Narty w Austrii - Karyntia

Karyntia narty, warunki narciarskie. Narty w Austrii, trasy narciarskie w Austrii,

Na południu Austrii, przy granicy z Włochami i Słowenią znajdują się Hohe Tauern, Wysokie Taury. To największy w Alpach obszar chroniony, z najwyższym w kraju, zaliczanym przez alpinistów do "korony Europy" szczytem Grossglockner (3798 m n.p.m.). Tutaj europejskie szosy wnoszą się najwyżej. Słynna Hochalpenstrasse wije się czasami na wysokości ponad 2500 m. To wyżej niż szczyt Rysów! Nic dziwnego, że region jest celem narciarskich eskapad.

Karyntia narty

Ponad 1000 km tras zjazdowych w kilkudziesięciu mniejszych i większych centrach, a wszystkie dostępne na jeden karnet! TopSkiPass Kärnten & Osttirol ważny jest w ponad 30 ośrodkach z niemal 300 wyciągami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najbardziej niecierpliwi wybierają rejon lodowca Mölltaler Gletscher, gdzie jest najdłuższa kolejka naziemna, która pokonuje prawie 5 km w 8 min. To tutaj najdłużej w Austrii trwa sezon zimowy, a narciarscy "kamikadze" mogą się zmierzyć z czarnymi szlakami zjazdowymi.

Karyntia narty

Miłośnicy pięknych widoków mogą wybrać się wszędzie - Alpy austriackie słyną z krajobrazów. Jedną z najbardziej widokowych nartostrad Karyntii jest szeroka i prosta niemal jak autostrada trasa A1 w rejonie Katschberg. W miasteczku tym nie musimy się martwić o dotarcie ze stoku do pensjonatu. Jeździ się tu po prostu na nartach, miejscami po specjalnych, ruchomych chodnikach.

Ośrodek znany jest też z doskonałego podejścia do dzieci. Doświadczeni i sympatyczni opiekunowie zajmują się maluchami w narciarskich przedszkolach. Na łagodnych trasach, między figurkami bohaterów z bajek, dzieci uczą się jazdy na deskach.

Większość austriackich centrów stawia na rodzinny wypoczynek, gwarantując najmłodszym masę rozrywek. Obozy "szusujących bobasów" cieszą się tu dużą popularnością. W Gerlitzen dla dzieci przygotowano kilka łatwych, ale pięknych tras, np. Lodron Beginners Area. Jest też wiele miejsc, gdzie dzieci mogą jeździć na sankach.

Karyntia narty

Poza narciarstwem zjazdowym w Karyntii można uprawiać także inne zimowe sporty. Popularne są tu wyprawy po nieprzetartych szlakach, czyli ski-alpinizm. Na nartach podobnych do zjazdowych montuje się specjalne wiązania i używa nietypowych butów. Taki zestaw pozwala na marsz z odrywaniem pięty, jak na biegówkach, ale także na bezpieczny zjazd nawet po czarnych trasach lub głębokim śniegu. Na czas podejścia na szczyt mocuje się "foki" - paski pokryte włoskami, zapobiegające ześlizgiwaniu się nart. Takie eskapady pod okiem doświadczonego przewodnika w dziewicze góry po nietkniętych ręką ludzką terenach Parku Narodowego Hohe Tauern zapamiętuje się na całe życie.

Inną formą rozrywki na świeżym powietrzu mogą być wycieczki na rakietach śnieżnych, wzorem dawnych traperów, kuligi lub jazda psim zaprzęgiem.

Karyntia narty

W Karyntii jest wiele jezior. Po niektórych, np. jednym z najwyżej w Europie położonych Weissensee, można śmigać na łyżwach. Są też lodowiska, na których bawią się całe rodziny. A może ktoś wolałby pożeglować na lodzie albo zagrać w lodowego tenisa lub golfa? W Karytnii wszystko jest możliwe.

Popularną dyscypliną jest "eisstockschiessen", czyli curling w wersji amatorskiej, uprawiany głównie w Niemczech i Austrii. To stara gra, która pojawia się na obrazie Pietera Breugela Starszego już w XVI wieku. I jeszcze jedna lodowa rozrywka, tym razem dla bardzo wysportowanych. W Malta Valley można spróbować swoich sił we wspinaczce w rakach i z czekanem po prawdziwej ścianie lodowej.

A co robić po całodziennym wysiłku fizycznym? Najprościej byłoby po prostu zjeść pyszne lokalne danie z jagnięciny w sympatycznej restauracji i zaszyć się w przytulnym pensjonacie z książką i kieliszkiem nalewki na limbie, ale byłoby to pójście na łatwiznę. Turystyka to przecież najważniejszy "przemysł" Karyntii, więc ośrodki dwoją się i troją, aby przyciągnąć przyjezdnych ofertą apres-ski. Na turystów czekają puby, kawiarnie, nocne kluby.

Karyntia narty

Nadwątlone siły i zmęczone mięśnie można zregenerować w licznych obiektach wellness. Oferują baseny, masaże, zabiegi kosmetyczne, gorące kąpiele w ogromnych drewnianych baliach, lecznicze wody... Godna polecenia jest wizyta w Bad Klein-kirchheim, miejscowości słynącej z zespołów termalnych basenów: Römerbad oraz Thermal Spa St. Kathrein. Ogromną atrakcją są tam kąpiele w gorących basenach na dworze, bitwy w strojach kąpielowych na śnieżki i obserwowanie szusujących na pobliskich stokach narciarzy. W odrestaurowanych niedawno i unowocześnionych rzymskich termach Römerbad na 3 poziomach: Romanum, Maximum i Noricum, poza basenami z bąbelkami i biczami wodnymi, udostępniono turystom także kompleks Spa z solarium i 13 saunami o wdzięcznych nazwach, np.: Lucjus lub Venus. Pośród nich znajdziemy saunę aromaterapeutyczną, biosaunę, a także rzymską łaźnię parową.

W innych rejonach Karyntii także nie brakuje wodnych atrakcji. Jezioro Pressegger See zaprasza do sauny pływającej, z której rozgrzani do czerwoności możemy wskoczyć wprost do lodowatej wody. Z kolei Hotel Koller wabi zimą turystów możliwością pływania w podgrzanych do 26 stopni wodach jeziora Millstätter See.

Karyntia narty

W Karyntii warto się wybrać na wycieczkę objazdową. Punkt obowiązkowy to ruiny zamku Sommeregg w Seeboden, gdzie jest największe i rzecz jasna najstraszniejsze Muzeum Tortur w Europie Środkowej. W tym miejscu odbył się jeden z ostatnich procesów czarownic. Znajdziemy tu eksponaty z okrutnych czasów inkwizycji: od hiszpańskich butów po pręgierze.

Jeśli uznamy, że nie jest to miejsce właściwe dla najmłodszych, wybierzmy się do prywatnego muzeum Porsche w Gmünd. Ciekawostką jest fakt, że prototyp Porsche 356, uznanego za pierwszy, seryjny model firmy, powstał w tutejszym tartaku.

Całą rodziną warto także odwiedzić Klagenfurt, stolicę Karyntii, gdzie znajduje się słynny na cały świat park miniatur Minimudus. Można z bliska obejrzeć odwzorowane w skali 1:25 modele Wieży Eiffla, Białego Domu, Tadż Mahal. Niestety, park zamykany jest na zimę do 30 marca, więc zwiedzić go mogą narciarze przyjeżdżający do Karyntii pod koniec sezonu.

Będąc w Klagenfurcie, miłośnicy złocistego płynu z białą pianką powinni koniecznie zajrzeć do starego, bo liczącego już z górą cztery wieki, browaru Schleppe i spróbować piwa warzonego tu zgodnie z odwieczną, tradycyjną recepturą.

Karyntia INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd: Samochodem z Warszawy do Klagenfurtu jest około 1000 km. Pamiętajmy o zimowych oponach i łańcuchach na koła.

Pociągiem: Ciekawa propozycja PKP Intercity: Warszawa-Katowice-Klagenfurt-Villach - bilety od 39 euro, czas podróży około 12 godzin. Bogata oferta autokarowa oraz biur podróży z dojazdem autobusami.

Noclegi: Bardzo zróżnicowana oferta. Np. pobyt w dwuosobowym pokoju w hotelu w Bad Kleinkirchheim z 2 posiłkami - 1400 zł od osoby za tydzień.

Karnety: 6-dniowy karnet kosztuje 199 euro, są zniżki dla młodzieży i dzieci, rozmaite promocje posezonowe, pakiety rodzinne itp.

Narty Alpy Karyntia. W internecie :

www.karyntia.pl

www.austria.info

Czytaj więcej podobnych tekstów w serwisie Poradnik Domowy

Więcej o: