Zima nad morzem - co robić zimą nad Bałtykiem?

Zima nad morzem? Ferie na chłodnej plaży zamiast na stoku? Dlaczego nie! Bałtyk zimą oferuje przyjezdnym prawdziwy relaks, którego próżno szukać tam latem: ciszę i spokój, dużo mniej turystów i dużo więcej zdrowego jodu. Zima nad morzem to sposób na to, by na chwilę zatrzymać czas w miejscu i naprawdę odpocząć. Ale to wcale nie znaczy, że będzie nudno! Co robić zimą nad morzem - podpowiadamy.

Zima nad morzem - dużo jodu

Zimą nad morzem stężenie jodu jest najwyższe. A jod to mikroelement człowiekowi niezbędny, zapewniający prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Niedobór jodu u dzieci sprawia, że gorzej się uczą, wolniej rosną i wolniej rozwijają się fizycznie w okresie dojrzewania. U dorosłych niedostatek jodu może utrudniać utrzymanie ciąży, prowadzić do niewydolności tarczycy, co w konsekwencji może powodować nawet zahamowania funkcji różnych narządów i procesów życiowych organizmu.

Ostatnie badania naukowców dowodzą także, ze jod sprzyja odchudzaniu. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i nie wybrać się na wczasy odchudzające nad morzem? Tygodniowy pobyt w ośrodku nad morzem poza sezonem, zapewniający zabiegi wyszczuplające i odpowiednią dietę, to koszt ok. 1500 zł. W ofercie znajdziemy sporo różnego rodzaju masaży, zajęć wspomagających kondycję oraz warsztatów prawidłowego odżywiania. Dodatkowo możemy liczyć na wsparcie lekarza, trenera i psychologa. Nie zapominajmy jednak, ze długie zimowe spacery wzdłuż plaży są atrakcją bezpłatną, w której udział może wziąć każdy, bez ograniczeń wieku czy zawartości portfela. Po przechadzce po plaży obowiązkowo należy udać się do urokliwej kawiarni i rozgrzać się pysznym latte lub gorącą czekoladą. A jeżeli zgłodnieliśmy, to pamiętajmy, że ryby nie smakują nigdzie tak dobrze, jak nad samym morzem.

Zima nad morzem - tanie noclegi

Niewątpliwą zaletą wypoczynku nad morzem zimą czy w ogóle poza sezonem są niższe ceny noclegów. Planując zimowy urlop lub ferie nad morzem warto też zwrócić uwagę na różnego rodzaju pakiety. I tak na przykład część nadmorskich hoteli w okresie od 1 października do końca kwietnia w swojej ofercie proponuje śniadanie wliczone w cenę pokoju. Inne hotele nad morzem dołączają do tego zabiegi lecznicze lub dodatkowe atrakcje. Korzystne promocje znajdziemy także na portalach oferujących zakupy grupowe, dzięki którym weekend we dwoje w Darłowie, czy Jastrzębiej Górze spędzimy już za 250 zł. W tak zwanym sezonie niskim ceny noclegów nad morzem i wyżywienia mogą być nawet o połowę niższe.

Zima nad morzem - morza szum i (nie tylko) ptaków śpiew

Półwysep Helski zimą daje z siebie wszystko, a więc: świeże ryby, puste plaże, dużo jodu w powietrzu, czynne codziennie słynne fokarium oraz wszechpanujący spokój. Rzeczywiście wszystko to powoduje, ze Półwysep Helski jest chętnie odwiedzany nie tylko w czasie wakacji, ale także w zimowe ferie. Codzienne karmienie fok latem przyciąga tłumy turystów, zimą w wydarzeniu tym udział bierze zazwyczaj kilkunastu obserwatorów. Foki cieszą się z zimowej aury, więc patrzy się na nie z jeszcze większą przyjemnością.

Zimą na Helu nie zawiodą się także miłośnicy bardziej aktywnych form spędzania wolnego czasu. Hotele wyposażone w siłownie i baseny należą na Helu do zdecydowanej większości. Szkoda jednak marnować czas na sali, lepiej wybrać się na spacer. Jeżeli dopisze śnieg, zimą na plaży nie brakuje zwolenników nart biegówek. Na biegówkach obejść można cały cypel Mierzei Helskiej. Po drodze warto udać się na Górę Szwedów. To jedno z tych niewielu miejsc, które pozwalają oglądać Hel z góry. Wracając do centrum zajrzyjcie koniecznie do pobliskich obiektów Muzeum Obrony Wybrzeża (samo muzeum zimą jest nieczynne dla gości indywidualnych).

Zima nad morzem - narty na Łysej Górze

Jeżeli komuś bardzo brakuje nart, to zimą nad morzem zawsze może wybrać się na Łysą Górę w Sopocie. Znajduje się na niej jedyny wyciąg narciarski w Polsce z widokiem na morze! Zimą stok przeżywa prawdziwe oblężenie, a tutejsza infrastruktura spokojnie może konkurować ze stokami na południu Polski. Zapaleni narciarze do dyspozycji mają wyciąg narciarski o długości 286 metrów. Sama Łysa Góra to wzniesienie wysokie na 110 metrów. Znajdują się na niej dwie trasy zjazdowe, wypożyczalnia sprzętu, snowpark z przeszkodami, a także tor saneczkowy. Działa tutaj szkółka narciarska, a w przerwach między kolejnymi zjazdami można także zjeść posiłek w restauracji oferującej kuchnię tradycyjną. Cały stok jest bezpieczny, doskonale oświetlony, ratrakowany oraz sztucznie naśnieżany. To najlepszy dowód, że zimą nad morzem każdy - nawet narciarze - znajdzie cos dla siebie.

Zima nad morzem - polecamy

Jeżeli nadal macie wątpliwości, czy zimą warto wybrać się nad morze, polecamy odwiedzić stronę internetową: http://www.zimanadmorzem.pl/Wystarczy pooglądać fotogalerie, jakie zostały tutaj zamieszczone, by przekonać się, jak piękne są nadmorskie krajobrazy zimą. Miłośnicy fotografii (i nie tylko) na pewno znajda coś dla siebie. Niesamowita gra światła, niepokojące morze i czyste niebo sprawiają, że zimą okolice Półwyspu Helskiego stają się stałym plenerem dla artystów. To kolejny dowód na to, ze nad rodzimym morzem znaleźć można wszystko, co potrzebne jest do szczęścia, także zimą.

Więcej o: