Zorza polarna nad całą Norwegią - ZDJĘCIA

Niesamowita zorza polarna widoczna nad całą Norwegię - takie widowisko mogli oglądać mieszkańcy Norwegii i odwiedzający ją w ostatnich dniach turyści. Wspaniała zorza polarna to efekt ?burz słonecznych?, najsilniejszych od 11 lat. Eksperci zapowiadają jednak, że prawdziwie spektakularne zorze polarne zobaczymy w Norwegii zimą 2013 r.

Zorza polarna nad Norwegią - największa od 11 lat

Przed ostatnim weekendem astrologowie zapowiadali wybuchy i rozbłyski w przestrzeni kosmicznej spowodowane wyjątkową aktywnością cząsteczek wyrzucanych przez Słońce. Faktycznie "burze słoneczne" nad Norwegią w dniach od 21-24 stycznia br. były najsilniejsze od 11 lat. Gdy cząsteczki uwolnione ze Słońca zderzają się z górną warstwą atmosfery ziemskiej, tworzą okrąg w postaci zorzy polarnej. Widowisko zórz polarnych kształtuje się około 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Zorza polarna nad całą Norwegią

Zorza polarna zwykle widoczna jest w miejscach położonych najbliżej bieguna północnego, tym razem z powodu wyjątkowo silnych wyładowań piękną zorzę polarną - zwaną też aurorą borealis - obserwowali mieszkańcy całej Norwegii, nawet tych rejonów, które leżą na samym południu kraju, jak Stavanger czy Oslo. Oglądanie zorzy polarnej mogły zakłócać tylko chmury lub padający śnieg, tam gdzie niebo było czyste, ludzi czekał niezwykły podniebny spektakl. Każdy rozbłysk zorzy polarnej jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a efekty świetlne widoczne z różnych rejonów Norwegii mogą się od siebie różnić.

Zorze polarne najpiękniejsze w 2013 roku

Silne wybuchy masy słonecznej i związane z tym powstawanie zórz polarnych jest zapowiadane przez astrologów także w najbliższych latach. Zimą 2013 roku możemy się spodziewać najbardziej spektakularnych zórz od 50 lat,

Zorza polarna w Norwegii - kiedy i gdzie zobaczyć

Zima 2013 to jak zapowiadają eksperci najlepszy moment na wycieczkę do Norwegii, jeśli jej celem ma być polowanie na zorzę polarną. Najbardziej pewne miejsce zaobserwowania Nordlys (taką nazwę nosi zorza polarna w języku norweskim) to okolice Tromso, Lofotów i cała Norwegia Północna aż do Przylądka Północnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Zorza polarna i nie tylko - najdziwniejsze zjawiska przyrodnicze

Aurora borealis - polowanie na zorzę polarną [PORADNIK PRZED PODRÓŻĄ]

Cud natury - zorza polarna

Norwegia - TOP atrakcje

Lofoty ZDJĘCIA

CZYTAJ WIĘCEJ O:

Norwegia

Więcej o: