Paryż wycieczki - Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie

Paryż wycieczki. Podziwiaj niesamowity pejzaż miasta z tarasu Łuku Triumfalnego i przejdź się najsłynniejszą ulicą Paryża - Polami Elizejskimi, czyli miejsca, które warto zobaczyć ze swoją drugą połówką.

Monumentalna La Voie Triomphale (Droga Triumfalna) wiedzie od Luwru równolegle do głównej alei Jardin des Tuileries, przez place de la Concorde, Polami Elizejskimi pod Łukiem Triumfalnym. Potem dochodzi aleją de la Grande Armee do granic miasta w Porte Maillot i przedmieściami Neuilly do drapaczy chmur La Defense. Na całej dziewięciokilometrowej długości trasa jest usiana okazałymi budowlami, wznoszonymi w ciągu wieków przez królów, cesarzy i prezydentów.

Paryż wycieczki - Pola Elizejskie

Pola Elizejskie (Champs Elysees) to tradycyjna scena oficjalnych parad, ceremonii i manifestacji. Pierwsza odbyła się w 1840 r., kiedy w uroczystym pochodzie pod Łukiem Triumfalnym przewieziono trumnę z prochami Napoleona. Tędy maszerowały wojska zdobywające i wyzwalające Paryż, tutaj co roku odbywają się parady wojskowe w święto 14 lipca i w rocznicę zakończenia światowych konfliktów. Od place de l'Etoile odchodzi promieniście dwanaście alei, z których najbardziej znana to Pola Elizejskie - popularne miejsce spotkań i najsłynniejsza ulica Paryża. Szeroka, wysadzana drzewami aleja prezentuje się najokazalej z pewnej odległości - widziana z bliska nieco rozczarowuje. Zdecydowanie lepiej wyglądała za czasów Drugiego Cesarstwa, kiedy stały przy niej wspaniałe rezydencje, a paryska śmietanka miała zwyczaj przychodzić tu na spacery, odwiedzając przy okazji kawiarnie i teatry. Większość posiadłości ustąpiła miejsca biurowcom, nadal jednak istnieje restauracja Fouqueta (w której co roku odbywa się rozdanie Cezarow), perfumeria Guerlaina pod nr. 68, a także - pod nr. 74 dawny Claridge Hotel w stylu belle epoque, w którym obecnie mieści się elegancki pasaż handlowy.

Paryż wycieczki - Łuk Trumfalny

Na środku Place de l'Etoile, oficjalnie noszącym nazwę place du General de Gaulle, stoi jedna z największych i najbardziej znanych budowli Paryża - Łuk Triumfalny (L'Arc de Triomphe). Konstrukcja powstała z inicjatywy Napoleona po zwycięstwie pod Austerlitz w 1805 r. Pokryta bogatą dekoracją rzeźbiarską budowla liczy 49 m wysokości, 45 m szerokości i 16 m głębokości. Na głównych fasadach widnieją cztery alegoryczne rzeźby. Powyżej umieszczono sześć płaskorzeźb rożnych autorów przedstawiających główne bitwy Napoleona oraz wydarzenia rewolucji. Pod attyką znajduje się fryz z Wymarszem i powrotem Wielkiej Armii . Na attyce umieszczono 30 tarcz z nazwami miejscowości, w których Napoleon toczył zwycięskie bitwy. Na wewnętrznych ścianach umieszczono nazwy 128 miejscowości, gdzie rozgrywane były bitwy z czasów rewolucji i Napoleona oraz nazwiska 660 marszałków i generałów Wielkiej Armii.

Paryż wycieczki - Łuk Trumfalny taras widokowy

Zakochani, którzy kolekcjonują fantastyczne widoki Paryża, koniecznie powinni wejść na taras Łuku Triumfalnego skąd można podziwiać niesamowity pejzaż miasta: na wschodzie perspektywę Champs-É lysées zamyka Luwr, na południu błyszczy złota kopuła kościoła Invalides i sterczy w niebo wieża Eiffla, na północy majestatycznie wznoszą się kopuły bazyliki Sacré-Coeur, na zachodzie zaś imponujące wieżowce i "kwadratowy łuk" Défense. Pięknie prezentuje się także sama étoile , czyli "gwiazda" - rozciągające się u stóp zakochanych aleje odchodzące od pl. Du Général de Gaulle. W pobliżu Łuku Triumfalnego znajduje się Parc de Monceau, modny wśród nowożeńców, którzy z upodobaniem fotografują się na tle parkowych budowli.

***

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa we dwoje. Romantyczne metropolie".

Więcej o: