Paryż wycieczki - Wieża Eiffla

Paryż wycieczki. Wieża Eiffla - najbardziej na świecie rozpoznawalna budowla Paryża - warto się wybrać na kawę lub romantyczną kolację do jednego z lokali znajdujących się na tarasach widokowych wieży

Paryż wycieczki - Wieża Eiffla

Wieża Eiffla (La Tour Eiffel) powstała dla uświetnienia Wystawy Światowej zorganizowanej w Paryżu w 1889 r., a zarazem - dla uczczenia stulecia Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Każdy z elementów zaprojektowano osobno i już w fabryce oznaczono specjalnym symbolem miejsca, do którego pasował. Pomysłodawcą ażurowej konstrukcji był współpracownik Eiffla, Maurice Koechlin - chodziło o to, by smukła wieża stawiała jak najmniejszy opor podmuchom wiatru, a poza tym miała to być budowla tymczasowa. W chwili otwarcia wieża była najwyższym budynkiem świata (prymat straciła w 1931 r., kiedy wybudowano w Nowym Jorku Empire State Building). W 1957 r. nadbudowano jeszcze 20-metrową iglicę, zawierającą urządzenia telewizyjne.

Paryż wycieczki - Wieża Eiffla widok z platform

Od początku jedną z atrakcji wieży był wspaniały widok z trzech platform widokowych, na które można było albo wejść schodami, albo wjechać windą (do dziś sprawny jest mechanizm windy hydraulicznej z 1889 r. podnoszący windę z drugiego na trzeci poziom). Paryż nocą podziwiany ze słynnej metalowej konstrukcji wygląda niesłychanie romantycznie.

Paryż wycieczki - Wieża Eiffla ciekawostki

Wieża zawsze przyciągała dziwaków i desperatów. W 1909 r. hrabia Charles Lambert jako pierwszy obleciał ją dookoła samolotem. W 1911 r. paryski krawiec Reisfeldt uszył specjalną pelerynę, by sfrunąć z góry jak ptak i rzecz jasna na oczach gapiów roztrzaskał się o bruk... Alpiniści urządzali zawody we wspinaniu się na kratownicę, a ktoś zjechał ze schodów na rowerze.

Paryż wycieczki - romantyczna kolacja na wieży Eiffla

Zwiedzanie wieży najlepiej zaplanować na późny wieczór,

kiedy kolejki są krótsze i gdy panorama Paryża oglądana o zmierzchu jest najbardziej romantyczna. Idealnym zakończeniem zwiedzania będzie kolacja we dwoje w Altitude 95 (na pierwszym poziomie) lub Jules Verne (na drugim poziomie). Altitude 95 to urocze bezpretensjonalne paryskie bistro, serwujące doskonałe przekąski i świetne francuskie dania, w Jules Verne na zakochanych czeka wyrafinowana kuchnia francuska i niezwykle nastrojowe widoki - oba lokale mogą pochwalić się znakomitą kartą win.

Wieża Eiffla ; La Tour Eiffel; Champ-de-Mars, 7e, m Bir-Hakeim; IX-V 9.30-23.00, VI-VIII 9.00-24.00.

***

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa we dwoje. Romantyczne metropolie".

Więcej o: