Narty Czechy - dojazd

Narty Czechy. Czechy dojazd. Warunki na drogach, opłaty. Droga Boboszów - Ricky i Deštné.

Narty Czechy - dojazd

POLSKA Boboszów 0 km - CZECHY Ricky 34 km, Deštné 52 km

"Droga prowadząca do Deštné jest bardzo wąska i kręta. Uważaj szczególnie podczas wymijania, by ustępując drogi innemu kierowcy,

nie zakopać się przodem w zaspie. Pamiętaj, że pierwszeństwo ma zawsze auto jadące pod górę." Michał Cichosz

W drodze do Czech i na Słowację Wiele czeskich i słowackich ośrodków narciarskich znajduje się tuż za granicą Polski. Przyjeżdżający tu polscy narciarze i snowboardziści często zatrzymują się w pensjonatach w pobliżu stoków i korzystają zarówno z naszych, jak i zagranicznych nartostrad. Polacy mieszkający na południu kraju wybierają czeskie lub słowackie trasy w ramach jednodniowych lub weekendowych wycieczek. Kierowcy wjeżdżający na czeskie autostrady i drogi ekspresowe, powinni mieć ze sobą winietę (za jej brak grozi wysoka grzywna). Aby dojechać z Boboszowa do ~eky i Deštné winiety nie są potrzebne, jednak dojazd do pobliskich miejscowości wiąże się z wjazdem na autostradę lub drogę ekspresową. Z tego powodu (jeszcze przed wjazdem na dane drogi) warto kupić winietę (koszt to 250 Ke/10 dni). Można ją nabyć na stacjach benzynowych bądź w sklepie na granicy w Boboszowie (czynne codz. 9.00-19.00).

Narty Czechy - dojazd Ricky i Deštné

Dojazd: po wyjeździe z Polski należy skręcić w drogę nr 312 w prawo, następnie odbić w prawo w miejscowości Žamberk na drogę nr 310. Dalej jedzie się już według znaków: odbicie na Ricky lub dojazd drogą nr 310 do Deštné. Uwaga! Po drodze mija się niebieskie znaki wskazujące różne prędkości - sugerują one prędkość, z jaką kierowca powinien poruszać się np. w zakręcie. Droga prowadząca do miejscowści ~eky jest bardzo wąska i kręta. Dodatkowym utrudnieniem mogą być strome podjazdy i ostre zakręty, zza których nie widać jadących z naprzeciwka samochodów. Dojazd z Ricky do Deštné: należy jechać główną drogą nr 310. Uwaga! W miejscowości Pustiny nie należy skręcać w prawo, ponieważ droga wiedzie przez pola, z których zwiewany jest śnieg, tworząc potężne zatory - nie do przejechania dla aut z napędem na jedną oś. Aby ominąć ten odcinek, należy jechać w Pustinach do głównej drogi nr 310 i dalej na północ do Deštné. Warunki drogowe na odcinku prowadzącym z granicy polskiej do Ricky nie są złe - jezdnia jest utrzymywana w dobrym stanie. Dojazd do Deštné może okazać się znacznie trudniejszy: droga wiedzie przez las, ostro pod górę i nie jest regularnie odśnieżana, a jedynie posypywana.

Narty Czechy - warunki na drogach

W niektórych miejscach na trasie może pojawić się lód - woda z roztapianego przez słońce śniegu spływa na zacieniony fragment drogi i zamarza, tworząc niebezpieczne miejscowe oblodzenie. Przydają się łańcuchy na koła oraz samochód z napędem 4x4. Na trasie z Boboszowa do ośrodków narciarskich w Ricky i Deštné nie ma parkingów, ani dogodnych miejsc na postój - droga jest bardzo wąska. Warto też uzupełnić paliwo jeszcze w Polsce, ponieważ jazda po górach może znacznie zwiększyć jego zużycie. Dopiero w miejscowości Deštné jest stacja paliw (czynna 9.00-18.00). Na trasie nie ma dostępnej stacji z LPG, jednak w Czechach paliwo to jest bardzo popularne i można je uzupełnić na wielu stacjach benzynowych.

"Jeżeli posługujesz się nawigacją GPS, jedź tylko głównymi drogami (np. 310). Zjeżdżając z głównej trasy, możesz wjechać na drogę, która nie została przygotowana do jazdy zimą." Radosław Jaskulski

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa na zimę. Polska, Czechy, Słowacja. Przewodnik dla zmotoryzowanych"

Więcej o: