Karnak

Karnak. Świątynia Amona-Re w Karnaku, 3 km na północ od centrum oraz otaczające ją budowle to najbardziej niezwykłe zabytki Egiptu. Karnak - historia, starożytne zabytki.

Karnak. Świątynia Amona-Re w Karnaku, 3 km na północ od centrum Luksoru (codz. 6.30-17.30 w zimie, 6.00-18.30 latem; wstęp płatny; można dojść nabrzeżem Corniche, przyjechać taksówką lub dorożką) oraz otaczające ją budowle to najbardziej niezwykłe zabytki Egiptu. Oprócz niespotykanego nagromadzenia elementów samej świątyni, jest to także najbardziej skomplikowany system budowli w kraju. W przeciwieństwie do większości świątyń egipskich, powstawał ona przez wiele stuleci, zarówno wzdłuż osi wschód-zachód, z sześcioma pylonami, jak i w kierunku północ-południe, z czterema pylonami. Budowlę otacza więc dziesięć pylonów, a także dziedzińce, sale i komnaty.

Karnak

Karnak, zwany jako "Miejsce wybrane", był jednym z najważniejszych ośrodków religijnych i intelektualnych starożytności. Przez ponad 13 stuleci kolejni faraonowie z dumą budowali jego świadomość. Dokładne obejrzenie świątyni zajęłoby długie tygodnie. By poznać najważniejsze zabytki, każdy odwiedzający powinien spędzić tu przynajmniej jeden poranek, aby poczuć tajemniczość tego miejsca, i jedno popołudnie, gdy kamienie i płaskorzeźby najpiękniej lśnią w słońcu.

Egipt starożytny

Karnak - historia Karnaku

Karnak. Miejscowy bóg Amon-Re zyskał na znaczeniu w początkowym okresie Średniego Państwa; w czasie panowania XII dynastii zbudowano na jego cześć kilka świątyń. Fundamenty tych budowli odnaleziono pod przybytkami powstałymi w późniejszym okresie. Współczesny kształt świątynia w Karnaku zawdzięcza władcom XVII dynastii, którzy uczynili Amona-Re bogiem państwowym, a Teby wynieśli na szczyty chwały. Większa część wnętrza jest zasługą trzech Totmesów oraz Hatszepsut - relacje pomiędzy nimi do dziś nie zostały szczegółowo wyjaśnione. Hateszptut objęła panowanie po śmierci Totmesa I w 1518 r. p.n.e. jako znienawidzona współregentka i ciocia Totmesa III. Po jej zniknięciu ze sceny politycznej nowy władca zajął się usuwaniem imienia królowej z kartuszy, zastępując je własnym. Ponadto ogrodził salę i podstawy wzniesionych przez nią obelisków, ważących ponad 320 ton. Dzięki temu, wbrew swym zamiarom, dopomógł w zachowaniu ich w świetnym stanie. Jeden z obelisków Hatszepsut stoi do dziś, drugi natomiast pękł już kilka stuleci temu, a jego wierzchołek został umieszczony w pobliżu Świętego Jeziora. Reliefy przedstawiają koronację Hatszepsut przez boga Amona.

Egipt zabytki

Karnak

Karnak. Totmes III (1504-1450 p.n.e.) rządził Egiptem długo i mądrze - przeprowadził 17 zwycięskich kampanii, powiększając obszar imperium egipskiego, tak, że sięgało do Syrii aż po Sudan. Sprowadził do kraju tysiące jeńców i ogromne łupy, nowe odmiany drzew i roślin, a także nowe mody i idee. Annały jego dokonań zostały spisane na murach otaczających sanktuarium, w wielkiej Sali Jubileuszowej i na dziedzińcach południowych.

Kolejne pokolenia dodały nowe pylony, dziedzińce i pomniejsze świątynie, w których bogate i barwne wizerunki ich podbojów stworzyły na ścianach przybytków wielką historyczną księgę. Jeden z pylonów i świątynię Mut wzniósł Amenhotep III.

Zespół, który już wcześniej miał imponujące rozmiary, powiększył się za panowania XIX dynastii. Seti I (1291-1278 p.n.e.) postanowił zbudować Wielki Hypostyl ze 137 ogromnymi kolumnami, obejmujący obszar 6 tys. m2. Budowę rozpoczął Amenofis III. To monumentalne dzieło - największa sala świątynna świata - zostało ukończone przez syna Setiego, Ramzesa II (1279-1212 p.n.e.), który przed wejściem postawił własny olbrzymi posąg. Mury północne są ozdobione wspaniałymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi bitwy stoczone przez Setiego I w Syrii i Libanie. Na ścianach południowych znalazły się reliefy w dużo bardziej surowym stylu, poświęcone bitwie Ramzesa II pod Kadesz.

Gdy stolicę przeniesiono do delty, znaczenie Teb spadło; Karnak jednak nadal rozbudowywano - tak wielka była w Egipcie cześć dla Amona-Re.

Czytaj też:

Luksor

Karnak - warto wiedzieć

Karnak.. Codziennie odbywają się tu przedstawienia typu "światło i dźwięk" - prowadzeni głosem aktora turyści przechodzą przez świątynię, po czym zajmują miejsca siedzące za Świętym Jeziorem.

Czytaj więcej na temat: Karnak, Egipt:

Egipt

Czytaj więcej o Karnaku i Egipcie na forum podroze.gazeta.pl

Egipt FORUM

Więcej o: