Narty Austria - informacje dla kierowców

Narty Austria. Austria jest celem podróży przede wszystkim zimą. Latem przejeżdża się przez nią raczej tranzytem, spiesząc na śródziemnomorskie plaże. Zdecydowanie częściej Polacy podróżują indywidualnie niż z biurami, i do tego własnym samochodem.

Przepisy i znaki drogowe w Austrii są w większości podobne do przepisów i znaków drogowych w innych krajach europejskich. Dodatkowe informacje dla kierowców można znaleźć na stronie internetowej: www.oeamtc.at.

Narty Austria - winiety

Na terenie Austrii respektowane są prawa jazdy z całego świata. Obowiązkowo należy posiadać ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny pojazdu. Żeby korzystać z autostrad i dróg szybkiego ruchu (również w granicach miast), konieczna jest winieta. Co pewien czas ceny ulegają zmianom: informacje i cenniki można znaleźć w Internecie: www.vignette.at oraz www.austria.info (po polsku).

Winietkę można kupić na austriackich stacjach paliw, w kioskach i urzędach pocztowych, w oddziałach PZM w Polsce, na przejściach granicznych południowej Polski oraz na niektórych stacjach paliw. Winietę należy przykleić w lewym górnym rogu przedniej szyby samochodu lub pod lusterkiem wstecznym. Nieprzyklejona winieta traktowana jest tak samo jak nieskasowany bilet w środkach komunikacji publicznej. Brak naklejonej we właściwym miejscu winiety grozi obowiązkowym wykupieniem jednodniowej winiety zastępczej w wysokości 120 Euro.

Podróż do Austrii wiąże się z tranzytem, trzeba więc pamiętać, że w Czechach i na Słowacji również obowiązują winiety. Informacje o dostępnych opcjach i aktualnych cenach na Słowacji: www.slovakia.travel.sk; www.mojaslowacja.pl, oraz w Czechach: www.czechtourism.com; www.czechy.pl. W Niemczech podatki drogowe wkalkulowane są w ceny paliw.

Uwaga! Niezatrzymanie pojazdu do kontroli bądź manipulacje z przyklejaniem winiety grożą otrzymaniem grzywny do 3000 Euro. Na pewnych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują ponadto dodatkowe opłaty za przejazd (np. tunelem). Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, nawet jeśli mają prawo jazdy. Obowiązuje zakaz rozmawiania podczas jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego.

Narty Austria - foteliki dla dzieci

W Austrii obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Dzieci poniżej 12 lat o wzroście poniżej 150 cm mogą być przewożone jedynie w odpowiednich fotelikach. W strefach krótkiego parkowania, tzw. strefy niebieskie (30 min-3 godz.), w niektórych miastach, np. w Wiedniu, należy wykupić kwit parkingowy tzw. Parkschein (dostępne w kioskach, na stacjach benzynowych), względnie korzystać z parkometrów.

Narty Austria - opony zimowe

W warunkach zimowych (w okresie 1 XI-15 IV) samochody osobowe, kombi i ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t muszą być wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach lub łańcuchy na kołach napędowych (łańcuchy mogą zastępować opony zimowe tylko przy jeździe po śniegu).

Narty Austria - dozwolona prędkość na drogach:

drogi krajowe 100 km/godz.,

autostrady 130 km/godz.,

tereny zabudowane 50 km/godz.,

na drogach z pierwszeństwem przejazdu 50 km/godz. (w Grazu: ogólnie

30 km/godz., na drogach z pierwszeństwem przejazdu 50 km/godz.),

samochody osobowe z przyczepą o wadze do 750 kg: na autostradach i drogach

krajowych 100 km/godz..

Narty Austria - stan techniczny samochodu

Kierowca powinien liczyć się z możliwością kontroli stanu technicznego samochodu.

Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia

można otrzymać wysoki mandat, niewykluczone jest także zatrzymanie

tablic rejestracyjnych lub samochodu. Należy zwrócić szczególną uwagę na:

ogumienie,hamulce, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, odblaskową kamizelę, w zimie także łańcuchy.

Więcej informacji znajdziesz w przewodniku dla zmotoryzowanych "Europa na zimę. Austria, Włochy, Szwajcaria"

Więcej o: