Austria narty - Stubaital

Austria narty. Rozległe tereny lodowcowe, na których można jeździć przez cały rok, to atuty ośrodka Stubaital w Tyrolu. Jeden z najpopularniejszych terenów narciarskich na lodowcu jest zarazem największy w Austrii. Stoki sięgają 3200 m n.p.m., więc w górnych partiach można szusować praktycznie przez cały rok.

Austria narty Stubaital

Dolina Stubaital jest oddalona od Innsbrucka o zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem, a sam lodowiec Stubai wyrasta 40 km na południowy zachód od miasta. Tereny narciarskie zajmują ponad 12 ha w granicach pięciu gmin, które swój rozwój zawdzięczają bliskości lodowca i doskonałej lokalizacji. Dolina ma do zaoferowania dobre warunki narciarskie, choć niestety, poszczególne stacje nie posiadają bezpośredniego połączenia - można się między nimi przemieszczać, korzystając z bezpłatnych skibusów lub własnego środka lokomocji.

Austria narty Stubaital - w okolicy

Schönberg - ośrodek leży na początku doliny Stubaital. Warte uwagi są dwa stare i piękne mosty oraz niewielki ośrodek narciarski Serles w pobliżu.

Fulpmes - miejscowość otacza atrakcyjny teren narciarski Schlick 2000. W śnieżnej niecce na hali Schlicker Alm często trenują na początku sezonu zawodnicy z kadr narodowych różnych krajów.

Neustift - gmina sięgająca niemal stóp lodowca. Niedaleko leży niewielki teren narciarski Elfer.

Na lodowcu Stubaier, na wysokości 2900 m n.p.m. działa restauracja, z którejzciąga się wspaniała panorama. Wstępują tu chętnie nie tylko narciarze, lecz

Austria narty Stubaital - narciarstwo zjazdowe

Na terenach lodowcowych, na wysokości od 1750 do 3200 m n.p.m. skupia się ponad 100 km tras zjazdowych. Do tego doskonale przygotowane stoki do carvingu, fun park oraz half-pipe.

Najdłuższa trasa: Wilde Grube - 10 km długości, różnica poziomów 1500 m.

Najtrudniejsza trasa: Fernau Mauer - 4 km długości, różnica poziomów 700 m.

Austria narty Stubaital - narciarstwo biegowe

Dla osób uprawiających narciarstwo śladowe i biegowe przygotowano łącznie 4,5 km. Najwyżej położona (2600 m n.p.m.) trasa (2 km) jest czynna od października do maja. We wszystkich miejscowościach odbywają się lekcje narciarstwa biegowego.

Największy zagospodarowany w Austrii teren lodowcowy - Stubaier Gletscher - oferuje 108 km tras, a w dolinie Stubai - 140 km. W rejonie lodowcowym, ciekawostką jest sieć wyciągów i tras poprowadzonych wokół szczytu Schaufelspitze (3333 m n.p.m.), tworząca efektowną karuzelę. W jej rejonie znajduje się gospoda Jochdohle, słynna, bo położona najwyżej w Austrii

(3150 m n.p.m.), spod której roztacza się rozległa panorama ośnieżonych wzniesień. Najdłuższą, a zarazem najpiękniejszą na lodowcu jest niewyrównywana ratrakami trasa "Wilde Grub'n".

Zjazd zaczyna się spokojnie, odbiegając od jednej ze skrajnych tras systemu. Potem profil terenu wielokrotnie się zmienia. Trzeba pokonać liczne zakręty, bule i progi doliny. Zjazd stawia spore wymagania techniczne i kondycyjne, liczy 10 km długości, a różnica poziomów wynosi blisko 1500 m. Kończy się przy dolnej stacji stubaiskich gondolek, na Mutterbergu (1721 m n.p.m.).

Austria narty Stubaital - platforma widokowa

Z położonej na wysokości 3200 m n.p.m. platformy widokowej rozciąga się wspaniała panorama Doliny Zill, Alp Stubaiskich, Dolomitów i Alp Wapiennych. To idealne miejsce na dłuższy odpoczynek: można rozkoszować się ciszą i pięknem gór. Stalową konstrukcję platformy umocowano w skale w odległości ok. 100 m od górnej stacji kolejki linowej Schaufeljoch (tutaj również znajduje się punkt widokowy). W pobliżu jest też słynna restauracja Jochdohle . Platforma widokowa o powierzchni 80 m2 została ukończona w 2008 r. i zwisa sześć metrów nad urwiskiem.

Austria narty Stubaital - hotelei restauracje

Alpenhotel Kindl (Franz Senn Strasse 66, A-6167 Neustift, %0043512535199741, alpenhotel-kindl-neustift-im-stubaital-tirol.hotelwebseite.at). Hotel ulokowany 1,5 km od centrum Neustift; restauracja, spa, basen, sauna, jacuzzi.

Bichlhof (Am Bichl 24, A-6166 Fulpmes, %0043512535199741, http://appartements-am-bichlhof-fulpmes-im-stubaital.hotelwebseite.at). Wygodne, ładne apartamenty.

Pension Wasserfall (Gasteig 6, A-6167 Neustift, %0043512535199741, http://pension-wasserfall-neustift-im-stubaital-tirol.hotelwebseite.at). Sympatyczny pensjonat z licznymi udogodnieniami.

Jochdohle (Stubaier Gletscher, A-6167 Neustift im Stubaital, %004352268141-341). Najwyżej położona restauracja górska w Austrii.

Eisgrat 2900 m (Stubaier Gletscher, %004352268141-341). Gustowna restauracja z bufetem samoobsługowym i barem oraz pięknym widokiem na Dolinę Stubai z okien Habicht-Stube.

Schaufelspitz (Stubaier Gletscher, %004352268141-341). Niewielka, wykwintna restauracja. Ekskluzywny lokal z obsługą kelnerską stanowi szczyt lodowcowej oferty kulinarnej.

Sto metrów od stacji kolejki linowej Schaufeljoch zjesz wyjątkowy obiad nad urwiskiem. Posiłek umilą Ci niezapomniane widoki i wyjątkowa magia tego miejsca.

Austria narty Stubaital - karnety101

Karnety są ważne na wszystkich wyciągach lodowca Stubaier Gletscherbahn, włącznie z transportem busem do i z wyciągów między Schönberg i dolną stacją Mutterberg. Przy zakupie co najmniej 3-dniowego skipassu można także korzystać z wyciągów Elferliften.

W cenach wszystkich biletów jednodniowych i skipassów jest bezpłatny transport busem z i do wyciągów.

Sezon wysoki: 15.10-07.01 oraz 25.01-05.05Cennik karnetów 6-dniowych Stubaier Gletscherbahn - bez Karty Gościa (w euro)

Austria a narty - informacja turystyczna

Tourismusverband Stubai Tirol

Stubaitalhaus, Dorf 3

A-6167 Neustift im Stubaital

tel. 00435018810

fax 0043501881199

info@stubai.at

Więcej informacji

www.stubai.at

www.stubaier-gletscher.com

Austria narty Stubaital - po nartach

- tory saneczkowe

- lodowiska

- korty tenisowe i boiska do squasha

- loty na paralotniach

- wędrówki górskie i wspinaczka wysokogórska

- kręgielnia

- jazda konna

- pływalnia

- 20-metrowa ścianka wspinaczkowa

Austria narty Stubaital - dla dzieci

Największą atrakcją dla najmłodszych jest ski camp Kinderland. Klub na lodowcu Stubai zaprasza codziennie dzieci od 4. roku życia na różnego rodzaju zabawy na śniegu oraz naukę jazdy na nartach (www.skischule-neustift.com).

łącznie tras zjazdowych: 108 km

trasy czarne: 21 km

trasy czerwone: 38 km

trasy niebieskie: 49 km

łącznie tras biegowych: 4,5 km

hale tenisowe: +

lodowiska: +

jazda konna: +

kryty basen: +

oświetlone trasy: -

snow&fun park: +

half-pipe: +

tor saneczkowy: +

orczyki: 9

krzesełka: 7

gondole: 5

Stubaital to właściwie cztery lodowce, a między nimi rynny i cyrki lodowcowe. Niektóre trasy mogą sprawić trudność nawet wprawnym narciarzom.

***

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku dla zmotoryzowanych "Europa na zimę. Austria, Włochy, Szwajcaria"

Więcej o: