Egipt starożytny

Egipt starożytny może być o wiele bardziej fascynujący niż Egipt współczesny. Jadąc do Egiptu warto więc poznać historię starożytnego Egiptu zaklętą w starożytnych zabytkach, piramidach, świątyniach. Egipt starożytny to coś dla lubiących zwiedzanie.

Egipt starożytny. Starożytny Egipt powszechnie uważany jest za kolebkę cywilizacji. Już pięć tysięcy lat temu, starożytni Egipcjanie umieli wypiekać chleb, warzyć piwo i mieszać farby. Mieszkańcy starożytnego Egiptu opanowali, na bardzo wysokim poziomie, umiejętność obróbki kamienia i wyrób szkła. Potrafili wytapiać i odlewać miedź, wytwarzać biżuterię, wynaleźli motykę, hodowali zwierzęta, uprawiali ziemię. Egipski system pisma - hieroglify zalicza się do najstarszych na świecie, a Egipcjanie uważani są także za twórców pierwszego kalendarza. Mieszkańcy starożytnego Egiptu musieli się także znać się na matematyce. Dokładne obliczenia były bowiem konieczne do zaplanowania wspaniałych budowli starożytnego Egiptu. Materialnymi świadectwami umiejętności mieszkańców starożytnego Egiptu są stojące do dziś wielkie kamienne piramidy, okazałe świątynie i pałace.

Egipt starożytny - Nil

Egipt starożytny. Starożytna cywilizacja rozwijała się dzięki corocznym, regularnym wylewom Nilu, życiodajnej rzeki, od której zależne były plony w starożytnym Egipcie. Bez wody z rzeki życie w ciężkich warunkach klimatycznych Egiptu byłoby niemożliwe. Nil był także głównym szlakiem komunikacyjnym i handlowym starożytnego Egiptu. Wzdłuż rzeki powstało wiele wspaniałych zabytków. Można się o tym przekonać podczas rejsu po Nilu statkiem wycieczkowym. Rejs statkiem może być najprzyjemniejszym sposobem na poznanie starożytnego Egiptu. Programy takich wycieczek są przesycone atrakcjami. Jest przewidziane zwiedzanie miast starożytnego Egiptu, najważniejszych świątyni starożytnego Egiptu. Rejs Nilem to najlepszy sposób na poznanie historii starożytnego Egiptu.

Egipt starożytny - zabytki starożytnego Egiptu

Egipt starożytny. Dziedzictwo kulturowe starożytnego Egiptu liczy więc sobie ponad pięć tysięcy lat. Niektórzy twierdzą, że właśnie w Egipcie znajduje się co trzeci ze starożytnych zabytków świata, które przetrwały do naszych czasów. Konserwacja zabytków z czasów faraonów trwa od ponad 100 lat. Poza Radą ds. Zabytków, czyli wydziałem egipskiego ministerstwa kultury, w ratowaniu dziedzictwa starożytnego Egiptu bierze udział wiele misji z zagranicy.

Czytaj więcej: Egipt

Egipt starożytny - zagrożenia

Egipt starożytny. Niestety turystyka - źródło finansowania badań archeologicznych w Egipcie, jest też najgroźniejszym powodem niszczenia zabytków starożytnego Egiptu. Głowa słynnego posągu Sfinksa może w przyszłości odpaść. Podatny na erozję posąg niszczeje m.in. z powodu zanieczyszczeń powietrza, a naprzeciwko piramid stoi ciesząca się powodzeniem pizzeria. Niektórzy twierdzą nawet, że to przez opary fast foodów sypie się głowa Sfinksa, a niezwykły pomnik pokryje niebawem gruba warstwa smogu.

Egipt starożytny - piramidy

Egipt starożytny. Piramidy w Gizie to najsłynniejszy symbol Egiptu i zabytek starożytnego Egiptu. To dowód na to, jak potężnym państwem był starożytny Egipt. Piramidy w Egipcie są jednym z siedmiu cudów świata. Do dzisiejszych czasów, to w jaki sposób powstały, pozostaje wielką zagadką. Jak bez użycia precyzyjnych maszyn zdołano wybudować takie kolosy? Wielka piramida Cheopsa miała pierwotnie 150 m wysokości; składa się na nią 2,3 mln kamiennych bloków, z których każdy waży ponad 2,5 t. Piramida Cheopsa w Gizie mogłaby pomieścić w swym wnętrzu bazylikę św. Piotra w Rzymie i londyńską katedrę św. Pawła jednocześnie. Piramidy były grobowcami, pośmiertnym królestwem faraonów, którzy po śmierci potrzebowali godnych warunków do przetrwania w wieczności. Dziś są z pewnością punktem obowiązkowym na trasie zabytków starożytnego Egiptu. Arabskie przysłowie mówi, że "wszystko lęka się czasu, a czas lęka się piramid". Piramidy w Egipcie nie są jedynymi pozostałymi piramidami starożytnego Egiptu. Warto zobaczyć też piramidy w Dahszur, Sakkarze, Abusir oraz w Meidum. Ci, którzy pragną starożytny Egipt poznać bardziej dogłębnie powinni zobaczyć piramidy w Hawarze, el-Liszt i Lahun.

Egipt starożytny - miasta starożytnego Egiptu

Egipt starożytny. Vaset, Teby, Luksor to trzy nazwy miasta będącego niegdyś centrum starożytnego Egiptu. Grecy zmienili nazwę Vaset na Teby, a w dalszej historii Egiptu nazwę miasta zmienili ponownie Arabowie. Z arabskiego Al-Uqsur, co w tłumaczeniu oznacza "pałac", pochodzi angielska nazwa Luksor.

Dziś nazwą Luksor określa się nowe miasto, a Teby to ruiny dawnej stolicy Starożytnego Egiptu na zachodnim brzegu Nilu. Starożytne Teby to absolutny obowiązek podczas wizyty w Egipcie. Sam Luksor, odległy od Kairu o 700 kilometrów nazywany jest największym muzeum pod otwartym niebem.

Inne miasta starożytnego Egiptu, które można i warto zwiedzić to m.in. Asuan, Memfis, Edfu, Kom Ombo, największe i najważniejsze przez pewien okres miasto starożytnego Egiptu - Aleksandria i oczywiście Giza.

Egipt starożytny - świątynie w Karnaku i Luksorze

Egipt starożytny. Kompleks świątyń w Karnaku znajdujący się w północnej połowie Teb, w odległości ok. 2 km od współczesnego Luksoru to jeden z najciekawszych zabytków starożytnego Egiptu. Cały kompleks zajmuję ponad 3 kilometry kwadratowe. W części centralnej znajduje się Świątynia Amona - boga wiatrów i powietrza. Budowla jest ogromna, a jej hipostyl, w którym stoją w 9 rzędach 122 kolumny o wysokości 21 metrów, uważany jest za jedno z największych arcydzieł budownictwa w starożytnym Egipcie. Karnak to także ogromna liczba świątyń, kaplic, pylonów i obelisków, świadczących o dawnym znaczeniu i bogactwie Teb - centrum starożytnego Egiptu. Świątynia Amona w Karnaku połączona jest ze Świątynią Narodzin Amona w Luksorze długą aleją, przy której stoją sfinksy z baranimi głowami. Świątynia Luksorska, położona w samym centrum nad brzegiem Nilu jest kolejnym wielkim zabytkiem reprezentującym Egipt starożytny. Świątynia ma 260 metrów długości i jest klasycznym przykładem architektury z czasów faraonów. W połowie drogi między świątyniami w Luksorze i Karnaku znajduje się nowocześnie zaprojektowane muzeum prezentujące wspaniałe zbiory dzieł sztuki pochodzących ze świątyń i grobów starożytnego Egiptu.

Egipt starożytny - warto zobaczyć

Egipt starożytny. Zwiedzając Egipt starożytny zobaczyć trzeba jeszcze koniecznie świątynię Hatszepsut w Deir el-Bahari, świątynię Ramzesa II w Abu Simbel, Dolinę Królów oraz Muzeum Egipskie w Kairze, gdzie zgromadzone zostały cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy i skarby starożytnego Egiptu.

Czytaj także: Egipt atrakcje

Więcej o: