Ferie w mieście. Część 4: Śląsk

W poniedziałek 30 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe w województwie śląskim. Na dzieci i młodzież spędzającą ferie w śląskich miastach czeka w tym roku wiele atrakcji.

Ferie w mieście - Śląsk

Zdecydowana większość zajęć organizowanych w ferie na Śląsku m.in. przez szkoły, świetlice i kluby środowiskowe Miejskiego Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe oraz parafie jest bezpłatna . Podobnie jest z zajęciami organizowanymi przez miejskie instytucje kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Ferie w mieście - Śląsk

Podczas ferii na Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru są między innymi zajęcia sportowe - turnieje piłkarskie, zabawy na lodzie, nauka pływania itp., planowane są także gry i zabawy świetlicowe; konkursy: plastyczne, muzyczne, wiedzowe i zręcznościowe; wyjścia do kina, muzeum lub teatru; wycieczki oraz wiele innych atrakcji. Ferie w mieście - Śląsk - zajęcia bezpłatne

Bezpłatne zajęcia organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:

Świetlice nr 1-5 na ferie w mieście przygotowały liczne zajęcia grupowe. W programie: gry, zabawy, konkursy karnawałowe, bale przebierańców, turnieje świetlicowe: darta, piłkarzyków, tenisa stołowego, gier planszowych. Odbędą się też spotkania klubu filmowy, będą wyjścia na sanki.

Świetlica św. Jacka prowadzona przez Caritas archidiecezji katowickiej podczas ferii zaprasza na gry i zabawy edukacyjne - quizy i krzyżówki oraz ciekawy konkurs wiedzy o Śląsku. Ponadto podczas ferii organizowane będą warsztaty plastyczne, spektakl teatralny, filmoteka oraz zimowe dokarmianie zwierząt.

Fundacja Gniazdo w ferie zaprasza natomiast na bal przebierańców, turnieje ping-ponga i buli, twórcze zajęcia plastyczne, zajęcia artystyczne oparte na kanwie programów telewizyjnych, zajęcia kulinarne, wyjścia na basen, do kina i na kręgle. Specjalnie z okazji ferii odbędzie się też kulig, gry terenowe i wyjście do śląskiego planetarium.

Ferie w mieście - Śląsk - w Katowicach bezpłatne posiłki dla dzieci

Warto też zaznaczyć, że w trakcie ferii zimowych w katowickich szkołach (podstawowych oraz gimnazjalnych) organizowane będzie dożywianie w formie obiadów dla dzieci i młodzieży z rodzin objętych pomocą społeczną.

Ferie w mieście - Śląsk

Niebanalne zajęcia na ferie w mieście przygotowały na Śląsku również instytucje kulturalne. Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów wraz Pałacem Młodzieży Katowice zapraszają na zimową edycję warsztatów teatralnych w dniach 31 stycznia - 4 lutego. W programie ferii w mieście:

"Teatr wyobraźni" - warsztaty dotyczące teatru przedmiotu i teatru cieni zakończone pokazem. Podczas zajęć dzieci będą tworzyć etiudy teatralne, zajęcia i ćwiczenia sceniczne będą miały formę zabawy.

"Metoda Improwizacji w teatrze" - podczas zajęć dzieci zapoznają się z improwizacją jako metodą pracy twórczej w teatrze. Będą pracować na wybranym utworze literackim, wcielając się w aktorów na scenie. Po warsztatach - pokaz.

"Warsztat aktorski" - zajęcia opierać się będą na klasycznych, otwierających ćwiczeniach aktorskich (intensywny trening aktorski). Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie i w grupach zrealizują etiudy teatralne. Motyw przewodni: "Marzenia - pragnienia - iluzja".

Bardzo bogatą ofertę zajęć tanecznych, plastycznych, filmowych, literackich a nawet modelarskich przygotowały liczne Miejskie Domy Kultury na Śląsku .

Ferie w mieście - Śląsk - zajęcia płatne

Zajęć płatnych podczas ferii na Śląsku także nie brakuje. W Chorzowie można na przykład zapisać dzieci na półkolonie pod hasłem Dziecięce Biuro Detektywistyczne (www.kombinatory.pl), podczas których dzieci wykorzystywać będą różne zjawiska fizyczne, chemiczne oraz biologiczne do wytypowania i znalezienia podejrzanego. Podczas śledztwa dowiedzą się, jak zbadać odciski palców, zawartość cukru, kwasowość napoju czy jak udzielić pierwszej pomocy, a przy okazji będą się też uczyć angielskiego. Planowane są dwa turnusy w terminach: 30 stycznia - 3 lutego 2012, 6 lutego - 10 lutego 2012

W Gliwicach na filmowe zimowisko zaprasza kino Amok. W pierwszym tygodniu ferii podczas porannych seansów wyświetlane będą wybrane filmowe hity dla młodych widzów prezentowane ostatnio w polskich kinach. Drugi tydzień upłynie pod znakiem ulubionych bohaterów literatury dziecięcej. Kolejną atrakcją filmowego zimowiska będą warsztaty animacji, zakończone uroczystą premierą powstałych filmów.

Świetlica Dada Art (www.dada-art.pl) w Gliwicach zaprasza z kolei na kreatywne ferie z językiem francuskim i nie tylko. Każdego dnia od 8 do 15 dzieci będą tworzyć, bawić się, a także poznawać język francuski oraz uczestniczyć w codziennie innych warsztatach twórczych (kulinarnych, dizajnu, plastycznych, konstruktorskich, poznawczych), a także w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej.

Ferie w mieście - Śląsk - więcej pomysłów

Zaprezentowane powyżej atrakcje, to tylko niektóre z dostępnych podczas ferii na Śląsku rozrywek. Bardziej szczegółowe informacje znaleźć można na stronach urzędów miast. Nieocenionym źródłem informacji jest także portal Miasto Dzieci.

Życzymy wszystkim Ślązakom, małym i dużym, pięknej zimy i świetnej zabawy w ferie.

Więcej o: