Egipt ceny

Egipt nie jest drogi w porównaniu z europejskimi kierunkami podróżniczymi. Egipt ceny, Egipt zakupy, Egipt waluta - wszystko, co musisz wiedzieć.

Egipt ceny - waluta

Narodową walutą Egiptu jest funt egipski (LE), który dzieli się na 100 piastrów. 1 funt egipski to 0.53 PLN (31/01/2012). Walutę wymienić można na lotnisku po przyjeździe do Egiptu lub w wielu kantorach rozsianych po egipskich kurortach i miastach, a nawet w recepcjach hoteli w Egipcie. Z wymianą pieniędzy nie ma w Egipcie problemu. Funty egipskie są walutą niewymienialną poza granicami Egiptu. We większości muzeów, zabytków, dużych sklepach jedyną walutą akceptowaną jest funt egipski. W wielu miejscach nie ma też jednak problemów z płaceniem w dolarach i euro. Egipcjanie przeliczają dolary do euro w stosunku mniej więcej 1:1. Jeśli ktoś posiadający euro, wcześniej nie zakupi funtów egipskich lub dolarów, może na tym sporo stracić. Za niektóre wycieczki płatność odbywa się jedynie w dolarach. Warto wiedzieć, że wycieczki kupowane u rezydentów biur mogą być nawet ponad 100 proc. droższe niż te w lokalnych egipskich biurach.

Czytaj więcej:

Egipt

Egipt ceny - bakszysz

Egipt ceny. Będąc w Egipcie warto mieć w portfelu przygotowane jednodolarówki czy dwudolarówki ponieważ Egipcjanie za każdą niemal usługę, a nawet uprzejmość liczą na bakszysz - rodzaj egipskiego napiwku. Na przykład egipscy pracownicy hotelowi utrzymują się głównie z napiwków od gości, a zostawienie im codziennie 1-2 L.E na łóżku może sprawić, że pokój będzie błyszczał czystością.

Egipt ceny - targowanie

Egipt ceny. W Egipcie w zasadzie nie jest drogo, ale trzeba pamiętać, że z turystów chce się wyciągnąć jak najwięcej. Naciąga się ich na wszelkie sposoby, a brak silnej woli skutkuje pustym portfelem i torbami niepotrzebnych właściwie rzeczy. Jeśli nie chce się czegoś kupić, to lepiej nawet nie patrzeć w stronę tej rzeczy, bo sprzedawca widzi wszystko.

Trudno podać dokładne ceny przykładowych artykułów czy usług w Egipcie gdyż podstawowa zasada w Egipcie to - zapłacisz tyle, ile wytargujesz. Większość egipskich sklepów nie ma cen przyklejonych na towarach. Pamiętajmy o tym, by najpierw pytać o cenę, a potem brać rzecz z półki. W Egipcie targować się trzeba właściwie o wszystko. Dla niektórych może to być irytujące, inni mogą to odebrać jako ciekawe wyzwanie. Targować się trzeba kupując pamiątki, owoce na bazarze, chcąc przejechać taksówką, na wielbłądzie. Umiejętnie się targując, cenę można obniżyć nawet o 80 proc.! Podczas targowania należy zachować niezwykły spokój i twarz pokerzysty. Udanie chęci rezygnacji z oferty to najlepszy wstęp do renegocjowania ceny. Usługi dla turystów (np. przejazd minibusami) zawsze są kilka razy droższe niż dla miejscowych. W Egipcie obowiązuje także zasada - jak nas widzą, tak nas cenią. Jeśli jesteśmy obwieszeni biżuterią lub jeszcze nieopaleni na pewno zapłacimy więcej.

Egipt wczasy - warto wiedzieć

Podczas negocjacji sklepikarze zapraszają na filiżankę herbaty lub kawy, po czym długo przekonują do swoich towarów. Chwalą się znajomością języka polskiego, często wspominają, że mieli polską dziewczynę. Gdy w wyniku targów cena spadnie nawet o 90 proc., a my wciąż nie będziemy chcieli kupić towaru, nie obawiajmy się że Egipcjanin się zdenerwuje. Z szacunku dla niego, lepiej nie zaczynać negocjacji, jeśli oferowany towar w rzeczywistości nas nie interesuje.

Egipt ceny

Egipt ceny. Ceny jedzenia w Egipcie są niższe niż w Polsce. Jeden bochenek egipskiego chleba w przeliczeniu na złotówki kosztuje ok. 0,50 zł, woda - 1,50 zł. Napój bezalkoholowy w puszce kosztuje ok. 1,5 LE. Alkohol nie jest już tak tani. Do tego jest trudnodostępny - w zwykłym sklepie go nie kupimy. Piwo w sklepie wolnocłowym (puszka 0,3 l.) kosztuje ok. 6 LE, w restauracji (0,5 l.) ok. 4-10 LE, w hotelu (0,5 l.) ok. 15-19 LE. Papierosy LM kosztują od 8,5 do 12 funtów, Cola, Fanta, Sprite itp. (1,5 l.) - ok. 5 LE. Drogie są wszelkie środki do opalania - lepiej zabrać je z Polski. W Egipcie cena za pełen obiad lokalu średniej klasy dla dwóch osób kosztować może około 120 funtów egipskich. Posiłek w barze szybkiej obsługi - 15 funtów egipskich.

Trzeba uważać kupując w Egipcie pamiątki "Made in Egypt". "Made in Egypt" to często w rzeczywistości "made in China". W sprawach oryginalności i atrakcyjności pamiątek najlepiej poradzić się rezydenta lub przewodnika wycieczki.

Aktualne ceny wielu egipskich towarów i usług znajdziemy na licznych forach internetowych.

Egipt ceny - transport

Egipt ceny. Targować się trzeba także w taksówkach. Cenę zawsze ustalmy na początku trasy, podczas wsiadania. Najtańsze są żółte egipskie taksówki - na wstępie płaci się 3 LE i potem po 50 piastrów za każdy kilometr. Trzeba tylko obserwować, czy kierowca włączył taksometr. Taksówkarze często trąbią na turystów zapraszając tym samym do środka. Targować się trzeba najlepiej do momentu, aż uzyska się kwotę podaną np. przez naszego przewodnika czy rezydenta. Za przejazd popularnymi busami płaci się bezpośrednio u kierowcy i lepiej mieć przy sobie funty egipskie, najniższa cena w dolarach wynosi 1 dolar. Miejskie autobusy i metro mają ustaloną cenę za przejazd po mieście i najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni bilet.

Czytaj więcej:

Egipt Hurghada

Więcej o: