Tyrol narty

Tyrol narty. Alpejskie pasma Tyrolu przyciągają zimą tłumy miłośników białego szaleństwa. Tyrolskie kurorty narciarskie ze względu na dobre warunki śniegowe, malownicze położenie i znakomite przygotowanie tras, należą do najwyżej cenionych w Europie.

Tyrol kojarzony jest przede wszystkim z łańcuchami gór o zaśnieżonych trzytysięcznikach i z imponującymi lodowcami. Charakterystyczne dla tego regionu a wznoszone z kamieni i drewna, bogato dekorowane domy, stroje, muzyka z zaśpiewem zwanym jodłowaniem, a nawet niektóre potrawy utożsamiane są z Austrią i Alpami w ogóle.

Tyrol narty komunikacja

Głównymi drogami Tyrolu są autostrady A12 i A13 z węzłem w Innsbrucku (Knoten Innsbruck Amras). A12 (Inntal Autobahn) ma 153,3 km długości i przebiega zgodnie z nazwą, doliną Innu. Na wschodzie, pod Kufsteinem łączy się z niemiecką, prowadzącą do Monachium, Bundesbahn nr 93, a na zachodzie, w Zams z drogą szybkiego ruchu S16 (Arlberg Schnellstraße). Równolegle do niej biegnie droga nr 171 łącząca Kufstein, Innsbruck i Landeck. A13 (Brenner Autobahn) wychodzi z Innsbrucku na Brenner Pass (Passo del Brennero), gdzie łączy się z włoską autostradą A22 (Autostrada del Brennero), prowadzącą do Trydentu, Werony i Modeny. Liczy 36 km długości. Równolegle do niej wytyczono drogę nr 182.

Tyrol narty drogi widokowe

Większość tyrolskich dróg wije się pośród fascynującej górskiej scenerii. Najpiękniejsze z nich mają status dróg widokowych: Silvretta Hochalpenstraße, Kaunertaler Gletscherpanoramastraße, Timmelsjoch Hochalpenstraße, Zillertaler Höhenstraße, Schlegeis Alpenstraße i Karnische Dolomitenstraße. Przez cały rok czynne są dwie: Kaunertaler Gletscherpanoramastraße i Karnische Dolomitenstraße. Pierwsza z nich wiedzie z Prutz w dolinie Innu aż do jęzora lodowca Kaunertalskiego (Kaunertaler Gletscher), na wysokość 2750 m n.p.m. (www.kaunertaler-gletscher.at); zimą zaleca się używanie łańcuchów. Panoramiczna Karnische Dolomitenstraße między pasmami Alp Karnijskich a Dolomitami liczy w sumie ok. 300 km (www.kaernten.at). Na odcinku wschodniotyrolskim przebiega zaledwie jej krótki odcinek (30 km) od Maria Luggau/Raut na granicy z Karyntią do granicy z Włochami. Prowadzi drogą 111 w dolinie Gailbach oraz drogą nr 100 w dolinie Drawy. Od północy piętrzą się nad nią Dolomity Lienzkie, od południa Hochspitz i Pfannspitze należące do Alp Karnijskich (Karnische Alpen).

Tyrol narty - nie tylko dla narciarzy, ale i snowboardzistów!

Kraj nad Innem oferuje jedne z najciekawszych w Europie terenów narciarskich. Przebojem jest aż pięć ośrodków obejmujących lodowce. Można na nich jeździć przez cały rok (za wyjątkiem krótkich przerw konserwacyjnych przypadających z reguły w maju). Na nartach i desce można też jeździć, nie opuszczając tyrolskiej stolicy, bowiem najbliższe trasy, i to doskonałe, znajdują się w granicach Innsbrucku - Nordkette i Patscherkofel. Kitzbühel, Seefeld i St. Anton am Arlberg należą z kolei do czołowych

ekskluzywnych stacji europejskich, promujących się wspólnie jako najlepsze w Alpach.

Wśród 12 europejskich ośrodków narciarskich należących do zrzeszenia Best of the Alps (www.bestofthealps.com) cztery leżą w Austrii, z tego aż trzy w Tyrolu: Kitzbühel (www.kitzbuehel.com), Seefeld (www.seefeld.at) oraz St. Anton am Arlberg (www.stantonamarlberg.com). Wymienione ośrodki zalicza się do ekskluzywnych nie tylko na podstawie standardów tutejszych

ofert hotelowych, gabinetów wellness czy kasyn, ale również ze względu na rozległe, fantastycznie przygotowane trasy narciarskie.

Inne tyrolskie ośrodki, które nie należą do wspomnianego zrzeszenia, niewiele im ustępują. Szczególnym uznaniem cieszą się te z rozbudowaną infrastrukturą narciarską na jęzorach lodowców. Tereny narciarskie położone najwyżej gwarantują niezawodne warunki śniegowe, sezon dłuższy niż gdzie indziej oraz niezwykłe widoki. W odległości od pół do trzech godzin jazdy z Innsbrucku znajduje się aż pięć takich terenów narciarskich, działających przez cały rok. O największą popularność od lat konkurują ze sobą Hintertux (www.tux.at), Sölden (www.soelden.com) i Stubai (www.stubaier-gletscher.com). Nieco mniejsze obszary narciarskie oferują gospodarze Pitztal (www.pitztal.com) oraz najmniej znany, niemal dziki, a przez to zwykle pozbawiony tłoku lodowiec Kaunertal (www.kaunertal.com). Amatorzy nart mogą korzystać ze wspólnego karnetu na wszystkie lodowce (www.gletscher.at).

Tyrol narty trasy zjazdowe

Trasy zjazdowe na tyrolskich lodowcach znajdują się na idealnych wprost wysokościach od 2500 do 3440 m n.p.m. (najwyżej w Austrii - Pitztaler Gletscher). Nie za wysoko, by borykać się z chorobą wysokościową i nie za nisko, by obawiać się, że zabraknie śniegu. Zjazdy są zazwyczaj szerokie i dość łagodne. O tutejszych lodowcach zwykło się mówić "kanapy". Istotnie, lodowce z narciarską infrastrukturą przypominają raczej rozległe śnieżne pola bez zdradliwych szczelin. Wyciągi zakłada się bowiem na stabilnych lodowcach wykazujących względnie niewielką ruchliwość. Nie jest jednak prawdą, że dobrzy narciarze mogą się tu znudzić. Wręcz przeciwnie, trasy są bardzo zróżnicowane i niepozbawione wyzwań. Tyrolskie lodowce leżą w niewielkiej odległości od Innsbrucku, najbliżej Stubaier Gletscher. Pozostałe dzieli od stolicy zaledwie 2,5 godz. jazdy. W ostatnich latach dużą popularność zyskało sobie Ischgl. Miasto promowane jest jako centrum rozrywki: sporo tu barów, pubów i dyskotek. Z pewnością nie jest to ośrodek rodzinny. Sezon co roku rozpoczyna koncert światowej gwiazdy muzyki pop. Wystąpili tu już m.in. Tina Turner, Rod Stewart, Jon Bon Jovi, Enrique Iglesias, Udo Jürgens, Brosis, Sugababes, Atomic Kitten i Rihanna.

Połączone trasami zjazdowymi ze szwajcarskim Samnaun (strefa wolnocłowa; www.samnaun.ch), Ischgl oferuje rozległy i atrakcyjny teren narciarski (www.ischgl.at).

Położenie Innsbrucku jest dla narciarzy wprost fenomenalne, gdyż najbliższe trasy zjazdowe: Nordkette (www.nordkette.com) i Patscherkofel (www.patscherkofelbahnen.at) znajdują się praktycznie w samym mieście. Wraz z ośrodkami rozrzuconymi w promieniu 20-30 km Innsbruck oferuje bardzo zróżnicowane i rozległe tereny narciarskie (www.innsbruck-tourism.at).

W pobliżu miasta leży Kühtai (www.schneegarantie.at). Jest to najwyżej położona wioska narciarska Austrii (2015 m n.p.m.). Podmiejski charakter ma też otoczone efektownymi skałami Axamer Lizum (www.axamer-lizum.at), arena pucharowych zmagań pań w narciarstwie alpejskim. Ze względu na dojazd (ok. 40 min) stołeczną ofertę znakomicie uzupełniają trasy narciarskie lodowca Stubai. Innsbruck jest więc narciarską stolicą nie tylko z nazwy.

W Tyrolu wyjątkowo pieczołowicie przygotowano wiele terenów dla narciarzy niepełnosprawnych: Stubaier Gletscher, Steinplatte Waidring, SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, Ski optimal Hochfügen Hochzillertal, Mayrhofen Ahorn, Ski Arlberg.

***

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku dla zmotoryzowanych "Europa na zimę. Austria, Włochy, Szwajcaria"

Więcej o: