Paryż wycieczki - Ogród Luksemburski

Paryż wycieczki. Ogród Luksemburski, z licznymi rzeźbami, fontannami i przeróżnymi drzewami i kwiatami, to doskonałe miejsce na romantyczny spacer.

Paryż wycieczki - Ogród Luksemburski

Starannie zaprojektowany (w 1617 r.) Ogród Luksemburski przyciąga zakochanych i spacerowiczów. Otwarto go dla publiczności w XIX w., w czasie gdy był własnością Ludwika XVIII. W samym sercu ogrodu znajduje się Pałac Luksemburski - siedziba Senatu. Ogólny kształt nadał parkowi około 1800 r. Jean-Francois Chalgrin, tworząc na przedpolu południowej fasady pałacu ośmiokątny basen otoczony tarasami kwiatowymi, od ktorego na południe odchodzi piękna promenada wysadzana kasztanowcami.

Paryż wycieczki - Ogród Luksemburski rzeźby

W ogrodzie, poza fontannami (po prawej stronie od budynku Senatu - słynna Fontanie de Medicis, dzieło Salomona de Brosse, z początku XVII w., wzorowana na włoskich grotach ogrodowych) znajdują się liczne rzeźby, w tym najsłynniejsze kobiety (głownie królowe) Francji, a także kopia Statuy Wolności Frederica Auguste'a Bartholdiego, pomnik Delacroix dłuta Julesa Dalou i popiersie Chopina.

Paryż wycieczki - Ogród Luksemburski oranżeria

Osobliwością Ogrodu Luksemburskiego jest założona w 1856 r. pasieka złożona z blisko 20 kolonii, rosną tu także wspaniałe drzewa - kasztanowce, platany, wiązy, ligustry oraz pięknie kwitnące na wiosnę jabłonie i grusze. Przy pałacu znajduje się oranżeria, a rosnące w niej drzewa laurowe, pomarańcze i mandarynki na lato wystawiane są w wielkich donicach do centralnej części ogrodu.

Oś ogrodu (z połnocy na południe) przebiega dokładnie wzdłuż południka paryskiego, a aleją ogrodową można przejść wprost do L'Observatoire de Paris. Od południa zamyka ją jeden z najbardziej znanych symboli Paryża - piękna Fontaine des Quatre parties du monde (Fontanna Czterech Części Świata). Jej głównym elementem jest kula ziemska podtrzymywana przez cztery kobiety symbolizujące kontynenty - Amerykę, Azję, Afrykę i Europę.

Paryż wycieczki - Ogród Luksemburski - Podróż w przeszłość w Café de Flore

Po pełnym emocji dniu spędzonym w paryskich muzeach i ogrodach warto we dwoje zajrzeć do słynnej Café de Flore , ulubionego miejsca spotkań pisarzy i artystów, m.in. Alberta Camusa i Jeana Paula Sartre'a. Wnętrze kawiarni niewiele się zmieniło od czasu II wojny światowej. Podziwiając wystrój w stylu art déco, ma się wrażenie, że czas bardzo łagodnie obchodzi się z ulubioną kawiarnią paryskich literatów i intelektualistów. Warto poddać się nastrojowi, usiąść blisko siebie i nieco odetchnąć od miejskiego zgiełku przy doskonałej kawie i smacznych przekąskach.

***

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa we dwoje. Romantyczne metropolie".

Więcej o: