Narty S這wacja - dojazd

Narty S這wacja. S這wacja dojazd. Droga z Barwinka do o鈔odka Wielka Racza.

"Na trasie umieszczono znaki (szczególnie na odcinkach górskich) nakazujące używanie łańcuchów śniegowych. Podczas pakowania warto pamiętać, by łańcuchy były łatwo dostępne, gdy warunki na drodze pogorszą się." Bartosz Kubicki

Narty Słowacja - dojazd

POLSKA - Barwinek 0 km - SŁOWACJA - Wielka Racza 324 km

Jadąc z Barwinka przez S這wacj do ośrodka Veeka Raea należy wykupić winiety na autostrady i drogi ekspresowe (koszt to 8 /7 dni). Na granicy jest kilka punktów z winietami (można płacić kartą lub gotówką - w euro). Przy granicy polsko-słowackiej na początkowym odcinku w stronę Słowacji jest sporo stromych podjazdów i zjazdów, które przy bardzo złych warunkach mogą stanowić problem dla samochodów ciężarowych, a w rezultacie dla osobowych - ciężarówki mogą zablokować przejazd. Dodatkowo droga jest bardzo wąska, co może utrudnić wyprzedzanie. Za polską granicą przez pierwsze 40 km jest bardzo dużo dziur i kolein. Spowodowane jest to przez spore natężenie ruchu samochodów ciężarowych na odcinku przygranicznym. Dalej jedzie się autostradą, drogami ekspresowymi oraz lokalnymi. Po zjeździe z głównej drogi nr 11 ostatnie 10 km to bardzo wąska, kręta i pnąca się w górę droga. Warto sprawdzić informacje o warunkach drogowych jeszcze przed wyjazdem, a trasę dobierać na bieżąco w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Narty Słowacja - w drodze na Słowację

Droga prowadząca z Barwinka do Žiliny to jeden z ważniejszych słowackich odcinków komunikacyjnych, więc jest na bieżąco odśnieżana. Jest tutaj dużo odcinków autostradowych i dróg ekspresowych, które są utrzymywane w bardzo dobrym stanie. Na trasie bez problemu można znaleźć stacje benzynowe. Warto jednak zatankować samochód jeszcze w Polsce, wtedy nie trzeba martwić się o paliwo. Stacje z LPG są łatwo dostępne na Słowacji. Tankowanie wykonuje obsługa, można też zrobić to samodzielnie. Niektóre stacje oferują tylko paliwo LPG. Są to małe punkty, które w godzinach wieczornych mogą być zamknięte. Stacje z gazem są specjalnie oznaczone jako LPG. Całodobowa stacja Agip z LPG znajduje się za miejscowością Vrutky (GPS 49'7'30N, 18'54'17E). Około 128 km od granicy, w miejscowości Levoea, przy stacji benzynowej Stell znajduje się restauracja Hot Pot (GPS 49'01,663N, 20'57,519E). Średni koszt posiłku dwudaniowego z napojem to 8 . Dostępna toaleta oraz kącik dla dzieci. Dobre miejsce na postój to także stacja OMV przy autostradzie D1; z bardzo ładnymi widokami na szczyty słowackich gór. Na miejscu jest restauracja oraz spory parking (GPS 49'3,28N, 19'49,39E). Jazda bez GPS nie sprawia większych problemów, jednak dla utrzymania płynności jazdy oraz zwiększenia ekonomii warto używać nawigacji z aktualnymi mapami (uwaga na nowe odcinki dróg, które są sukcesywnie oddawane do użytku - mogą nie być zaznaczone na nawigacji/mapie, dlatego warto wiedzieć, na jakie większe miejscowości należy się kierować).

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku "Europa na zim. Polska, Czechy, Słowacja. Przewodnik dla zmotoryzowanych"

Wi璚ej o: