Narty Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to dobre miejsce na narty. To jeden z najlepszych w Europie terenów do uprawiania narciarstwa biegowego. Szklarska Poręba warunki narciarskie i stoki, Szklarska Poręba noclegi.

Licząca ok. 7,5 tys. mieszkańców Szklarska Poręba to miejscowość wypoczynkowa i turystyczna, położona w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej, u podnóża Szrenicy. Klimat przypomina ten, jaki panuje w Alpach na wysokości 1200 m n.p.m. Śnieg utrzymuje się przez ok. 110 dni w roku dzięki ochronie, jaką dają grzbiety górskie wznoszące się nad miastem, a średnia temperatura stycznia oscyluje wokół -3°C. Specyficzne warunki narciarskie, jakie panują w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, sprawiają, że jest to jeden z najlepszych w Europie terenów do uprawiania narciarstwa biegowego.

W okolicy Jelenia Góra - miasto można zwiedzić, wybierając się na spacer tzw. Małym Traktem Śródmiejskim (5 km). Trasa prowadzi m.in. przez Wzgórze Krzywoustego, Basztę Grodzką, Wieżę Zamkową, plac Ratuszowy, kościół św. św. Erazma i Pankracego, Bramę Wojanowską, cerkiew św. św. Piotra i Pawła i Teatr im. C.K. Norwida.

Narty Szklarska Poręba

Narciarstwo zjazdowe . Tereny narciarskie: 720-1471 m n.p.m. W Szklarskiej można pozjeżdżać na pięciu głównych trasach zjazdowych o różnym stopniu trudności, w tym na czarnej trasie z homologacją FIS.

Narciarstwo biegowe . Szklarska oferuje około 150 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Są to rewelacyjne tereny biegowe. Na Polanie Jakuszyckiej co roku organizowany jest Bieg Piastów - to największe i najważniejsze masowe zawody w narciarstwie klasycznym w Polsce, a w 2012 r. miasto będzie gospodarzem zawodów Pucharu Świata w tej dyscyplinie.

Narty Szklarska Poręba - stoki

W Szklarskiej Porębie tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i snowboardu można podzielić na dwa regiony: miasto (w tym dwa wyciągi przy szosie do Jakuszyc) i Szrenica. Stoki w mieście charakteryzują się zróżnicowanym stanem przygotowania i utrzymania tras, są krótkie i łatwe. Długie nartostrady Szrenicy (1362 m n.p.m.) są świetnie utrzymane. Przy grubej pokrywie śnieżnej godna polecenia jest trasa 2a (Lolobrygida), na dolnym odcinku przechodząca w trasę nr 3 (Śnieżynka). W ośrodku jest także bardzo trudna trasa nr 1 z homologacją FIS. Szklarska Poręba dysponuje nowym, sześcioosobowym wyciągiem krzesełkowym Karkonosz-Expres. Kolejka bardzo szybko i wygodnie przewozi w miejsce, z którego można łatwo dotrzeć do wyciągów orczykowych na Hali Szrenickiej oraz skorzystać z niebieskiej trasy Puchatek (polecana dla początkujących narciarzy i snowboardzistów). Kolej linowa Szrenica to wyciąg krzesełkowy starego typu, dość wolny i niewygodny, ale jest jedynym (obok orczyka "Ściana"), którym można dotrzeć na sam szczyt Szrenicy. W ośrodku jest kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego lub snowboardowego. Udogodnieniem dla przyjeżdżających tutaj entuzjastów sportów zimowych jest tablica świetlna przy dolnej stacji kolei linowej, informująca o warunkach panujących na stokach.

W sezonie bardzo trudno znaleźć miejsce parkingowe w pobliżu dolnej stacji wyciągu; największe szanse są rano, ok. 8.30. Niestrzeżony parking przy wyciągu na Szrenicę jest płatny. Udogodnieniem jest automat, który rozmienia banknoty. Za parking można zapłacić w automacie lub u obsługi parkingu (7.30-22.00; 3 zł/godz., każda następna godzina 2 zł).

Narty Szklarska Poręba - inne atrakcje

Szklarska Poręba ma bardzo wiele do zaoferowania: są tu piękne wodospady Kamieńczyka i Szklarki, alpejski całoroczny tor bobslejowy Alpinie Coaster o długości 700 m (www.parkesplanada.pl), największy w Polsce Park Dinozaurów zajmujący 10 ha powierzchni i prezentujący 60 rekonstrukcji prehistorycznych stworów (www.dinopark.com.pl), a także Rodzinny Park Rozrywki Esplanada (www.parkesplanada.pl) oraz przejażdżki psim zaprzęgiem.

Narty Szklarska Poręba - noclegi

Bornit (ul. Mickiewicza 21, Szklarska Poręba, %756472503, fax 757172857, www.bornit.interferie.pl). Czterogwiazdkowy hotel; 1-, 2-, 4-os. luksusowe pokoje i apartamenty; restauracja, kawiarnia, klub nocny, basen, sauna, bilard, kręgle.

OW Południowy Stok (ul. Batalionów Chłopskich 12, Szklarska Poręba, %/fax 757174129). Najwyżej położony w mieście (piękne widoki na zachodnie Karkonosze); pokoje 1-4-os. i apartamenty.

Kaijo (ul. Franciszkańska 2a, Szklarska Poręba, pn.-pt. 14.00-20.00, sb., nd. i święta 12.00-20.00). Restauracja japońska godna polecenia nie tylko miłośnikom Orientu.

Karczma Głodowa (ul. Jeleniogórska 9, Szklarska Poręba, 11.00-22.00). Dania ormiańskie (nie tylko) w starej karczmie przy Muzeum Ziemi.

Fantazja (ul. Jedności Narodowej 14, Szklarska Poręba, tel. 757172907). Miła kawiarnia z pysznymi deserami; obok kameralna, dobra restauracja. Tutaj będziesz mieć problem... z wyborem dodatkowych atrakcji.

Narty Szklarska Poręba - dojazd

Do Szklarskiej Poręby z Jeleniej Góry jedzie się przepiękną, choć w końcowej fazie bardzo krętą i niebezpieczną drogą sudecką. Łańcuchy nie są obowiązkowe, ale warto je ze sobą mieć.

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa na zimę. Polska, Czechy, Słowacja. Przewodnik dla zmotoryzowanych"

Więcej o: