Paryż wycieczki - La Defense

Paryż wycieczki. La Defense - poznaj jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża.

Paryż wycieczki - La Defense

Spośród trwale związanych z Paryżem przedmieść najbardziej znana jest dzielnica Défense - głównie dzięki wzniesionej na jej terenie w 1989 r., z okazji 200-lecia rewolucji, budowli Grand Arc de la Défense (Wielki Łuk Défense), nazywanej niekiedy Grande Arche (Wielka Arka). Konstrukcja, z powodów technicznych ustawiona lekko pod kątem w stosunku do Arc de Triomphe de Étoile, jest szczytowym osiągnięciem monumentalnej architektury okresu prezydentury François Mitt eranda, który zresztą osobiście wybrał w 1983 r. do realizacji projekt duńskiego architekta Johana Ott o von Spreckelsena. Budowla z daleka przypomina kolosalną ramę do obrazu. Tworzą ją dwa 35-piętrowe wieżowce o wysokości 110 m, przykryte proporcjonalnym blokiem poprzecznym. W dolnej części prześwitu architekt Paul Andreu umieścił nieregularną konstrukcję, nazywaną Chmurą, która celowo zakłóca harmonię i symetrię dzieła. W oczy rzuca się także ażurowa konstrukcja szybkobieżnej windy, którą można wjechać na taras widokowy o powierzchni hektara, gdzie znajdują się sale wystaw czasowych. Stojąc przed łukiem, nie odczuwa się jego monumentalizmu, zapewne z powodu zmniejszających go optycznie chmury i windy, a także rozległości otaczających go terenów. Doprawdy, trudno uwierzyć, że w przestrzeni obejmowanej przez ramiona konstrukcji z powodzeniem zmieściłaby się cała katedra Notre Dame...

Paryż wycieczki - La Defense Jardin Des Tuileries

Ogrody Tuileries, ozdobione licznymi fontannami, rabatami i starymi drzewami, ciągną się wzdłuż Sekwany. By we dwoje poobserwować życie paryżan, najlepiej wybrać się na spacer w niedzielny poranek. Ogród powstał w 1564 r., a przed wybuchem rewolucji francuskiej był miejscem spotkań arystokracji - również obecnie to jedno z najbardziej ulubionych miejsc mieszkańców Paryża. W zachodniej części zakochani puszczają w fontannie miniaturowe drewniane łódki, a spacerowicze podziwiają wspaniałe widoki na wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny i Musée d'Orsay. Wędrując po ogrodzie, warto we dwoje przystanąć przed pięknymi spiżowymi rzeźbami dłuta Aristida Mailloli.

Paryż wycieczki - La Defense ciekawostka

W fontannie ogrodu Tuileries zakochani mogą puszczać miniaturowe łódeczki. Niedzielny poranek w ogrodach Tuileries to doskonała okazja na romantyczne chwile z dala od zgiełku miasta.

***

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa we dwoje. Romantyczne metropolie".

Więcej o: