Paryż wycieczki - Montmartre

Paryż wycieczki. W Montmartre teraźniejszość miesza się z przeszłością, a na zakochane pary czeka wiele turystycznych atrakcji.

Paryż wycieczki - Montmartre

Montmartre to rejon kontrastow - winnic i kamieniołomow, wiatrakow i kabaretow, pobożnych mniszek i skąpo ubranych tancerek, krolow i komunardow. Przez wiele lat ludność Montmartre'u dostarczała paryżanom taniego wina i mąki uzyskiwanej w licznych młynach - wiały tu silniejsze wiatry niż w dolinach, co umożliwiło pracę przeszło 30 wiatrakow. Na wapiennym wzgorzu funkcjonował także kamieniołom oraz kopalnia gipsu. Do dziś statyka wielu budowli Montmartre'u jest zagrożona przez dawne prace gornicze.

Paryż wycieczki - Montmartre dzielnicą artystów

Na początku XIX w. rozpoczęła się trwająca do dziś kariera Montmartru jako dzielnicy artystow i tworcow. Przyciągała ich w te okolice oryginalność budownictwa i zajęć ludności, piękne widoki, a także niespotykane już w mieście typy ludzkie. Niebagatelne znaczenie miał rownież fakt, że mieszkania były tu o wiele tańsze niż w centrum. Niebawem do atrakcji tego przedmieścia doszły coraz liczniejsze kawiarnie, restauracje, a potem sale tańca i kabarety, często urządzane w dawnych młynach ( Moulin Rouge , Moulin de la Galette ). Od połowy XIX w. Montmartre stał się ulubionym tematem najwybitniejszych paryskich malarzy, z ktorych zresztą wielu otworzyło na wzgórzu swoje pracownie. W starej hali fabryki fortepianow przy placu Emile Goudeau, nazywanej Bateau-Lavoir, w latach 1892-1914 funkcjonowała komuna artystow, gdzie mieszkali m.in. Picasso i Modigliani. W historię Montmartre'u wpisali się także m.in. Vincent van Gogh, Henri Toulouse-Lautrec, Claude Monet, Paul Cezanne, Salvador Dali. Z Montmartrem związani byli rownież pisarze, m.in. Charles Baudelaire, Guy de Maupassant, Emil Zola i Henry Miller. Obecnie mieszka tu m.in. reżyser Claude Lelouch, tworca "anioła Montmartre'u" - filmowej Amelii Poulin - Jean-Pierre Jeunet, aktorka Anouk Aimee, aktor Johnny Depp i piosenkarka Vanessa Paradise. Spośrod Polakow mieszkali i pracowali w tym rejonie m.in. malarz Jan Styka, aktor Wojciech Pszoniak i kompozytor Wojciech Kilar.

Paryż wycieczki - Montmartre - Bazylika Najświętszego Serca

Na szczycie wzgórza stoi Basilique du Sacre-Coeur de. Kościół na planie krzyża greckiego w estetyce bizantyńsko-mauretańskiej budowano przeszło 40 lat. Świątynia wyrożnia się charakterystycznym kształtem, z układem kopuł nawiązującym do weneckiej bazyliki św. Marka i romańskiej katedry w Perigueux, a także barwą (do budowy użyto bielejącego z biegiem lat wapienia z Chateau-Landon).

Usytuowane z lewej strony nawy schody prowadzą na szczyt kopuły, skąd roztacza się fantastyczny widok, przy czystym powietrzu, co niestety w Paryżu zdarza się dość rzadko, sięgający 50 km. Słynne monumentalne schody wiodą spod portalu wejściowego na sam dół wzgórza, na sq. Willette. Ciąg stopni przerywają kwiatowe tarasy z fontannami. Obok prowadzi trasa kolejki linowo-terenowej, którą można wjechać na plac przed bazyliką. Rozciągający się na wzgórzu place du Tertre okupowany jest przez artystów malujących widoczki lub portrety turystów. Warto rzucić okiem na XVIII-wieczny lokal A la mere Catherine (po południowo-zachodniej stronie placu) - tutaj właśnie narodziło się dla francuszczyzny słowo bistro , kiedy to okupujący stolicę w 1814 r. rosyjscy kozacy generała Płatowa w ten właśnie sposób poganiali kelnerów (ros. bistro - szybko).

Paryż wycieczki - Montmartre - Paryskie mosty nocą i Moulin Rouge

Rejs nocą po Sekwanie legendarnym bateaux-mouche to jeden z najbardziej odpowiednich sposobów poznawania Paryża we dwoje. Największą atrakcją tej wyprawy są nie tylko cudownie podświetlone zabytki przesuwające się gdzieś w dali, ale paryskie mosty, które oświetlone prezentują się niesłychanie malowniczo. Ponad 30 mostów reprezentuje niemal każdą epokę i styl, trudno zdecydować, który z nich jest najpiękniejszy. Czy najstarszy Pont Neuf wsparty na 12 solidnych łukach, czy Pont Alexandre III, zdobiony przez alegoryczne rzeźby i lampy podobne do świeczników, a może klasyczny Pont Royal?

Moulin Rouge to tradycyjny kabaret, którego budynek szczególnie atrakcyjnie prezentuje się nocą.

***

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa we dwoje. Romantyczne metropolie".

Więcej o: