Egipt zabytki. Piramidy w Gizie, jeden z siedmiu cudów świata, to najsłynniejszy symbol Egiptu i zabytek Egiptu. To jedyne takie miejsce na świecie, unikalne dziedzictwo sprzed tysięcy lat. Od piramid można zacząć poznawanie zabytków Egiptu. Ich monumentalne rozmiary robią wrażenie, a wędrówka po wnętrzach to ciekawa przygoda. Z daleka wyglądają jak pagórki, z bliska imponują wielkością. Do dzisiejszych czasów nie wiadomo do końca, w jaki sposób powstały. Największa piramida, Cheopsa, ma ok. 137 metrów wysokości. Składa się na nią 2,3 mln kamiennych bloków, z których każdy waży ponad 2,5 t. Trudno uwierzyć, że piramidy zbudowali zwykli ludzie, bez pomocy maszyn. Piramida Cheopsa jest tak duża, że w mogłaby pomieścić w swym wnętrzu bazylikę św. Piotra w Rzymie i londyńską katedrę św. Pawła jednocześnie. Piramidy były grobowcami faraonów i odzwierciedlały potęgę władców. Ich budowa wymagała zatrudnienia jednorazowo 100 tysięcy robotników i kilku tysięcy specjalistów oraz średnio 30 lat ciężkiej, fizycznej pracy.
Jeśli poznajemy zabytki Egiptu, to piramidy w Gizie powinny być punktem obowiązkowym. Przy okazji zwiedzania piramid trzeba także zobaczyć posąg Sfinksa. To wielka zagadka historyków i archeologów, którzy od XIX wieku starają się określić, kogo podobiznę miał przedstawiać Sfinks.
Niektórzy widząc piramidy w Gizie są rozczarowani. Obraz piramid znany ze zdjęć nieco różni się od tego, co zastanie się na miejscu. Pustynia wcale nie jest taka duża jakby się mogło wydawać, a natarczywi naciągacze obskakują każdego, kto tylko wyjdzie z autokaru. Najbardziej zaskakuje znajdująca się naprzeciwko piramid pizzeria. Mimo to, warto zobaczyć piramidy w Gizie, to jedyne takie miejsce na świecie, unikalne dziedzictwo sprzed tysięcy lat.
Egipt zabytki. Piramidy w Gizie to nie jedyne tego typu zabytki w Egipcie. W Egipcie jest około 100 piramid. Warto zobaczyć też piramidy w Dahszur, Sakkarze, Abusir oraz w Meidum. Ci, którzy pragną starożytny Egipt poznać bardziej dogłębnie powinni zobaczyć piramidy w Hawarze, el-Liszt i Lahun.
Egipt zabytki - Abu Simbel.
Egipt zabytki. W Abu Simbel potężny władca z XIX dynastii Ramzes II (1303-1213 p.n.e.) kazał wykuć w skale dwie świątynie, które są dziś jednym z najciekawszych zabytków Egiptu. Większa, poświęcona trzem najpotężniejszym egipskim bóstwom - Amonowi, Ptahowi i Re - należała do władcy. Wejścia do niej strzegą cztery gigantyczne posągi faraona. Pomiędzy nogami tych posągów, znajdują się posągi członków rodziny Ramzesa: jego matki, żony, synów i córek. Tuż obok stoi nieco mniejsza świątynia, prezent dla ukochanej żony Ramzesa, słynnej Nefretete. Fasadę mniejszej świątyni ozdabia sześć posągów - dwa posągi królowej, ustawione pomiędzy czterema posągami Ramzesa II. Świątynie Abu Simbel w latach 60. zostały pocięte na ponad tysiąc części i przeniesione o 60 m wyżej, by nie zalało ich Jezioro Nasera.
Egipt zabytki. Dolina Królów ciągnie się na zachodnim brzegu Nilu. Pośród niedostępnych skał Doliny Królów znajdują się wspaniałe świątynie i groby wielkich władców Egiptu. Wykute grobowce kryły dawniej nie tylko ciała zmarłych, ale też bogate dekoracje, freski, i przeróżne skarby. Skarbów już nie ma, ale pozostały fascynujące podziemne krypty, sarkofagi i malowidła na ścianach. Archeolodzy natrafili w Dolinie Królów na 63 grobowce oraz 20 rozpoczętych i nieukończonych budowli. Grobowce są wykutymi w skale kompleksami, składającymi się z licznych korytarzy i sal, pochodzą mniej więcej z okresu 1490-1100 r.p.n.e., ale nie wszystkie są otwarte. Do najważniejszych należy Grobowiec Tutenchamona, Grobowiec Ramzesa VI i III, Grobowiec Setiego I, Grobowiec Horemheba. Jeden bilet do Doliny Królów pozwala na odwiedzenie trzech grobowców. Niedaleko Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych - miejsce pochówku żon faraonów oraz synów i córek znakomitych rodów. Najciekawszą atrakcją doliny jest grób Nefertari, żony Ramzesa II - grobowiec uważany za jeden z najpiękniejszych w Egipcie.
Egipt zabytki. Luksor nazywany jest często największym muzeum świata. To tu znajdują się kolejne bardzo ważne zabytki, jakie ma Egipt. Zachwyca przede wszystkim Świątynia Luksorska, położona w samym centrum nad brzegiem Nilu. Świątynia ma 260 metrów długości i jest wspaniałą pozostałością po świecie starożytnym. Wejście do Świątyni Luksorskiej prowadzi między dwiema potężnymi bramami (tzw. Pylonami). Po obu stronach wejścia ustawione są dwa kolosalne posągi siedzącego Ramzesa oraz 25-metrowy obelisk z różowego granitu.
Egipt zabytki. Świątynia Amona Re w Karnaku to kolejny niezwykły zabytek Egiptu. Miejsce kultu budowane od XVI w. p.n.e. przez blisko 2 tys. lat jest niepowtarzalnym zbiorem budowli, posągów i obelisków z różnych okresów historii Egiptu. Cały kompleks zajmuję ponad 3 kilometry kwadratowe. W części centralnej znajduje się Świątynia Amona - boga wiatrów i powietrza. Budowla jest ogromna, a jej hipostyl, w którym stoją w 9 rzędach 122 kolumny o wysokości 21 metrów, uważany jest za jedno z największych arcydzieł budownictwa w Egipcie. Aleja sfinksów z baranimi głowami prowadzi znad Nilu do wejścia do świątyni w Luksorze. Poza wielką świątynią Amona zespół obejmuje ogromną liczbę świątyń, kaplic, pylonów i obelisków, świadczących o dawnym znaczeniu i bogactwie Teb. Świątynia Amona w Karnaku połączona jest ze Świątynią Luksorską długą aleją, przy której stoją sfinksy z baranimi głowami. W połowie drogi między świątyniami w Luksorze i Karnaku znajduje się nowocześnie zaprojektowane muzeum prezentujące wspaniałe zbiory dzieł sztuki pochodzących ze świątyń, grobów i zabytków starożytnego Egiptu.
Egipt zabytki. Niedaleko Karnaku, na zachodnim brzegu Nilu leży też jedna z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych budowli Egiptu - malowniczo ułożona u stóp potężnego klifu świątynia królowej Hatszepsut, jedynej kobiety-faraona (XV w. p.n.e.). Poza świątynią znajduje się tu też grobowiec królowej Hatszepsut. Trzy wielkie tarasy świątyni z symetrycznymi kolumnadami po bokach i szerokimi schodami wspaniale komponują się z otaczającymi świątynię czerwonymi skałami. Wewnątrz znajduje się dziedziniec słońca, kaplica i dobrze zachowane sanktuarium. Znajdziemy tu interesujące reliefy, opowiadające o boskich narodzinach królowej Hatszepsut, a także malowidła wyobrażające m.in. transport dwóch wielkich obelisków do Karnaku.
Egipt zabytki. Muzeum Egipskie w Kairze to największa na świecie kolekcja skarbów starożytności. Muzeum gromadzi cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy i skarby Tutenchamona. Zabytki, jakich nie można zobaczyć nigdzie indziej. Tylko w Muzeum Egipskim można spojrzeć w twarze mumii egipskich faraonów sprzed kilku tysięcy lat. Z pewnością ujrzeć na własne oczy, co znajdowało się we wnętrzach piramid i królewskich grobowców.
Egipt dba o swoje zabytki, wie jak bogatym dziedzictwem te zabytki są. Konserwacja zabytków z czasów faraonów trwa od ponad 100 lat. Poza Radą ds. Zabytków, czyli wydziałem egipskiego ministerstwa kultury, w ratowaniu zabytków Egiptu bierze udział wiele misji z zagranicy.
Niestety turystyka - źródło finansowania badań archeologicznych w Egipcie, jest też największym powodem niszczenia zabytków starożytnego Egiptu. Istnieje niebezpieczeństwo, że głowa słynnego posągu Sfinksa może w przyszłości odpaść. Podatny na erozję posąg niszczeje m.in. z powodu zanieczyszczeń powietrza, które są związane z dużą ilością turystów, komercjalizacją otoczenia zabytków Egiptu. Nie wiadomo, ile jeszcze przetrwają. Warto je więc zobaczyć teraz, póki jest na to okazja.
Czytaj więcej o Egipcie:
Czytaj więcej o Egipcie na forum podroze.gazeta.pl