Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. To unikalne połączenie starożytnych zwyczajów i nowoczesnej zabawy. W tym roku chiński Nowy Rok wypada 23 stycznia. Tego dnia rozpoczyna się w chińskim kalendarzu rok smoka.

Chiński Nowy Rok ustalany jest według kalendarza księżycowego - zatem jest to święto ruchome. Rozpoczyna się wraz z nowiem księżyca i kończy po 15 dniach w czasie jego pełni. W tym roku wypada 23 stycznia. W świetle opartej na kalendarzu księżycowym astrologii chińskiej, ludzie przynależą do 12 znaków zodiaku, a każdy znak rządzi całym rokiem. 23 stycznia rozpoczyna się w Chinach rok smoka. Smok, uważany jest przez Chińczyków za najszczęśliwszy ze znaków. Przynosi 4 błogosławieństwa wschodu: bogactwo, moc, harmonię i długie życie. Chiński Nowy Rok w tłumaczeniu znaczy dosłownie Święto Wiosny.

Chiński Nowy Rok - przygotowania

Do obchodów Nowego Roku Chińczycy przygotowują się już miesiąc wcześniej. W ósmy dzień ostatniego miesiąca starego roku cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, po to by wygnać z niego wszystkie złe duchy. Wielu Chińczyków stara się też spłacić wszystkie długi i rozwiązać problemy.

Chiński Nowy Rok - rodzina najważniejsza

Obchody chińskiego Nowego Roku są zawsze bardzo spektakularne. Ulice miasto toną w czerwonych ozdobach. Czerwony ma chronić przed złem, zatem czerwone dekoracje i lampiony wiszą też we wszystkich oknach. Jest to święto, na które czekają całe rodziny. Chińczycy rozsypani po całym kraju zjeżdżają do rodzinnych domów i ostatniego dnia starego roku spotykają się podczas uroczystej kolacji całą rodziną. Głównym daniem są pierożki jiaozi, w których przyrządzeniu bierze udział cała rodzina. Jiaozi, nadziewane są nietypowym nadzieniem, sporządzonym z jajek i krewetek. Na stole tradycyjnie powinna się też znaleźć ryba. Po wspólnej kolacji Chińczycy udają się do świątyń gdzie modlą się o powodzenie w nowym roku.

Chiński Nowy Rok - prezenty, zabawy

W pierwszy dzień nowego roku każdy, kto nie jest zamężny lub żonaty otrzymuje koperty z monetami, jednocześnie każdy kto jest zamężny lub żonaty powinien dawać pieniądze. Dawanie pieniędzy jest znakiem powodzenia i dobrobytu. Czerwone koperty, dawane dzieciom w czasie obchodów nowego roku, to prezent urodzinowy - bowiem Nowy Rok w Chinach jest chwilą, w której do wieku osoby dolicza się kolejny rok życia. O zmroku na ulicach odbywają zabawy i pokazy sztucznych ogni, tańce, korowody. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych. Szczególnie hucznie świętuje się w dużych miastach. Warto w tym czasie zawitać do Hongkongu.

Drugiego dnia Chińczycy modlą się do swoich przodków i do bóstw. Są też wyjątkowo uprzejmi w stosunku do psów i dobrze je karmią, gdyż wierzą że tego dnia przypadają urodziny wszystkich psów. Kolejne dni upływają pod znakiem odwiedzin bliskich i jedzenia.

Chiński Nowy Rok - przesądy

W okresie noworocznym nie wolno denerwować się i krzyczeć na innych, zwłaszcza na dzieci, w związku z czym wiele przewinień uchodzi dzieciom na sucho. Nieszczęście przynosi upuszczenie czegoś na podłogę, przeklinanie oraz nie ubieranie czarnych ubrań.

Chiński Nowy Rok - Święto Latarni

Po dwóch tygodniach obchody chińskiego Nowego Roku kończą się Świętem Latarni. Podczas Święta Latarni ulicami, przyozdobionymi morzem lampionów przechodzą liczne parady. Pracownicy jadący do domu z dalekich części Chin biorą na czas chińskiego Nowego Roku nawet do miesiąca wolnego. To się nazywa świętowanie!

Więcej o: