Egipt waluta

Egipt waluta. Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (1 LE, 1 EGP). Do Egiptu najlepiej zabrać dolary i na miejscu wymienić je na egipską walutę. Przyda się nie tylko do dawania napiwków.

Egipt waluta

Egipt waluta. Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (1 LE, 1 EGP), który dzieli się na 100 piastrów.

Egipska waluta ma formę banknotów i występuje w nominałach: 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów egipskich oraz 10, 25, 50 piastrów. W obiegu są też monety o nominałach: 5, 10 i 20 piastrów (turyści żartują, że sami Egipcjanie traktują monety jak guziki, więc i monet w innej walucie specjalnie nie poważają).

Egipt waluta

Egipt waluta. Przy obecnym kursie walut 1 funt egipski to ok. 0,56 zł (kurs na dzień 01.02.2012). Aktualny kurs funta egipskiego można na bieżąco sprawdzać na stronie NBP. Waluta Egiptu jest niewymienialna, a znalezienie jej w polskich kantorach jest trudne, o ile wręcz nie niemożliwe. Waluty Egiptu nieDo Egiptu najlepiej zabrać dolary i dopiero na miejscu wymienić je na walutę Egiptu. Dolary niewymienione na funty egipskie też się w Egipcie przydadzą, np. do opłacania niektórych wycieczek.

Egipt waluta czym płacić

Egipt waluta. Chociaż oficjalną walutą Egiptu jest funt egipski, to na miejscu (zwłaszcza w kurortach turystycznych) nie ma problemu z płaceniem także w dolarach i euro. Najpopularniejszą walutą pozostaje mimo wszystko funt egipski, euro jest najmniej popularne i ma najgorszy przelicznik (Egipcjanie często przeliczają euro do dolara w stosunku 1:1). Za 1 dolara dostaniemy w Egipcie ok. 6 funtów egipskich ( 10.00 USD = 60.29 EGP).

Egipt waluta czy trzeba wymieniać

Egipt waluta. Jeśli ktoś bardzo nie chce wymieniać dolarów na funty egipskie, w większości sytuacji poradzi sobie bez wymiany waluty, posiadając głównie dolary. Mimo wszystko warto mieć niewielką sumę funtów egipskich w drobnych nominałach.

Sprzedawcy w Egipcie często wydają resztę zgodnie z życzeniem turysty (tzn. nie zawsze w funtach egipskich, jak przyjęło się uważać). Płacenie funtami egipskimi opłaca się najbardziej podczas robienia drobnych zakupów (żywność, posiłki w restauracjach, napoje) - wtedy tanie rzeczy są jeszcze tańsze. W Egipcie istnieją jeszcze sklepy, w których akceptowane są wyłącznie funty egipskie, ale zdarzają się coraz rzadziej.

Egipt waluta wymiana pieniędzy

Egipt waluta. Wymiana waluty w Egipcie nie stanowi problemu. Pieniądze można wymienić na lotnisku (najlepiej zrobić to w banku, gdzie przelicznik jest dla turysty najkorzystniejszy). Na lotnisku warto zapamiętać też kurs funta egipskiego, by potem nie stracić na wymianie w innych miejscach.

Kantory wymiany walut znajdują się w wielu hotelach w Egipcie, jednak tu również bardziej opłaca się pójść do najbliższego banku z uwagi na lepszy kurs wymiany. Mniej oficjalnie można wymieniać walutę u obsługi czy cinkciarzy - generalnie z wymianą waluty w Egipcie nie ma najmniejszego problemu.

Ponieważ funty egipskie nie są wymienialne (w dodatku większych sum nie wolno wywozić poza granice Egiptu), nigdy nie należy wymieniać naraz wszystkich posiadanych pieniędzy - szanse na wymienienie ich na dolary czy euro przed wylotem z Egiptu są minimalne i lepiej na to nie liczyć.

Egipt waluta bankomaty

W Egipcie są bankomaty, a korzystanie z nich jest w miarę opłacalne (opłaca się bardziej niż wymiana złotówek na dolary, a potem na funty), ale lepiej nie zdawać się wyłącznie na nie (jeśli są, to głównie w większych miastach). Rzadko też można płacić kartami płatniczymi.

CZYTAJ WIĘCEJ O:

EGIPT

Więcej o: