanie. Zimy są w Chorwacji łagodne i deszczowe, a temperatura wynosi ok. 10 st. Celsjusza.

Chorwacja wczasy - noclegi

Chorwacja wczasy. Jeżeli na wczasy w Chorwacji wybieramy szczyt sezonu, to noclegi zarezerwować należy z wyprzedzeniem. Chorwacja jest jednym z ulubionych miejsc Europejczyków na letnie wczasy, dlatego mimo bogatej bazy noclegowej, kwater może zabraknąć. Jeśli nawet znajdzie się coś jadąc "w ciemno", można sporo przepłacić. Co innego po sezonie. Wtedy można sobie pozwolić sobie na ryzyko szukania noclegu na miejscu. Na ulicach, na domach wiszą ogłoszenia o wolnych pokojach. Chorwaci, oferujący kwatery zaczepiają też turystów na dworcach czy deptakach. Na wczasach w Chorwacji można nocować w kwaterach prywatnych, hotelach, apartamentach, na campingach. Wiele jest w Chorwacji przytulnych, niewielkich hotelików, usytuowanych pięknie na wzniesieniach, z widokiem na okolicę.

Czytaj więcej:

Chorwacja wczasy

Chorwacja wczasy - dojazd

Chorwacja wczasy - Chorwacja samochodem

Jadąc do Chorwacji na wczasy samochodem - możliwe są różne warianty tras. Można jechać przez Czechy, Austrię, Słowenię i dalej wzdłuż chorwackiego wybrzeża lub przez Słowację i Węgry. Ta druga trasa jest tańsza ze względu na opłaty drogowe, może wydawać się krótsza, ale prowadzi przez kręte i dosyć wąskie drogi. Udając się na wczasy do południowej Dalmacji, można wziąć pod uwagę dojazd przez Bośnię i Harcegowinę. Skraca to znacznie drogę, ale warunki jazdy są znacznie mniej dogodne niż na autostradach sięgających Splitu.

Jadąc do Chorwacji samochodem trzeba się przygotować na to, że niektóre przejazdy są płatne. Za świetnie utrzymane, ułatwiające podróż autostrady płaci się sporo - średnia cena przejazdu to ok. 12 zł/100 km. Płaci się także np. za przejazd mostem na wyspę Krk (ok. 2,60 EUR za samochód osobowy).

Chorwacja wczasy - Chorwacja autokarem

Na wczasy do Chorwacji można jechać autokarem, ale głównie w sezonie. Można wtedy wykupić przejazd z Polski do Chorwacji w biurze podróży, organizującym wczasy w Chorwacji. Autokary do Chorwacji wyruszają ze wszystkich dużych polskim miast. Bilet na przejazd kosztuje zwykle ok. 250 zł.

Chorwacja wczasy - Chorwacja samolotem

Na wczasy do Chorwacji można też polecieć samolotem. W sezonie codziennie można bezpośrednio dolecieć do Splitu i Zagrzebia, a z przesiadką do Dubrownika i Zadaru. Poza sezonem można do Chorwacji dolecieć z przesiadką. Do Chorwacji latają na przykład linie LOT, Transivia, Lufthansa, Austrian Airlines. Bilet w obie strony kosztuje od ok. 500 do ok. 2000 zł.

Czytaj więcej:

Chorwacja wczasy

Chorwacja wczasy - gdzie się zatrzymać

Chorwacja wczasy. Chorwacja to idealne miejsce na wczasy. Najbardziej kusi chorwackie wybrzeże. Piękne, kameralne plaże i zatoczki, przejrzysta woda - w sumie aż 5800 km linii brzegowej. Jeśli lubimy modne, głośnie kurorty pełne tłumów turystów, oferujące bogate życie nocne wybierzmy takie miejscowości jak - Makarska, Vodice, Zadar, Klek, Kasteli, Crikvenica, Dubrownik, Split, Pula, Trogir, Zagrzeb, Rijeka. Możemy się też wybrać na coraz bardziej popularne wyspy m.in. Pag, Krk, Hvar. Jeśli zależy nam na spokoju i kameralnej atmosferze wystarczy oddalić się parę kilometrów od modnych kurortów. Szczególnie na wyspach. Wyspy, które są mniej zatłoczone to m.in. Vis, Rab, Mljet, Lopud. Spokojne wczasy można też spędzić na dalmatyńskim półwyspie Peljesac .

Chorwacja wczasy - wycieczki

Chorwacja wczasy. Miejsca, które szczególnie warto zobaczyć będąc na wczasach w Chorwacji to: słynne miasto Dubrownik, Jeziora Plitwickie, Zagrzeb, Park Narodowy Krka z malowniczymi wodospadami, Split. Warto też popłynąć na chociaż jedną z kilku wyjątkowych wysp: np. na tonącą w zieleni wyspę Mljet. Z plaż na uwagę zasługuje trójkątna plaża Zlatni Rat na wyspie Brac. Warto odwiedzić miasto Korcula na wyspie o tej samej nazwie, a także wciąż nie zadeptany przez turystów pobliski Półwysep Peljesac. Ze Splitu dopłynąć można do wyspy Hvar - prawdziwej perły Chorwacji.

Chorwacja wczasy - plaże

Chorwacja wczasy. Plaże w Chorwacji są w większości kamieniste. Woda jest jednak dzięki temu przejrzysta i nawet blisko brzegu można obserwować kolorowe ryby. Wiele plaż znajduje się w kameralnych zatoczkach. Wszystkie plaże w Chorwacji są publicznie dostępne, prywatnych plaż nie ma. Zdarzają się jednak plaże piaszczyste. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji to Zlatni Rat na wyspie Brac. Vela Plaza w miejscowości Baska na wyspie Krk, Punta Rata i Berulija w miejscowości Brela, na Riwierze Makarskiej, Zrce Beach w mieście Novalija na wyspie Pag, plaża Banje w Dubrowniku. Warto wiedzieć, że Chorwacja posiadająca 97,3 proc. plaż spełniających normy Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej.

Chorwacja wczasy - informacje dla kierowców

Chorwacja wczasy. W Chorwacji kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie - nawet do 2 000 euro. Aby tego uniknąć należy przestrzegać: ograniczeń prędkości, obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe, zakazu korzystania z telefonu komórkowego, zasad parkowania. Dozwolony poziom zawartości alkoholu w organizmie kierującego wynosi 0,5 promila.

Czytaj więcej:

Chorwacja wczasy

Więcej o: