Egipt tanio - jak tanio zwiedzić Egipt?

Egipt można zwiedzić tanio. Trzeba tylko znać kilka podstawowych sposobów na to, jak tanio spędzić w Egipcie wczasy.

Egipt tanio - kiedy

Egipt tanio to znaczy Egipt po sezonie. Wycieczki do Egiptu są najtańsze po sezonie. Wtedy można liczyć na naprawdę promocyjne oferty. Nie ma wtedy już upałów, panuje mniejszy tłok. Najmniej za wakacje w Egipcie zapłacimy w marcu i późną jesienią. Egipt to także królestwo wyjazdów last minute. Taki wyjazd może wyjść tanio w porównaniu z normalną ofertą. Za nawet mniej niż 2000 zł można wykupić dwutygodniowe wczasy all inclusive w hotelu cztero lub pięciogwiazdkowym. Przy takim spontanicznym wyjeździe trzeba jednak zwrócić uwagę na oferowany hotel. Jeśli planuje się spędzać na jego terenie sporo czasu, lepiej żeby nie miał on mniej niż cztery gwiazdki. Hotel to coś na czym akurat jadąc do Egiptu lepiej nie oszczędzać. Tanio nie znaczy w okropnych warunkach.

Egipt tanio - jedzenie

Egipt tanio. Najlepiej unikać jedzenia w restauracjach i kawiarniach w pobliżu atrakcji turystycznych. Jest tam znacznie drożej. Zamiast do typowo turystycznych restauracji warto iść do baru szybkiej obsługi. Najlepiej takiego, w którym stołują się Egipcjanie - to znak, że jedzenie jest tam dobre i świeże. Tam można zjeść smacznie i tanio. Egipskie fast foody mają do zaoferowania wiele typowo egipskich dań. Wiele małych restauracyjek specjalizuje się w jednej konkretnej potrawie - np. bary z kuszari. Kuszari można kupić za mniej niż dolara w prawie każdym mieście w Egipcie. To pożywna potrawa z ryżu, makaronu, soczewicy i smażonej cebuli, polanych ostrym sosem pomidorowym lub czosnkowym. Można się nią z pewnością najeść. Do ulubionych ulicznych przysmaków należą także kofta i kebab. Większości restauracji daleko do luksusu, ale są one niezwykle tanie i czyste. Warto skonsultować z przewodnikiem lub rezydentem, które knajpki odwiedzić.

Egipt tanio - transport

Egipt tanio. W pokonywaniu dużych odległości między miastami w Egipcie najbardziej ekonomiczny jest nocny pociąg pokonujący trasę Kair-Luksor-Asuan. Uwaga! W pociągu takim wykupić trzeba bilet pierwszej klasy. No chyba, że jest się masochistą, to można wykupić niższą klasę. Bilet z Kairu do Asuanu kosztuje 110.00 LE. Jeśli planuje się wysiadać na innych stacjach niż te główne, trzeba pamiętać, że są oznaczone tylko po arabsku.

Tanio można także podróżować taksówkami - pod warunkiem jednak, że potrafimy się targować. Lepiej wybrać lokalne taksówki niż te hotelowe. Warto zanim się wsiądzie podpytać różnych taksówkarzy o ceny. Cenę trzeba uzgodnić przed wejściem do taksówki i od razu dopilnować, by kierowca włączył licznik. Jeśli taksówka nie ma zainstalowanego licznika, lepiej do niej nie wsiadać.

Czytaj więcej:

Egipt ceny

Egipt tanio - bakszysz, zniżki

Egipcjanie będą czekali na bakszysz - rodzaj napiwku za drobne usługi, a nawet uprzejmość. Niektórzy twierdzą, że powinno się dawać od 5 do 20 LE bakszyszu, ale to niekonieczne. Wystarczy 2 LE, czasem nawet 1 LE. Można mieć też w portfelu przygotowane jednodolarówki. Egipcjanie zawsze będą chcieć więcej, ale trzeba sobie ustalić górną granicę i jej nie przekraczać. W końcu bakszysz to sprawa względna i indywidualna - daje się tyle, ile się uważa za słuszne. Bakszysz wykorzystywany jest coraz częściej do żerowania na zagranicznych turystach, Egipcjanie oczekują pieniędzy za rzeczy, których bezpłatna dostępność powinna być oczywista. Trzeba mieć się na baczności. W hotelach lub restauracjach (bez względu na kategorię) należy zostawiać napiwki wynoszące 10-15 proc. ceny usługi.

Egipt tanio - zakupy

W Egipcie wystarczy spojrzenie na jakiś przedmiot, którego wcale nie zamierzamy kupić, a już nie można się oderwać od natrętnego sprzedawcy. Brak silnej woli skutkuje pustym portfelem i mnóstwem niepotrzebnych rzeczy w drodze powrotnej. W Egipcie zapłacisz tyle, ile wytargujesz. Umiejętność targowania się to gwarancja tanich zakupów w Egipcie. Jeśli ktoś nie umie się targować, lepiej niech nie robi w Egipcie większych zakupów. Umiejętnie się targując, cenę można obniżyć nawet o 80 proc.! Uśmiech na twarzy i powaga to podstawy. Jeśli dana cena nam nie odpowiada, najlepiej na chwilę odejść - to najlepszy wstęp do renegocjowania ceny. W Egipcie obowiązuje także zasada - jak nas widzą, tak nas cenią. Lepiej nie obwieszać się biżuterią, idąc na targ. Osoby wyglądające na bogate płacą więcej. Tak można zrobić tanio zakupy w Egipcie.

Egipt tanio - wymiana walut

Egipt tanio. Narodową walutą Egiptu jest funt egipski (LE). 1 funt egipski to 0.53 PLN (31/01/2012). W wielu miejscach w Egipcie nie ma jednak problemów z płaceniem w dolarach i euro. Trzeba jednak pamiętać, że Egipcjanie przeliczają dolary do euro w stosunku mniej więcej 1:1. Jeśli ktoś posiadający euro, wcześniej nie zakupi funtów egipskich lub dolarów, może przy ich wymianie w Egipcie sporo stracić. Za niektóre wycieczki płatność odbywa się jedynie w dolarach.

Egipt wczasy - warto wiedzieć

Egipt tanio - wycieczki fakultatywne

Egipt tanio. Warto wiedzieć, że wycieczki fakultatywne kupowane u rezydentów biur mogą być nawet ponad 200 proc. droższe niż te w lokalnych egipskich biurach! Standard wycieczki jest zbliżony. Zanim skorzysta się jednak z lokalnych organizatorów wycieczek trzeba sprawdzić ich wiarygodność i opinie ich klientów. Warto poszukać informacji na ten temat w Internecie lub poradzić się rezydenta. W Egipcie mieszka sporo Polaków, którzy organizują takie wycieczki. Dobrze korzystać z ich usług, chociażby dlatego, że można się lepiej dogadać. Jeśli masz ważną legitymację studencką, zabierz ją ze sobą. Można mieć wtedy zniżki do wielu atrakcji turystycznych.

Egipt tanio - miejscowi

Egipt tanio. Nie wszyscy Egipcjanie to naciągacze. Z reguły mieszkańcy Egiptu są przyjaźni, pomocni i gościnni. Warto zagadywać sprzedawców lub barmanów, wypić z nimi herbatę. Oni chętnie pomogą, wskażą miejsca, które warto odwiedzić, knajpki, w których podają dobre, a tanie jedzenie. Czasem sami zechcą pokazać okolicę, a nawet zaproszą do swojego domu na kolację, nie oczekując za to dużych pieniędzy, albo nawet wcale.

Egipt tanio - wiza

Egipt tanio. Wizę do Egiptu można kupić przed wyjazdem w konsulacie Egiptu w Warszawie - kosztuje wtedy 90 zł, czas wyrabiania wizy: 2 dni robocze. Wizę można też wykupić po przylocie na lotnisku - wtedy płaci się tylko za znaczek wklejany do paszportu - 15 USD. Chyba bardziej się opłaca kupić na lotnisku.

Czytaj więcej o Egipcie:

Egipt

Czytaj więcej o Egipcie na forum podroze.gazeta.pl

Egipt FORUM

Więcej o: