Chiński Nowy Rok ustalany jest według kalendarza księżycowego - zatem jest to święto ruchome. Rozpoczyna się wraz z nowiem księżyca i kończy po 15 dniach w czasie jego pełni. W tym roku wypada 23 stycznia. W świetle opartej na kalendarzu księżycowym astrologii chińskiej, ludzie przynależą do 12 znaków zodiaku, a każdy znak rządzi całym rokiem. 23 stycznia rozpoczyna się w Chinach rok smoka. Smok, uważany jest przez Chińczyków za najszczęśliwszy ze znaków. Przynosi 4 błogosławieństwa wschodu: bogactwo, moc, harmonię i długie życie. Chiński Nowy Rok w tłumaczeniu znaczy dosłownie Święto Wiosny.
Do obchodów Nowego Roku Chińczycy przygotowują się już miesiąc wcześniej. W ósmy dzień ostatniego miesiąca starego roku cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, po to by wygnać z niego wszystkie złe duchy. Wielu Chińczyków stara się też spłacić wszystkie długi i rozwiązać problemy.
Obchody chińskiego Nowego Roku są zawsze bardzo spektakularne. Ulice miasto toną w czerwonych ozdobach. Czerwony ma chronić przed złem, zatem czerwone dekoracje i lampiony wiszą też we wszystkich oknach. Jest to święto, na które czekają całe rodziny. Chińczycy rozsypani po całym kraju zjeżdżają do rodzinnych domów i ostatniego dnia starego roku spotykają się podczas uroczystej kolacji całą rodziną. Głównym daniem są pierożki jiaozi, w których przyrządzeniu bierze udział cała rodzina. Jiaozi, nadziewane są nietypowym nadzieniem, sporządzonym z jajek i krewetek. Na stole tradycyjnie powinna się też znaleźć ryba. Po wspólnej kolacji Chińczycy udają się do świątyń gdzie modlą się o powodzenie w nowym roku.
W pierwszy dzień nowego roku każdy, kto nie jest zamężny lub żonaty otrzymuje koperty z monetami, jednocześnie każdy kto jest zamężny lub żonaty powinien dawać pieniądze. Dawanie pieniędzy jest znakiem powodzenia i dobrobytu. Czerwone koperty, dawane dzieciom w czasie obchodów nowego roku, to prezent urodzinowy - bowiem Nowy Rok w Chinach jest chwilą, w której do wieku osoby dolicza się kolejny rok życia. O zmroku na ulicach odbywają zabawy i pokazy sztucznych ogni, tańce, korowody. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych. Szczególnie hucznie świętuje się w dużych miastach. Warto w tym czasie zawitać do Hongkongu.
Drugiego dnia Chińczycy modlą się do swoich przodków i do bóstw. Są też wyjątkowo uprzejmi w stosunku do psów i dobrze je karmią, gdyż wierzą że tego dnia przypadają urodziny wszystkich psów. Kolejne dni upływają pod znakiem odwiedzin bliskich i jedzenia.
W okresie noworocznym nie wolno denerwować się i krzyczeć na innych, zwłaszcza na dzieci, w związku z czym wiele przewinień uchodzi dzieciom na sucho. Nieszczęście przynosi upuszczenie czegoś na podłogę, przeklinanie oraz nie ubieranie czarnych ubrań.
Po dwóch tygodniach obchody chińskiego Nowego Roku kończą się Świętem Latarni. Podczas Święta Latarni ulicami, przyozdobionymi morzem lampionów przechodzą liczne parady. Pracownicy jadący do domu z dalekich części Chin biorą na czas chińskiego Nowego Roku nawet do miesiąca wolnego. To się nazywa świętowanie!